گرفتگی گوش
بنده معمولا دچار گرفتگی در گوش هام میشم البته به صورتیکه احساس میکنم باد داخل گوشا هام میپیچه و در بعضی مواقع تا حد کلافه شدن اذیتم میکنه . معمولا هم برای رهایی از اون دو راه بکار میبرم یا دهانم رو میبندم و سعی میکنم هوا رو در دهانم جمع کنم و با فشار سمت گوشهام بفرستم تا ازاد بشه یا اینکه با انگشتام بینیم رو محکم نگه میدارم و هوا رو به سمت گوشام هدایت میکنم
ممنون میشم دوستان علت رو و راه حل مناسب رو پیشنهاد بدن
بلا در این مورد صحبت کردیم لینک زیر رو مطالعه کنین.

گرفتگی گوش و مشکلات آن

با توجه به شغلی که دارین احتمال باروتروما هم وجود داره.
با در نظر گرفتن رزومه ی شما این فقط یه احتماله و برای بررسی بیشتر باید به متخصص گوش، حلق و بینی مراجعه کنین.

در ادامه …

باروتروما

به اثرات فيزيولوژيكي و فيزيوپاتولوژيكي ناشي از تغييرات فشار محيط روي فضاهاي هوائي موجود در حفرات بدن انسان اطلاق ميشود و يا به عوارض ناشي از فشار جو چه مثبت و چه منفي كه خود به دو قسمت تقسيم ميشود.
الف: عوارض ناشي از انبساط يا انقباض حفرات محتوي گاز در بدن
ب : شرح عوارض ديگر كه در نتيجه آن گازهاي محلول در مايعات از بدن خارج گرديده
تجربه اينطور نشان داده است كه بيشتر علائم وقتي پيدا ميشود كه فشار منفي در حفرات بدن از جمله گوشها و سينوسها بوجود مي آيد پيدايش فشار منفي و اثرات مكانيكي ناشي از گازهاي حبس شده در حقيقت مكانيسم ايجاد تورم گوش مياني ، سينوسها يا حفرات محتوي گاز در شكم و… كه مكانيسم آن بر مبناي قانون Boyles صورت مي پذيرد.
Barotitis يا آئرواوتيت به تورم گوش مياني ناشي از تغييرات فشار جوي بصورت حاد يا مزمن اطلاق ميگردد.
قابل ذكر است كه تغييرات فشار هوا در محدوده ارتفاعات پائين تر محسوس تر مي باشد و زيادتر خواهد بود تا در ارتفاعات بالاتر ، تغييرات فشار هوا در هر ۵۰۰ پا حدود ۱۰-۱۵ ميليمتر جيوه بوده و اين تغييرات را شخص با احساس پري در گوش احساس مي نمايد كه با عمل بلع و اعمال فيزيولوژيكي و رهائي اين تغييرات فشار از راه نازوفارنكس شخص احساس راحتي مي نمايد. حفره گوش مياني بصورت اكتيو در عمل ونتيلاسيون نقش دارد و به هنگام صعود بطور پاسيو با بازشدن لوله استاش هواي حبس شده در گوش مياني را خارج مي نمايد. اما در زمان Descent از ارتفاعات بالا اين اختلاف فشار موجب انسداد لوله استاش و حبس هوا در حفره گوش مياني و ايجاد علائم باروتيد گوش مياني را مي نمايد.
آقاي Armstrang در سال ۱۹۳۷ نشان داده كه اگر فشار مثبت اكستراتمپانيك به ۹۰ ميليمتر جيوه يا ۱۲ كيلوپاسكال برسد عضلات دهانه استاش بحالت Lock در آمده و قادر به بازكردن دهانه استاش نخواهند بود وعدم تعادل فشار هوا در دو طرف پرده تمپان بتدريج شروع بيماري اوتيت سروزا را سبب ميگردد كه اين تغييرات از احتقان موكوزال ، ادم ، هموراژي ، افوزيون و انواژيناسيون پرده تمپان تا تجمع ترانسودا و گاه اگزودا و بالاخره پارگي تمپان متغير مي باشد.
عوامل مستعدكننده اي چون آلرژي بيني ، رينيتها ، حالات كوريزا ، مالفورماسيون هاي اسكلت بيني همگي در شروع Barotitis كه در حقيقت ناتواني در برقراركردن تعادل فشار در گوش مياني با فشار آتمسفريك مي باشد تاثير بسزايي دارند.
باروتروما در گوش خارجي بصورت Ear canal barotruma ( Reversed ear ) در گوش مياني بعنوان Middle ear barotruma و در گوش داخلي بصورت barotruma Inner ear هم بصورت Acute و هم بصورت مزمن يا تاخيري ايجاد علائم مي نمايد.
روي عصب فاسيال باروتروما بصورت Alternobaric cranial VII nerve paralysis تظاهر مي نمايد كه بصورت فشار زياد ناشي از تغييرات فشار هوا روي نواحي لخت عصب فاسيال كه اكثراً در قسمت افقي كانال فالوپ وجود دارد و با مكانيسم Ischemic neuropraxis عصب فاسيال موجب فلج عصب ميگردد كه خوشبختانه گذرا مي باشد…

تشکر از مطالب مفیدتون
من به خاطر نوع کارم دو نوع مشکل دارم
زمانی که به عنوان گراند مکانیک فعالیت میکنیم روی زمین خوب اون سر و صدای دیوانه کننده رمپ فرودگاه و زمانی هم که با پرواز میریم به عنوان فلایت مکانیک دیگه مشکلات خاص پرواز هستش که اشاره شدش
ا من موقع استحمام داخل گوشامو معمولا با کف صابون تمیز میشورم و معمولا وقتی که حمام میرم و میام حد اقل تا یه روز بعدش این مشکلم چند برابر میشه و وقتیکه از روش ایجاد فشار در گوشهام برای باز شدن استفاده میکنم یه جورایی قشنگ صدای جابجایی تو مایه های رگ و مویرگ هامو حس میکنم حالا شاید برداشت من اینه یا این صدا ها مربوط به چیز دیگه ای هستن که در اثر فشار بیش از حدی که من میارم به گوشام به وجود میان!!!
ضمن اینکه منتظر پاسخ دکتر می مونین، من اون کارایی که انجام میدین (هوا و فشار به گوش ها و بقیه ی ماجرا) رو توصیه نمی کنم.

ارگونومی (مهندسی فاکتورهای انسانی) مربوط به شغل شما قطعا آموزش داده شده. اون نکات رو رعایت کنین. و در صورت عدم آموزش از مهندس صنایع یونیت تون بپرسین (فیلد علمی – پژوهشی من نیست).

دوست عزیز شستن داخل گوش با صابون اصلا کار صحیحی نیست. متخصصین گوش و حلق و بینی معتقدند که زمان استحمام سعی کنید حتی آّب هم داخل گوش نره، چه برسه به کف صابون. مطمئنا شما که به تمیزی گوش هاتون انقدر اهمیت میدید بعد از استحمام هم اون ها رو خشک میکنید که باید نهایت دقت رو بکار ببرید که پرز دستمال، حوله و یا گوش پاک کن داخل گوش هاتون نمونه. به نظر من بهتره حتما به متخصص مراجعه کنید شاید گوش هاتون نیاز به شست و شو داشته باشه و حتما راجع به تمیز کردن گوش ها از ایشون راهکار بخواید که دیگه این مشکلات براتون به وجود نیاد.
ضمن تشکر از راهنماییتون
بله بنده اطلاع دارم اما خوب بخاطر استفاده ی زیاد از هدست توی کارم بهرحال لازمه چون خیلی وقتا هم بهرحال بصورت مشترک با همکارا استفاده میکنیم و همیشه شرایط استفاده اختصاصی از هدست فراهم نیستش
در مورد خشک کردن گوش هم باید بگم بله من دو برابر با دقت تر از اون چیزی که گوشم رو شستشو میکنم عمل خشک کردنش رو انجام میدم