میخچه
علت میخچه چیست؟
ایا دارویی برای رفع ان وجود دارد؟اسم ان دارو چیست؟
میخچه ها از مشکلات رایجی هستند که در نقاط مختلف پا و به ویژه در انگشتان پا ایجاد می شوند و علت به وجود آمدن آنها، ضخیم شدن لایه های پوست به دلیل وجود فشارها و سایشهای متوالی است.

می توان گفت که میخچه ها و همچنین پینه ها راههای طبیعی هستند که بدن برای محافظت از خود استفاده می کند.
بافت شناسی(پاتولوژی) پینه و میخچه مشابه است. در هر دو مورد پوست در پاسخ به فشارهای زیاد ضخیم می شود و معمولاً پینه به ضخیم شدن های گسترده اطلاق می شود (بیشتر بر روی مفاصل انگشتان پا ایجاد می شود.) از علائم این بیماری می توان به پوست غیرطبیعی، سخت شدن پوست در منطقه فشار، پوست پوست شدن و خشکی پوست در آن منطقه و درد در مواردی که تحت درمان قرار نگیرد، اشاره کرد.
اگرچه میخچه ها و پینه ها شرایط خطرناکی را برای سلامت فرد ایجاد نمی کنند اما آنهایی که درمان نشوند می توانند دردناک باشند. با ادامه پیدا کردن فشار در منطقه و کلفت شدن پوست کم کم بدن آن منطقه را بیگانه تلقی می کند و زخم هایی در آنجا ایجاد می شود در نتیجه احتمال بروز عفونت در منطقه زیاد می شود.

سخت ترین میخچه ها آنهایی هستند که بر روی قسمت خارجی انگشت کوچک پا ایجاد می شود و خوشخیم ترین آنها بین انگشتان پا ایجاد می شوند. درمان های دارویی تنها علائم بیماری را از بین می برند و در واقع هیچ اقدامی در جهت از بین بردن علت ایجادکننده میخچه انجام نمی دهند.

داروهای شیمیایی مثل اسیدها ( مثل چسب های حاوی اسید سالیسیلیک <– اینو خودم اضافه کردم و در متن منبع نیست ) که به منظور درمان استفاده می شوند، میخچه ها و هر آنچه بر روی آن باشد را از بین می برند و این عمل برای افراد سالم با ریسک همراه است و برای افرادی که دیابت دارند و یا گردش خون ضعیف دارند بسیار خطرناک است.

یکی از روش های سنتی که افراد استفاده می کنند بریدن میخچه است. این عمل اگر به وسیله خود فرد و یا یک فرد ناوارد و بدون رعایت نکات بهداشتی انجام شود بسیار خطرناک است و احتمال ایجاد عفونت در آن منطقه بسیار زیاد خواهد بود.
اقداماتی که می توانیم به منظور بهبود انجام دهیم:
• دنباله روی کردن از هشدارهایی که مراکز بهداشتی در مورد میخچه می دهند
• استفاده کردن از کفش مناسب و در کل حذف کردن فشارها و سایش ها از منطقه مورد نظر
• رعایت بهداشت پا و استفاده از مواد کمک کننده به سلامت پوست
• اگر در ناحیه میخچه زخم یا عفونت ایجاد شد باید حتماًَ به پزشک مراجعه شود و بافت صدمه دیده با جراحی خارج گردد. درمان با آنتی بیوتیک در این موارد لازم است.