30 شهریور روز جهاین آلزایمر
۳۰ شهریور ماه روز جهانی آلزایمر؛ آنان را که فراموش کرده اند، فراموش نکنید

 

 

یادم تو را فرا…

 

– امروز دخترمون ستاره به دنیا اومد…با اومدنش خونه‌مون رنگ و بوی تازه گرفته. نگاش که می‌کنم همه‌ی وجودم آروم میشه..

-امروز ستاره یک ساله شد. کم کم داره یاد می‌گیره صدا بزنه “بابا”…

-امروز اولین روز از مدرسه‌اش بود. چقد بامزه شده…

-امروز ستاره سفیدپوش شد و رفت خونه‌ی بخت…نور چشمم عروس شد…

-امروز برای همیشه زنم از پیشم رفت..میدونستم این بیماری یه روز اونو ازم می‌گیره..

-…

-…

-…

امروز…امروز چندشنبه‌س؟

ستاره خیره به صورت گنگ پدر، زیر لب زمزمه کرد:” بدترین روز زندگیم روزی بود که فهمیدم بابا منو یادش نمیاد.”

 

 

 

 

روز جهانی آلزایمر

 

 

میلیون‌ها خانواده امروزه با چالش آلزایمر دست و پنجه نرم می‌کنند. ۲۱ سپتامبر مصادف با ۳۰ شهریور روز جهانی آلزایمر نام گرفته است. روز جهانی آلزایمر کمک کرد تا آگاهی و شناخت جهان از این بیماری پیشرفت کند تا جاییکه در هر کجای جهان از جمله ایران موسسات و انجمن‌های مخصوص آلزایمر تاسیس شده است. این بیماری توسط روانپزشک آلمانی آلویزآلزایمر شناخته شد. طبق گزارشات سازمان بین المللی آلزایمر در هر سه ثانیه یک نفر مبتلا به آلزایمر تشخیص داده می‌شود. به همین دلیل در این روز سازمان‌های سراسر جهان برای درمان و پیش‌بینی از این بیماری گرد هم می‌آیند.

 

از دست ندهید:نکاتی برای نگهداری فرد مبتلا به آلزایمر در منزل؛آلزایمر زودرس

 

 

در اصل این روز بخشی از ماه جهانی آلزایمر است که کشورهای عضو انجمن جهانی آلزایمر طی یک ماه (۱۵ شهریور تا ۱۵ مهرماه) با اطلاع رسانی در مورد این بیماری و شیوع آن توجه مسئولان را به مشکلات افراد مبتلا به دمانس و بیماری آلزایمر از جمله نبود حمایت و مراقبت مناسب و کمبود سرمایه گذاری در تحقیقات مربوط به این بیماری جلب می‌کنند.

 

نماد این بیماری روبان بنفش است که در سراسر جهان با به تصویر کشیدن این رنگ، همگان روز جهانی آلزایمر را یادآور می‌شوند.

 

 

روز آلزایمر

 

 

آلزایمر، بارزترین نوع زوال عقل (دمانس) است که با اختلال در عملکرد مغز، توانایی ذهنی فرد را کاهش می دهد و با از بین رفتن تدریجی سلول ها، باعث کوچک شدن مغز شده و لکه‌هایی به نام «پلاک های پیری» به جای آن می‌نشاند. همچنین وجود کلاف‌های ظریف مارپیچی شکل در سلول‌های مغزی-که باعث از بین رفتن سلول‌های سالم می‌شود- نیز از دیگر علایم این بیماری است.

 

آلزایمر یک اختلال پیشرونده با سیر آهسته است که در طول زمان بدتر می‌شود .اولین علامت آن از دست دادن حافظه است و معمولاً حافظه کوتاه مدت زودتر آسیب می‌بیند و به مرورزمان فرد در استدلال، یادگیری و ارتباط برقرار کردن با محیط و دیگران، دچار مشکل می‌شود و آگاهی خود را نسبت به زمان و مکان از دست می‌دهد.

افزایش سن نقش بسزایی در این بیماری دارد. ۱۰ درصد افراد بالای ۶۵ سال و ۵۰ درصد افراد بالای ۸۵ سال به این بیماری مبتلا می شوند. عوامل ژنتیکی، ضربه به سر، فشار خون بالا، بیماری های قلبی عروقی، افسردگی، دیابت، بالا بودن کلسترول خون و … خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می دهند.

 

 

راه‌های پیشگیری از آلزایمر

 

 

  • تمرینات فکری و حافظه
  • تمرینات بدنی و ورزش
  • خوردن ماهی
  • ارتباط با دوستان
  • رژِیم غذایی سالم
  • کاهش استرس
  • نوشیدن مایعات

 

 

 

 

 

 

 

منبع:گروه تحقیق و توسعه برانکارد