گرفتگی گوش و مشکلات آن
دلیل گرفتگی گوش (اغلب در مسافرتها) چیست؟! چیزی که من میدانم این است:
با تغییر فشار هوای بیرون (معمولاً به دلیل تغییرات ارتفاع)، به علت بسته بودن هوای داخل گوش (گوش میانی)، اختلاف فشار هوا پیش آمده و پرده گوش به بیرون یا به داخل کشیده شده و باعث کم شدن میزان شنوایی، و احساس گرفتگی در گوش میشود؛ که با خمیازه کشیدن یا غورت دادن آب دهان، دریچه گوش میانی(؟) که در حلق وجود دارد یک لحظه باز شده و باعث تنظیم فشار هوای داخل گوش با فشار هوای محیط بیرون میشود. (که تا جایی که میدانم فشار هوای داخل گوش میبایست همیشه کمی بیشتر از فشار هوای محیط باشد)

اول اینکه:
۱٫ آیا مطالب فوق درست است یا خیر؟
۲٫ نام دریچه گوش که در حلق وجود دارد چیست و محل دقیق آن کجاست؟ (پشت لوزه ها؟)

دوم آنکه گرفتگی گوش گاهی در مسافرتهای طولانی و یا مسافرتهای پی در پی زیاد اتفاق می افتد و بعضی اوقات به دلیل گرفتن و باز شدن پشت سرهم گوش، باعث دردهای شدید (مخصوصاً در هنگام باز شدن) میشود و حتی برای من گاهی پیش میاید که به گوش درد مبتلا میشوم و این گوش درد تا ۲ روز هم ادامه دارد. و حتی این درد مجبورم میکند که یک یا دو روز دیرتر از مسافرت برگردم!! (معمولاً مسافرتهای یکی دو روزه و یا پشت سر هم)
حال در این مورد ۲ سوال داشتم:

۳٫ آیا روشی برای جلوگیری از گرفتگی گوش هست؟! آیا با بستن گوش خارجی (مثلاً با گوش بند هایی که در استخر استفاده میکنند) میتوان باعث جلوگیری از گرفتن گوش شد؟ یا باعث عوارض و خطرات جانبی میشود؟ (مثلاً تغییر شدید فشار هوا در هنگام برداشتن گوش بند در مقصد سفر)

۴٫ آیا روشی برای جلوگیری از گوش دردی که از گرفتگی و باز شدن پی در پی گوش بوجود آمده وجود دارد؟

پرده صماخ کانال گوش خارجی را از گوش میانی جدا می کند. اگر فشار هوا در کانال گوش که از محیط خارج ناشی می شود و فشار هوا در گوش میانی نامساوی گردد، ممکن است به پرده صماخ آسیب وارد شود . معمولا شیپور استاش که گوش میانی را به قسمت پشتی بینی متصل می کند؛ با هدایت هوا به داخل گوش میانی باعث مساوی شدن تفاوت فشار بین دو طرف پرده می شود . در صورت تغییر ناگهانی فشار هوا – مثلا هنگام نشتن و برخاستن هواپیما- هوا می بایست با عبور از شیپور استاش به تنظیم فشار در گوش میانی منجر گردد.
اگر قسمتی یا تمام شیپور استاش به دلیل جراحت و اسکار ناشی از آن ، تومور، عفونت ، سرماخوردگی و یا آلرژی بسته شود؛ هوا نمی تواند به گوش وارد یا از آن خارج گردد. در نتیجه ممکن است فشار هوا باعث آسیب به پرده و حتی پارگی و خونریزی آن گردد.
اگر فشار هوا به طور ناگهانی تغییر کند، درد یا احساس پری در گوش احساس می شود و اغلب با انجام مانورهایی فشار هوا بین دو طرف پرده مساوی شده و این احساس ناراحتی برطرف می گردد . اگر فشار هوای خارجی کاهش یابد – مثلا هنگام اوج گیری هواپیما – فرد می بایست از دهان باز نفس بکشد ، آدامس بجود یا عمل بلع انجام دهد؛ هر کدام از این اعمال ممکن است به باز شدن شیپور استاش منجر شده و هوا از گوش میانی خارج شود . اگر فشار هوای خارجی افزایش یابد – مثلا هنگام فرود هواپیما یا رفتن به اعماق آب – فرد می بایست بینی خود را بگیرد، دهان خود را ببندد و هوا را به آرامی وارد بینی خود کند، این عمل ممکن است باعث عبور هوا از شیپور استاش بسته شده شود . افرادی که در ناحیه بینی خود دچار آلرژی یا عفونت هستند ممکن است بیشتر به اختلال عملکرد شیپور استاش مبتلا گردند. اگر مسافرت – پرواز با هواپیما – برای آنها واجب است، استفاده از ضد احتقانها مثل قطره یا اسپری فنیل افرین ممکن است کمک کننده بوده و به عملکرد صحیح شیپور استاش کمک نماید .