۷ نوع ترمومتر و میزان درجه‌ای که باید به آن اعتماد کنید!

این پیام را خیلی سریع بخوانید:

ساعت ۳ نصف شب است و ناگهان کودک شما ازخواب می‌پرد در حالیکه مانند شعله‌ی گاز، حرارت بدنش بالا رفته است. سریع باشید! ترمومتر را کجا گذاشته‌اید؟

دکتر امسیت می‌گوید: خط بالا حکم مشق شب را دارد که باید هرشب آن را تمرین کرد. چرا که هربار درجه تب اطرافیان بالا می‌رود، معمولا برای نشان دادن عکس العمل کاملا متوقف می‌شویم!!!

بیایید تصور کنیم مغز شما به قدری منظم است که در آن وضعیت بدانید تب سنج را در کجا قرار داده‌اید. بهترین روش برای اندازه‌گیری درجه حرارت کودک…

هزاران روش برای اندازه‌گیری درجه حرارت کودک وجود دارد. اما بهترین روش اندازه‌گیری چیست؟ در اینجا به ۷ نوع ترمومتر از جمله دماسنج دیجیتالی نگاهی انداخته‌ایم و اندازه‌ای که شما می‌توانید به آن اعتماد کنید، نگاهی می‌اندازیم.

.

 

 

 

.

.

ترمومتر نواری

.

دل‌تان نمی‌آید تا پیشانی کودک‌تان را لمس کنید مبادا از خواب بیدار شود؟ و از طرفی استفاده از این ترمومتر نواری، باعث آرامش ذهن‌تان شده است؟ آیا این آرامش ذهنی غلط نیست؟ مطالعات زیادی در رابطه با استفاده از ترمومتر نواری وجود ندارد اما اکثرا رنج صحیح اندازه‌گیری درجه تب با این ترمومترها حدودا بین ۳۰ تا ۵۰ درصد است. یعنی چه؟ یعنی به جای استفاده از این نوع ترمومتر برای تب داشتن یا نداشتن کودک‌تان، سکه شیر یا خط بیندازید، دقیق‌تر درمی‌آید!

.

 

 

 

.

.

تب سنج پوشیدنی

 

.

این نوع تب سنج، به دور سر یا دور بازوی کودک بسته می‌شود. به محض اینکه دمای بدن کودک به تب برسد، به وسیله برنامه‌ای که روی این ترمومتر طراحی شده است، شروع به آلارم زدن می‌کند و شما را باخبر می‌سازد. مانند ترمومترهای نواری که به پیشانی کودک بسته می‌شود، نتیجه‌ای که این فشارسنج نشان می‌دهد چندان دقیق نیست. اما شما هر دقیقه و هر ثانیه با اپلیکیشنی که روی موبایل‌تان مخصوص این ترمومتر نصب می‌کنید، از دمای بدن کودک‌تان باخبر می‌شوید.

 

.

.

ترمومتر پستانکی

این نوع ترمومتر اصلا به درد نمی‌خورد! بهتر است پولتان را پس انداز کنید.

 

.

 

ترمو

 

.

.

ترمومترهای داخل گوش

..

به نظر می‌آید کم کم به روش‌های مفیدی برای اندازه‌گیری دمای بدن کودک‌تان، نزدیک شده‌ایم. با وجودی که این نوع هم چندان مناسب نیست اما به نسبت سایر ترمومترها، والدین علاقه بیشتری به آن دارند. این دماسنج در گوش قرار می‌گیرد. اما دو نکته‌ی مهم در استفاده از این وسیله وجود دارد:۱/نمی‌توان از آن برای کودکان زیر ۶ ماه استفاده کرد و ۲/قبل از قرار دادن در گوش به طور کامل دستورالعمل‌ استفاده از آن را به طور دقیق بخوانید و ۳/ آلودگی‌های داخل گوش یا عفونت گوش می‌توان باعث خطا در اندازه‌گیری شود.

 

 

 

.

ترمومتر تمپورال 

این نوع ترمومتر مناسب استفاده برای کودکان سه ماه به بالا است. این نوع دماسنج به خصوص برای کسانی مناسب است که نمی‌توانند یا ترجیح می‌دهند از روش ترمومتر مقعدی استفاده نکنند. اندازه‌گیری آن دقیق است، به همین دلیل بیشتر دکترها در مطب خود از این محصول استفاده می‌کنند. نحوه‌ی استفاده و محل قرار دادن آن بسیار مهم است که پیش از استفاده دستورالعمل را به دقت مطالعه کنید. اگر اندازه‌ای که نشان داد، قابل قبول نبود، چندین بار آن را دوباره تست کنید. ترمومتر تمپورال با اسکنر دقیق خود به جستجوی شریان تمپورال پرداخته و غیرممکن است آن را پیدا نکند. حداقل این روش بهترین روش است که پیش از روش درجه حرارت مقعدی، می‌توانید آن را امتحان کنید.

 

.

نحوه‌ی استفاده از ترمومتر مقعدی

 

  • دماسنج را با آب و صابون بشورید.
  • دست‌تان را با مقداری وازلین چرب کنید.
  • کودک را در یک سطح صاف و مطمئن به پشت بخوابانید.
  • دماسنج را به آرامی درون مقعد کودک فرو کنید.
  • کف دستتان را بر روی نشیمنگاه کودک قرار داده و دماسنج را با انگشتتان نگه دارید.
  • حدود یک دقیقه منتظر بمانید تا صدای بوق را بشنوید.

.

 

.

ترمومتر دیجیتالی

یک تب سنج دیجیتالی انتخاب درست و خوبی است زیرا می‌تواند در هر رنج سنی استفاده شود، نتایج و اندازه‌گیری دقیقی دارد و ارزان است. در هرسنی شما می‌توانید از این نوع ترمومتر استفاده کنید فقط کافیست آن را زیر بازو قرار دهید و به درجه‌ای که به شما نشان می‌دهد اعتماد کنید(البته هیچ چیز ۱۰۰ درصدی در دنیا وجود ندارد چه برسد به میزان درجه‌ای که یک ترمومتر به شما نشان می‌دهد) تا قبل از سه سالگی دقیق‌ترین روش اندازه‌گیری دمای بدن، استفاده از روش معقدی است. پس از ۴ یا ۵ سالگی می‌توانید از روش تب سنج دهانی برای این کار استفاده کنید.

 

 

.

استفاده از دست یا لبان مادر

صدای مادر را می‌شنوید در حالی که دست کودکش  را در دست گرفته است:”او مانند یک اجاق گاز روشن با دمای ۳۵۰ درجه سانتی‌گراد، حرارت دارد!”

این یک نقل قول واقعی از یک مادر است. اگرچه زمانی که به کودک‌تان دست می‌زنید، می‌فهمید او دارد از تب می‌سوزد، اما روش قابل تعیین برای میزان درجه تب کودک نیست. مادربزرگ‌ها نظر دیگری دارند و البته شکی در تجربه و تخصص آن‌ها نیست.

 

.

ویژگی هایی که باید قبل از خرید تب سنج،  به آن توجه کنید:

 

 

زمان پاسخ: نمایشگر یک ترمومتر دیجیتالی ممکن است بسته به مدل، از ۱۰ ثانیه تا بیش از ۸۰ ثانیه طول بکشد. خواندن ترمومتر مادون قرمز فقط ۱ تا ۳ ثانیه طول می‌کشد، اما ممکن است دقیق‌تر از یک تب سنج دیجیتال ارزان قیمت نباشد.

صفحه نمایشگر LCD : یک صفحه نمایش که اعداد را بزرگ نمایش می دهد و در روز و شب قابل استفاده است، انتخابی مناسب است.

آلارم: برخی از مدل ها دارای یک آلارم (صدای بوق) هستند که در زمانی که دما بیش از ۹۹.۵ درجه فارنهایت باشه، به صدا در می آید. مدل‌های دیگر برای نشان دادن مقدار دما از نمودارهای رنگی (سبز، زرد و قرمز) بر روی نمایشگر خود استفاده می‌کنند.

ایمنی: بعضی از مدل‌ها دارای جنس و پوشش‌های محافظتی برای عدم ایجاد آلرژی در کودکان است. در پایان زمان استفاده، دستگاه از دسترسی کودکان دور نگه دارید.

حافظه و خاموشی خودکار: برخی از مدل‌ها دارای حافظه داخلی هستند که می‌توان از طریق آن مقدار دما را در طی زمان‌های مشخص ذخیره و در صورت لزوم بررسی کرد. همچنین برخی دیگر از مدل‌ها دارای خاموشی خودکار در زمان عدم استفاده هستند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

 

منبع: گروه تحقیق و توسعه برانکارد