کم کاری تیروئید و تشخیص میزان دارو در خون!
من کم کاری تیروئید دارم و الان هم داروی لوتیروکسین ۵۰ میکروگرم مصرف میکنم می خواستم واسه معافیت افدام کنم دکتری گفتش که قرص ها رو قطع نکن ، ازمایش رو ما می فرستیم هند اونحا میزان سطح دارو در خون رو تشخیص میدیدم می خواستم ببیتم چنین چیزی امکان پذیره و کسی اینکار رو انجام داده؟! ایا درست نشون میده؟!

۲- قرص رو قطع میکردم بهتر بود؟!و چند روز میره بالا ؟! من ۲ هغته بیشتر تا ازمایش وقت ندارم!ذاهنمایی کنید ممنون میشم !

واسه چی هند!؟
دوست من،
شما برای کمیسیون پزشکی که اقدام می‌کنید متخصصین اون‌جا خودشون به شما می‌گن که لووتیروکسیـن مصرفی رو قطع کنید و ۲ – ۳ هفته‌ی بعد برای انجام تست اقدام کنید تا مشخص بشه آیا بعد از قطع دارو TSH همچنان در مقادیر نرمالش قرار داره یا نه.

درسته حرف شما اما من از خارج از کشور اقدام میکنم و باید برم دبی! اونها هم به من چیزی نگفتند که فطع کن فرصها رو یا نه ! می خوام همین رو بدونم که وفتی نگفتند چطور می خوان بغهمند که من کم کاری تیرویید دارم ایا سرکاریه با جوری می تونند بغهمند؟!

به هر حال برای تشخیص گذاشتن در مورد هیپوتیروئیدیسم نیاز به انجام تست خون هست. در این تست هورمون‌های T3 ،TSH و T4 اندازه‌گیری شده و تیتراژ TSH اگه بالاتر از مقادیر رفرنس آزمایشگاه مربوطه باشه هیپوتیروئیدیسم شما تأیید خواهد شد.
دوست خوبم،
طرح خود مسائل پزشکی مربوط به معافیت مشکل خاصی نداره اما بحث در مورد مسائل جانبی معافیت‌های پزشکی (مانند اقداماتی که مشمول باید انجام بده، قوانین معافیت پزشکی و قس‌علی‌هذا) در راستای اهداف این فروم نیست.
صرفا برای این‌که دست خالی نمونید! شما رو به لینک زیر ارجاع می‌دم که پاسخ سوال شما رو در پاسخ به سوال شماره‌ی ۳۴ داده.

ممنون از پاسخ شما بنده هم هدفم از ایجاد این مبحث این بود که : ایا راه تشخیص جایگزینی برای تشخیص این بیماری هست؟ برای مثال می توان دوز دارو در خون را اندازه گیری کنند؟ و یا فقط با ازمایش TSH در خون می توان فهمید؟ (چون برای کسانی که فرص مصرف می کنند این میران نرمال است)

۲- ایا در اسکن تیرویید مشخص می شود که فردی کم کار است و غده بزگتر است ؟! باید برای اسکن فرص قطع شده باشد؟

۳- در معاینه فردی که فزص مصرف می کند زیر گردن معلوم می شود که غده بزرگ است؟!

ممنون میشم این سوالات رو جواب بدهید حداقل برای اطلاعات عمومی!

من صرفا به شما توجه دادم که بحث به اون سمت کشیده نشه؛ اما همون‌طور که گفتم طرح این سوالات که در مورد نحوه‌ی تشخیص گذاشتن هست، مشکلی نداره.
ببین دوست من
متخصص وقتی رزومه‌ی پزشکی شما رو یه نگاه بندازه و متوجه هیپوتیروئیدیسم بشه بلافاصله در جریان ماجرا قرار می‌گیره که فرد احتمالا در حال مصرف لووتیروکسیـن هست و دیگه نیازی به اون داستان‌هایی که شما گفتی (هند و …) نیست! و اولین سوالی هم که از شما می‌کنه اینه که —> لووتیروکسیـن مصرف می‌کنی؟ که اگه پاسخ مثبت باشه به شما گفته خواهد شد که ۲ – ۳ هفته‌ی دیگه مجددا مراجعه کنی.
اما دوست خوبم
برای تشخیص گذاشتن در مورد هیپوتیروئیدیسم وقتی که شما توسط متخصص معاینه می‌شی

– ابتدا با بررسی رزومه‌ی پزشکی شما
– بعد با معاینه‌ی بالینی و بررسی علائم (خشکی پوست، وزن، فشار خون، ضربان قلب، اختلال در قاعدگی برای خانم‌ها و …)

در مورد هیپوتیروئیدیسم ارزیابی لازم انجام می‌شه و برای اطمینان بیشتر (و مستند کردن پرونده‌ی مشمول)

– تست خونی که چند خط بالاتر توضیح دادم درخواست خواهد شد.
– در صورت نیاز، ارزیابی Anti TPO جهت بررسی بیماری هاشیموتو، به موارد تست فوق اضافه خواهد شد.

در موارد کمی، و باز در صورت نیاز (به خصوص در مورد هایپرتیروئیدیسم) پزشک

– درخواست سونو یا اسکن از تیروئید (برای بررسی Nodules، علت اوراکتیو بودن تیروئید، بررسی سرطان تیروئید، بررسی افزایش سایز غده‌ی تیروئید و غدد پاراتیروئید و …) می‌کنه.

در کنار موارد بالا ممکنه پزشک

– MRI یا سی‌تی‌ اسکن از هیپوفیز و هیپوتالاموس رو هم درخواست کنه تا تغییرات این غدد هم بررسی بشه.

می‌بینی دوست من
مجموعه‌ی موارد بالا در کنار هم راه‌های تشخیص اختلال در غده‌ی تیروئید هستن و قاعدتا روال کار در سرتاسر این کره‌ی خاکی همینه. حالا این‌که چند درصد موارد فوق در اون نمایندگی مربوطه که قراره شما مراجعه کنید، رعایت خواهند شد رو من در جریان نیستم!

ایا این اسکن تیرویید و یا سونو خطرناک نیست؟ چون من چند جایی خوندم که بعد از انجامش بدن دارای پرتوهایی هست که نباید به کسی نزدیک شد و از این حرفها ! الیته یک بار انجام دادم.

جوابتون دیگه حای سوالی باقی نزاشت و الیته بیشتر از این هم نمیدانیم باید رفت و دید که چه متدی رو به کار می برند اذیت می کنند یا جرف دکتر دیگر را گوش می کنند و تایید می کنند ! فکر میکنم این پروسه بیشتر از یکی دو روز طول نکشه.
پس با این حساب کار خاصی کم کاری تیرویید نداره و با معاینه و بررسی پرونده ی پزشک دیگه می تونند ازمایشهای قبلی هم رویت کنن و شاید هم فراتر از اون همونطور که شما گفتید سی تی و اینها هم بگیرند!

فواید اسکن از تیروئید به مراتب بیشتر از سایدافکت‌های اون هست و به جز حساسیت‌هایی که ممکنه به صورت موقتی وجود داشته باشه، در دراز مدت تأثیر سوئی بر بدن به جای نمی‌ذاره.
در این مورد جای نگرانی وجود نداره.
ایا : پزشک عمومی هم میتونه تمام این مراحل رو تشخیص بده و یا باید متخصص عدد باشه تا فوری بفهمه چه خبرــه و اینا؟! چون متخصص غدد تعداد شون کمه به خاطر همین گفتم ایا پرشک عمومی هم در این زمینه و تشخیص متخصص رو داره یا خیر؟!
پاسخ‌تون مثبته دوست من.