۹ روش قطعی کاهش وزن در زمان خواب‌!یک شبه لاغر شوید
۸ روش قطعی کاهش وزن در زمان خواب‌!یک شبه لاغر شوید

 

 

 

.

آیا هدف کاهش وزن برای شما هم یک رویا شده است؟ می‌توانید رویایتان را با روش‌های علمی و طبیعی زیر به واقعیت تبدیل کنید و درحالیکه چشمان خود و اطرافیان‌تان از کاهش وزن شما از تعجب چهارتا می‌شود، از کاهش وزن‌تان لذت ببرید.

آیا واقعا می‌توان یک شبه، وزن خود را کم کرد؟

 

.

نه تنها امکان کاهش وزن، یک شبه و خیلی سریع وجود دارد بلکه در حال حاضر تحقیقات گسترده‌ای در این زمینه در حال انجام است. زندگی مدرن ما، با شب بیداری‌ و قرار گرفتن در معرض نورهای مصنوعی چراغ، ریتم طبیعی بدن بهم می‌خورد و چربی‌ها اضافه می‌شود. در این جا برانکارد ۹ روش برای تنظیم کردن بدن‌تان وجود دارد که می‌توانید چشمان‌تان را ببندید تا بدن‌تان، به جادویش بپردازد.

۱٫٫

۲٫٫

۳٫٫

.

یک خواب شبانه‌ی خوب داشته باشید

 

آیا ممکن است وزن خود را یک شبه کاهش داد؟ و جواب ما؛ بله

این کار همانقدر می‌تواند ساده باشد که به یک کیسه بوکس، ضربه می‌زنید تا با افزایش وزن مبارزه کنید! مطالعه‌ای نشان می‌دهد افرادی که ۸/۵ ساعت در شبانه روز می‌خوابند نسبت به کسانیکه ۵/۵ ساعت در شبانه روز می‌خوابند، به طور میانگین حدود ۴۰۰ کالری بیشتر در روز می‌سوزانند[۱] یعنی در هفته ۲۸۰۰ کالری اضافه را می‌سوزانند. چرا؟

بدن آن‌ها بوسیله‌ی سوزاندن کالری با سرعت کم نیازی به صرفه‌جویی در انرژی ندارد. از بین افرادی که مورد مطالعه قرار گرفته بودند، کسانی که خواب کمتری داشتند، ۵۵ درصد کالری کمتر، از دست داده بودند. این در حالی بود که میزان کالری هر دو گروه به یک اندازه بود. تحقیقات دیگری در کنگره غدد در اروپا، بررسی کرد کسانیکه خواب کمتری دارند دچار اختلال در هورمون‌ها می‌شود. برای مثال هورمون GLP-1 که در ترشح انسولین و تنظیم قندخون کاربرد دارد، کمتر ترشح می‌شود.

 

.

 

 

خاموش کردن وسایل گرمایشی

 

.

قائدتا هدف ما این نیست که سرما بخورید! اما جالب است بدانید  د ر دماهای پایین و خنک باعث می‌شود کالری بیشتری بسوزانید و یک شبه وزن کم کنید. بر اسا مطالعه‌ای که مجله دیابتی منتشر کرده بود، افرادی که دمای خنک برای یک ماه خوابیدند، میزان سوخت و ساز بدن آن‌ها ۴۲ درصد افزایش پیدا کرد و کالری بیشتری از دست دادند.[۲]

به عبارت دیگر حساسیت به انسولین در آن‌ها بهبود یافته بود درنتیجه خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ در این افراد کاهش پیدا کرد. سیگنال‌های متابولیسمی بین اسکلت عضلانی و بافت چربی در سرما باعث می‌شوند تا بدن برای رسیدن به دمای عمومی، سخت‌تر کار کند. زمانیکه شما برهنه می‌خوابید این وقابلیت به حداکثر می‌رسد.

 

 

خوردن پروتئین قبل از خواب

.

قبل از خواب پروتئین بخورید

 

.

برای لاغر شدن خودکشی نکنید. نخوردن شام، یک خودکشی است که بدن‌تان برای ساعات طولانی گرسنه می‌ماند. از طرفی هم دیر شام خوردن باعث چاقی‌تان می‌شود. در عوض می‎توانید از یک منبع غذایی پروتئنینی بهره بگیرید. محققان دانشکده ایالتی فلوریدا، تحقیق کردند افزایش ۳۰ درصد پروتئنین مثل تخم مرغ، پنیر نیم ساعت قبل از خوابم می‌تواند تاثیر بسزایی بگذارد. خوردن پروتئین قبل از خواب و بعد از تمرین تاثیر مثبتی بر متابولیسم بدن و عضلات شما دارد. البته توجه داشته باشید که جذب پروتئن زمانی اتفاق می‌افتد که بدن شما به آن نیاز داشته باشد. یعنی زمانی که نهایت فعالیت شما، ایستادن در اتوبوس یا نشستن در ماشین و رسیدن به محل کار و سپس برگشتن به خانه است، بدن شما نیازی به خوردن پروتئین قبل خواب ندارد.

 

 

نوشیدنی های انرژی زا قبل از خواب

نوشیدنی‌های قندی قبل خواب نخورید!

 

.

بدن ما بیشترین کالری را در خواب عمیق می‌سوزاند. اگر شما قبل از خواب خیلی نوشیده باشید، بدن سعی می‌کند تا الکل را هضم کند و این مانع می‌شود تا عمیق به خواب روید. از طرفی مغز ما هم نیاز به سوزاندن کربوهیدرات دارد، دقیقا مانند سایر قسمت‌های بدن؛ اما الکل و سایر نوشیدنی‌ای قندی مثل نوشابه از فراورده‌های قندی ساخته شده که ارزش غذایی ندارند. درنتیجه حدس بزنید چه اتفاقی می‌افتد؟ مستقیم روی کبدتان تاثیر می‌گذارد و باعث می‌شود در روند تداخل چربی سوزی بدن تداخل ایجاد شود. نوشیدنی‌های قندی زمانی که در بدن تجزیه می‌شود، اثرات غیرمفید بیشتری به جای می‌گذارد. اگر قصد دارید با شام‌تان نوشابه، یا دلستر میل کنید، حتما چند ساعت قبل شام خود را میل کنید.

 

خوردن غذای کم در شب

 

شام کم بخورید

.

همانند نوشیدنی‌های قندی، زمانی که در وعده غذایی‌تان حج غذای سنگین مصرف می‌کنید، بدن شما تمام انرژی اش را برای هضم و سوخت و ساز  غذایی که مصرف کردید، صرف می‌کند.  آقای دکتر شارون ضرابی متخصص اندام شناسی در بیمارستان لینوکس هیل عقیده دارد:

زمانی که ما کربوهیدرات می‌خوریم قند خون ما افزایش پیدا می‌کند و بدن شروع به ترشح انسولین برای کنترل قندی که از غذا یانوشیدنی جذب کردیم، می‌کند. اگر ما از این انرژی استفاده نکنیم- از آنجایی که معمولا ما بعد از شام خوردن مستقیم به رختخواب می‌رویم یا دراز می‌کشیم و آن‌ها را نمیسوزانیم، درنتیجه کالری‌هایی که شب ساعت ۱۰ شام خورده‌اید، به صورت چربی تا صبح در بدن‌تان ذخیره می‌شود.

دکتر ضرابی پیشنهاد می‌کند به جای انجام فرایند سخت غذانخوردن در شب، به جای خوردن کربوهیدرات، فیبر، پروتئین و سبزیجات را جایگزین وعده‌ی غذایی پرکالری خود کنید. از این طریق به فرایند هضم دستگاه گوارش خود کمک می‌کنید.

 

 

 

.

وسایل الکترونیکی‌تان را با خود به رختخواب نبرید

 

.

برای این که وزن‌تان را کم کنید پیس از خواب، از چک کردن فیسبوک و ایسنتاگرام‌تان دست بردارید. تحقیقات نشان داده است، صفحه‌های نمایشگر مثل گوشی هوشمند، تبلت، لپتاپ و … در تاریکی شب، موجب اختلال در تولید هورمون ملاتونین شده و باعث کند شدن متابولیسم بدن می‌شود.  محققان دانشگاه هاروارد دریافتند که قرار گرفتن در معرض نور LED و ابزار هوشمند، می‌تواند به میزان دوبرابر تولید ملاتونین را کاهش دهد و در فعالیت روزانه بدن تاثیر بگذارد. مطالعه‌ای از دانشگاه وسترن، نشان داد زمانی که شما در تاریکی شب، در حال استفاده از لپتاپ یا موبایل هستید و با گرسنگی و مقاوت به انسولین، در بدن افزایش پیدا می‌کند که این باعث افزایش چربی و افزایش دیابت می‌شود.

 

خوابیدن در تاریکی مطلق

 

در تاریکی مطلق بخوابید

 

.

علاوه بر خاموش کردن وسایل الکترونیکی و بیخیال چک کردن شبکه‌های اجتماعی شدن، شما باید در یک محیط کاملا تاریک بخوابید. زمانی که خورشید طلوع می‌کند بدن شما شروع به تولید ملاتونین می‌کند که باعث می‌شود شما خواب آلوده شوید یا ریتم بدن‌تان هماهنگ شود. تحقیقات نشان داده است چراغ‌های خانه و چراغ‌های کم نور مثل چراغ خیابان، می‌تواند موجب تاخیر در ترشح هورمون ملاتونین شود و بدن به سمت افزایش وزن پیش رود. همچنین باعث می‌شود سوختن کالری و چربی در بدن شما، انجام نشود و تبدیل به چربی شود.

ملاتونین در پیشگیری از بیماری‌های قلبی ناشی از چاقی و افزایش مقدار چربی غیرعادی در خون نقش مفیدی دارد. ملاتونین برای سوخت و ساز و تنظیم متابولیسم بدن ضروری است.

ورزش کنید

.

ورزش کردن باعث افزایش متابولیسم بدن در روز و شب می‌شود. مبه آن علت است که ماهیچه‌ها کالری بیشتری از چربی‌ها مصرف می‌کند حتی زمانیکه در حال استراحت هستید. اگر در طول روز تایم ورزش کردن ندارید، با وجودی که می‌گویند ۴ ساعت قبل از خواب ورزش کنید، در شب ورزش کنید. جالب است بدانید حدود ۸۳ درصد از مردم که در هر زمانی از روز، ورزش می‌کنند ، راحت تر از سایر مردم در شب به خواب می‌روند.

 

 

 

 

 

.

منبع: گروه تحقیق و توسعه برانکارد