پولیپ صفرا چیه؟
من چند روز پیش به علت ناراحتی معده و گوارشم به یه متخصص خوب مراجعه کردم و ایشون ازم سونو و اندوسکوپی گرفتن .تو جواب سونو گرافیم یه چیزی نوشته بود وقتی از دکتر پرسیدم گفت ازمایشتو انجام بده جوابشو بیار چیزی نیست .راستش یه کم شک کردم چیزی که تو جواب سونو نوشته رو اینجا میزارم ممنون میشم بگید که یعنی چی؟ مشکل چیه؟ یعنی سرطان دارم؟
هنوز نرفتم ازمایش تا اون موقع هم نمیتونم صبر کنم .لطفا راهنمایی کنید

در بررسی اولتراسونیک از شکم در مقاطع طولی و عرضی نتیجه به شرح زیر میباشد
کبد دارای ارتفاع ۱۱/۳cm با اکوی یکنواخت میباشد

کیسه صفرا ضخامت جداری نرمال دارد و پولیپی به قطر ۱۱/۶mm در دیواره انتریور کیسه صفرا نمایان است

در مجاری صفراوی داخل و خارج کبدی و سیستم پورت ضایعه پاتولوژِیک مشاهده نشد

طحال و پانکراس ابعاد و اکوی نرمال دارند

کلیه ها دارای ابعاد نرمال با حدود صاف هستند

کلیه راست ۹/۴cm و کلیه چپ بطول ۱۰/۳cm

اکوپاترن و کورتکس و مدولا و ضخامت ان در دو کلیه طبیعی است

یافته ای دال بر وجود سنگ توده فضا گیر ضایعه عفونی و هیدرونفروز در کلیه ها دیده نشد

دوست عزیز پولیپ کیسه ی صفرا همیشه نشانه ی سرطان نیست و در اکثر مواقع این پولیپ ها خوش خیم هستن (فقط بعضی از اشکال سرطان هاي کيسه صفرا در مراحل اوليه ممکن است بصورت پوليپ تظاهر نمايند) در بیشتر موارد علائم و نشانه های سرطان کیسه صفرا عبارتند از:

· درد شکم : بیشتر از نیمی از افراد مبتلا به این سرطان در ناحیه شکم احساس درد می کنند . محل این درد در قسمت فوقانی سمت راست شکم است .

· تهوع ، استفراغ : در زمان تشخیص این سرطان بیشتر از نیمی از افراد تهوع و استفراغ دارند .

· زردی : در این حالت پوست بدن ، سفیدی چشم و بافت های مختلف بدن زرد رنگ می شوند . یک چهارم تا یک دوم افراد در هنگام تشخیص زرد هستند .

· بزرگ شدن کیسه صفرا .

· سایر علایم : که شیوع کمتری دارند و عبارتند از بی اشتهایی ، کاهش وزن ، تورم شکم ، خارش شدید بدن و مدفوع سیاه قیری .

در مورد شما هم با توجه به سنتون و این که همراه با سنگ و التهاب کیسه صفرا نیست انتظار میره که ان شاءالله این پولیپ خوش خیم باشه فقط اندازه ی این پولیپ یکم بزرگه ( بزرگتر از ۱ سانتی نتر یا ۱۰ میلی متر) که بازم نمیشه گفت همه ی پولیپ های بزرگتر از ۱ سانت حتما بدخیمن گفته میشه که عموما بدخیمن نه همیشه ،دکترتونم میبینین که فقط به وجود پولیپ اعتماد نکرده و یه سری ازمایشای دیگه نوشته که تشخیص نهایی رو بده چون صرفا وجود پولیپ دال بر وجود سرطان نیست که این پولیپ اگه خوش خیم باشه که اکثر مواقع تا اخر خوش خیم باقی میمونه و جای نگرانی نیست ، اگرم خدای نکرده بدخیم باشه پزشک توصیه می کند که برداشته شوند .

حتما ازمایشتونو سریعا انجام بدین چون دکترتون میخواد میزان یه سری انزیم ها رو تو خون شما ببینه که تشخیصشو بده .

امیدوارم نگرانیتون سریعا رفع بشه.

در ضمن اگه تو فامیلتون سابقه ی ابتلا به این سرطان نیست احتمال ابتلای شما هم به سرطان کیسه ی صفرا پایین میاد چون این سرطان توی خونواده ها موروثیه.