مشکل صدا و سینوزیت
سلام آقای دکتر
از لطف و عنایتی که به کلیه اعضاء این سایت مفید و ارزشمند دارید ممنونم.
غرض از مزاحمت طرح سوالاتی بشرح ذیل بود.

۱- بنده از دوران نوجوانی به قرائت قرآن می پردازم. در تیر ماه سال ۱۳۷۱ هم زمان با مسابقات کشوری دچار سرما خوردگی بسیار شدیدی شدم و بعلت واقع شدن در فصل گرما و در معرض کولر بودن ، درد بسیار شدیدی در گردنم بوجود آمد. بعد از آن جریان متوجه شدم که در هنگام تلاوت صدایم از حد خاصی بالاتر نمی رود و اگر بخواهم اوج بگیرم مثل آن است که کسی به حنجره و گلویم بشدت فشار می آورد در ضمن اگر از آن حد بالاتر بروم صدایم هم باصطلاح جیغ می شود همچنین با عرض معذرت هنگام آروغ زدن هوا بصورتی غیر عادی و با فشار از حلقم خارج می گردد.(هر چند نمی دانم که این مورد اخیر هم ارتباطی با مشکل صوتیم دارد یا نه).خوب می خواستم بدانم که این مشکل ناشی از چه عارضه ای می تواند باشد و راه درمان آن چیست؟
اگر چه بنده به پزشک متخصص گوش و حلق و بینی هم مراجعه نموده ام ولی ایشان بعد از معاینه حنجره ام گفت که ظاهرا هیچ مشکلی وجود ندارد!
۲- سینوزیت کهنه ای دارم که حدودا از بیست سال پیش مهمان من است . شاید در طول این مدت هزاران آنتی بیوتیک مختلف مثل پنی سیلین- جنتا مایسین و… مصرف نموده ام و علاوه بر این هم یکبار از مجرای بینی عمل کرده و دکتر عفونت سینوسهای صورتم را که حاد تر می باشد خارج نمود(چون سینوسهای پیشانیم بصورت مادر زادی رشدی نداشته و لذا عفونت کمتری در آنها موجود است) ولی مشکل همچنان بقوت خود باقی است.بعد از گذشت ۵ سال از عمل اول به دکتر متخصص دیگری رجوع کرده ام که ایشان هم می گوید که دوباره باید عمل نمایم حالا بفرمایید تکلیف بنده چیست؟
باز هم از اینکه مصدع اوقات عزیزتان گردیدم عذر بنده را بپذیرید.

آنطور که گفته اید، سال ۷۱ این مشکل (سرما خوردگی و گرفتگی صدا) برای شما ایجاد شده است و با توجه به گذشت ۱۵ سال، هنوز هم ادامه دارد. این مشکل اگر به این مدت ادامه داشته است، مربوط به آن سرماخوردگی نیست و برای ارزیابی بهتر است به متخصص ENT مراجعه نمایید.
برای سینوزیت مزمن هم اگر به درمانهای دارویی رایج پاسخ مناسب ندهد، اقدام بعدی جراحی است که احتمال عود نیز وجود دارد. بهتر است که پزشک خود اطمینان نمایید زیرا با توجه به معاینه بالینی و ارزیابی شرایط شما توصیه های خود را کرده است.