گرفتگی ماهیچه های پشت ساق پا
با سلام. سال نو همگی مبارک. وقتی توی خواب بدنم را کش میدهم عضلات پاهایم میگیرد و با درد شدیدی همراه است البته من از ۱۵ سالگی رگهای واریسی در پشت زانوهایم بوجود آمده و تا الان که ۳۲ سالم است این مشکل را خیلی تجربه کردم اویل وقتی خیلی سر پا بودم اینطوری میشد ولی الان با کوچکترین کشش در پاها یا حتی همین که روی صندلی بشینم من به خاطر میگرنم داروهای مختلفی مثل میگراتکس مصرف میکنم و چندین سال پروپرانولول استفاده میکردم آیا داروهای مختلف شدت این درد عضلانی را زیاد میکند یا نشانه پیشرفت همان واریس است ؟
گرفتگی عضلات پشت پا بخصوص در هنگام خواب بی ارتباط با مشکل واریستون نیست و توصیه می کنم این موضوع رو پیگیری کنید .
ولی بدون در نظر گرفتن واریس ، بالا رفتن وزن و نا آماده بودن عضلات بدن نیز در بروز این اتفاق موثر است

توصیه های زیر شابد بهتون کمک بکنه :

از ایستادن یا نشستن طولانی مدت، به صورتی كه پاهایتان را روی هم انداخته اید، خودداری كنید.

در طول روز و چند بار قبل از خواب عضلات پشت ساق پا را بكشید.

در حالیكه نشسته اید، یا در حال تماشای تلویزیون هستید، و یا دارید شام می خورید، مچ پا را بچرخانید و انگشتان پاهایتان را تكان دهید.

هر روز كمی قدم بزنید، مگر آنكه پزشك، شما را از فعالیت منع كرده باشد.

سعی كنید خیلی خود را خسته نكنید. به پهلوی چپ دراز بكشید تا جریان خون پاها بهتر باشد.

مایعات به اندازه كافی مصرف كنید.

قبل از خواب یك وان آب گرم بگیرید، چون به شل شدن عضلات كمك می كند.

اگر عضله پایتان گرفت، بلافاصله عضلات پشت ساق پا را بكشید: برای این كار پایتان را صاف كنید و آرام انگشتان را به طرف ساق پا خم كنید. این كار ممكن است ابتدا كمی دردناك باشد، ولی اسپاسم را برطرف می كند و درد كم كم از بین می رود.
ماساژ عضلات دچار اسپاسم و همچنین گرم كردن با كیسه آب گرم هم می تواند به از بین رفتن اسپاسم عضلانی كمك كند. چند دقیقه قدم زدن هم می تواند كمك كننده باشد.

بنده پس از چند دقیقه نشستن پاهایم بی حس شده به حدی که نمیتوانم آنها را تکان دهم
واین خواب رفتگی کمی طول می کشد تا بر طرف گردد در مقایسه با دیگران بسیار سریع این مشکل برایم ایجاد میشود یکی از پزشکان دلیل را وجود رگهای خون زیر زانو میدانست که به نظرم نباید به این سرعت مشکل ایجاد گردد راه حل چیست؟
بی حس شدن بیشتر به دلیل تحت فشار قرار گرفتن اعصابی است که ناحیه مذکور را عصب دهی می کنند؛ شاید در شما این مشکل وجود دارد و به هر دلیلی (مثل ساختار بدنی، وزن و …) این حالت سریعتر رخ میدهد. اگر این حالت به حدی نیست که باعث اختلال در کارکرد شما شود می توانید از موقعیتهایی که باعث این حالت می شوند اجتناب کنید در غیر اینصورت بهتر است به پزشک مراجعه نمایید.