هرنی (فتق) نافی
بيماري هرمي يا هرني ناف چه بيماري است عوارض وراههاي درمان آن چيست؟
هرنی ناف همون فتق ناف است

فتق نافی

تعریف فتق: فتق عبارت از بیرون زدگی یک عضو از درون سوراخ موجود در دیواره حفره‌ای است که آن عضو در آن قرار دارد و خیلی اوقات این عضو بیرون آمده خودبه‌خود و یا با حرکاتی سر جای خود باز می‌گردد. در صورت غیر قابل جا انداختن فتق گیر افتاده نامیده می‌شود. و اگر عضو گیر افتاده اختلال خونرسانی پیدا کند، فتق اختناق یافته نامیده می‌شود.

فتق نافی چیست؟
فتق نافی به بیرون زدن احشا شکمی از سوراخ داخل ناف به زیر پوست شکم گفته می‌شود. روده بزرگ و چادرینه صفاق بطور شایع در این نوع از فتق ، گیر می‌افتند و اختناق این دو عضو عارضه نسبتا شایع فتق نافی است. فتق نافی بزرگسالان اکتسابی است و ربطی به فتق دوران کودکی ندارد. این فتق بیشتر در خانمها دیده می‌شود.

علل
علل زمینه‌ساز فتق نافی ، چاقی و بارداری پیاپی است و عواملی از قبیل یبوست ، استفراغ مکرر ، سرفه‌های مزمن ، یبوست مزمن و آسیت (آب آوردن) شکم به علت افزایش فشار داخل شکمی باعث بدتر شدن آن می‌شوند. بیشتر فتق‌ها به صورت بی‌سر و صدا ایجاد می‌شوند، ولی گاهی یک فشار قوی یا برداشتن یک جسم سنگین باعث تسریع در ایجاد آن می‌شود.

علایم
بسیاری از بیماران مبتلا به فتق علامتی ندارند. و معمولا به صورت بزرگی تدریجی کیسه فتق و شاید بزرگی موقع افزایش فشار داخل شکمی تظاهر می‌کند. ولی اگر فتق گیر بیافتد و دوباره به جای خود بر نگردد، گرفتگی عروق عضو گیر افتاده رخ داده (پدیده اختناق فتق) که با درد شدید ، انسداد روده و علایم عفونت مثل تب و … مشخص می‌شود.

فتق نافی کودکان
فتق نافی اختلال شایعی در دوران شیر‌خوارگی است. فتق نافی در کودکان به علت کامل بسته نشدن الیاف نافی ایجاد می‌شود، و اگر این نقص زیر ۵/۱ سانتیمتر باشد نیاز به ترمیم جراحی ندارد و خودبه‌خود بسته می‌شود. اگر نقص بیش از ۲ سانتیمتر باشد یا بعد از ۴-۳ سالگی همچنان باقی بماند، جراحی انجام می‌شود.

درمان
اصولا همه فتق‌ها باید جراحی شوند مگر اینکه شرایط عمومی بیمار اجازه این کار را ندهد. استثنای احتمالی آن فتق‌های دارای دهانه گشاد و کیسه کم عمق است که انتظار می‌رود به کندی بزرگ شوند. وقتی شرایط بیمار اجازه جراحی نمی‌دهد و فتق کوچک است می‌توان از فتق بند استفاده کرد.