روش های داشتن خوابی آرام برای افراد مبتلا به میگرن
۶ روش داشتن خوابی آرام برای افراد مبتلا به میگرن

میگرن یکی از سردردهای عجیب و پردردی است که اگر دچار آن شویم، زندگی روزمره ی ما را مختل کرده و با فشارضربانی که به سر وارد می کند، باعث سنگین شدن سر می شود. افرادی که میگرن را تجربه کرده اند، می دانند حمله های میگرن، تا چه حد طاقت فرسا بوده و به هر درمانی پناه می برند تا این درد را از بین ببرند.

داشتن خواب آرام و راحت، بدون تنش و نور، در تاریکی مطلق یکی از دغدغه های افراد مبتلا به این عارضه است. در این مقاله برانکارد قصد دارد به صورت جزیی عوامل بهبود میگرن را مورد بررسی قرار دهد. یکی از این عوامل، به خواب رفتن، به معنای واقعی کلمه، است.

اگر احتمال این را می دهید که حتی با داشتن یک شب آرام و خواب کافی، همچنان میگرن شما پابرجا باقی می ماند، احتمالا علت این عارضه، در بدن شما چیز دیگری است. طبق تحقیقات سازمان میگرن آمریکا، افرادی که به میگرن مبتلا هستند، ۸ برابر بیشتر از سایر کسانیکه دارای مشکلات بدخوابی یا بی خوابی هستند، این مشکلات را تجربه می کنند.

تایمودی کولینز متخصص مغز و اعصاب دانشکده علوم پایه ی دوک، معتقد است یکی از علل اصلی میگرن، مشکلات بدخوابی می باشد.

اگر شما هم مبتلا به میگرن هستید و دچار بی خوابی های شبانه شده اید، پیشنهاد می کنیم تا انتها این مقاله را بخوانید تا از این وضعیت دشوار  رها شوید، همراه برانکارد باشید:

 

 

افارد مبتلا به میگرن چگونه راحت بخوابند؟

برنامه ی خواب خود را تنظیم کنید!

 

اگر درد ناشی از میگرن شما را در طول شب بیدار نگه می دارد همه ی تلاش خود را به کار گیرید تا بتوانید به موقع به خواب روید. به محض اینکه حس کردید پیشامدهای میگرن در شما در حال وقوع است، داروهای‌تان را در همان ابتدا مصرف کنید و نه با شدیدتر شدن آن. اگر این توصیه را جدی بگیرید شانس تسکین سریع‌تر سردردتان بیشتر می‌شود. پس منتظر نمانید تا یک درد شدید تمام عیار را تجربه کنید. شما که به سابقه‌ی سردردهای خود واقف هستید می‌توانید با شروع دردهای خفیف آن‌ را در نطفه نابود کنید. پس به محض اینکه حس کردید سردردهای کوچک قبل میگرن آغاز شده است، خوردن داروهایتان را شروع کنید تا بتوانید به موقع به خواب روید.

 

نگاهی به آنچه که می خورید بیندازید:

 

خوردن یک وعده ی سنگین قبل از خواب می تواند به خواب رفتن شما را مختل کند. طبق تحقیقات سازمان ملی خواب، خوردن غذاهای چرب قبل از خواب باعث می شود شما دیرتر از معمول به خواب روید. از سویی یکسری از غذاها باعث تشدید میگرن می شود. علاوه بر توصیه هایی که پزشک تان در این رابطه کرده است پیشنهاد می کنیم یک لیستی از مواد غذایی که به آن حساس هستید که موجب تشدید میگرن شما می شود، تهیه کرده و به مصرف نکردن آن پایبند باشید.

 


همچنین بخوانید: غذاهایی که باید از زندگی خود حذف کنید، اگر مبتلا به میگرن هستید


 

به زمان بندی خواب خود مقید باشید:

 

حتما بارها این مثل را شنیده اید که می گویند مغز را به هرچه عادت دهید، باور می کند. یک برنامه ی خواب صحیح و منظم باعث می شود مغز به این چرخه عادت کندو بنابراین هر زمان که شما سر زمان مشخصی به خواب می روید و از خواب بیدار می شوید، پس از عادت کردن مغز شما، به طور ناخودآگاه در ساعاتی که شما تنظیم کرده اید احساس خواب می کند و یا از خواب برمی خیزد. میزان خواب مورد نیاز بدن ما حداقل ۷ ساعت است. سعی کنید در طول هر روز هفته حداقل ۷ ساعت خواب را داشته باشید. نه اینکه در بین هفته به علت مشاغل کاری به خود فشار آورده و کم بخوابید و در آخر هفته ها و تعطیلات این کمبود خواب را جبران کنید. این عمل، بدن شما را مستعد ابتلا به میگرن می کند.

خود را به یک خواب سلطنتی دعوت کنید:

دکنر کالینز می گوید:

افراد زیادی به من مراجعه می کنند و می گویند که نمی توانند موقع خواب ذهن خود را خاموش کنند، بنابراین یک روش مفید برای ریلکس کردن به آن ها پیشنهاد می کنم تا استرس را از خود دور کنند. چرا که استرس یکی از موثرترین عوامل ابتلا به میگرن است.

گوش دادن به موزیک ملایم و آرامش بخش، دوش آب گرم، مراقبه ی ذهنی به کنترل میگرن و داشتن خوابی راحت کمک می کند.

 

وسایل الکترونیکی را از خود دور کنید:

 

جامعه ی ما انعکاسی از استرس است و یکی از دلایل آن را می توان وابستگی و استفاده ی بیش از حد از وسایل الکترونیکی دانست. استفاده از وسایل الکتریونیکی مانند موبایل، لپ تاپ و تبلت می تواند موجب بدخوابی شود. چرا که روشنایی صفحات این ابزار، باعث می شود به مغز سیگنالی فرستاده شود که به نور حساس بوده و مغز را وادار می کند که بیدار بماند و به خواب نرود. که این امر خوابیدن را مختل می کند.

 

 

محیط خواب مناسب برای خود ایجاد کنید:

 

این امر، عامل بسیار مهمی در به خواب رفتن شما و کنترل میگرن می باشد. از تخت خود تنها برای خوابیدن استفاده کنید. مطالعه کردن، غذا خوردن، کار با لپتاپ و کارهایی از این دست را روی تخت خواب خود انجام ندهید. اتاق خواب خود را خنک، تاریک و ساکت نگه دارید. اطمینان حاصل کنید که تشک و بالش شما نرم و مناسب باشد. می توانید برای خواب راحت تر از بالش های طبی استفاده کنید.

 

در مورد مسکن های خواب آور مراقب باشید:

 

 

داروهایی که پزشک برای کنترل و درمان میگرن برای شما تجویز می کنند ممکن است مفید واقع شود. اما داروهای خواب آور ممکن است عوارض خود را به دنبال داشته باشند. معمولا داروهایی که برای کنترل میگرن استفاده می شود ممکن است خواب را بهبود بخشد اما داروهای خواب آور ممکن است عوارض جانبی خود را داشته باشند و چه بسا سردرد شما را ببیشتر کند.

پیشنهاد ما این است که هر روشی که برای بهبود خواب به کار می برید به آن پایبند باشید. به طور کلی تطبیق با شرایط درست، به خصوص خواب یکی از روش های مناسب برای زندگی کردن است.

 

 

 


مقالاتی ازین دست که شاید برایتان حاوی پیامی باشند:

نقاط فشاری بدن در درمان معجزه بخش سردرد

رهایی از اسارت یک سردرد ملایم تا یک میگرن ناملایم

 

 


 

 

 

منبع: گروه تحقیق و توسعه برانکارد