مدت زمان زنده ماندن ویروس HIV خارج از بدن
سلام.دکتر ویروس hiv مثلا در داخل یک لیوان آب یا خارج از بدن یک انسان تا چه زمانی باقی میماند و خاصیت بیماری زایی دارد؟

ویروس HIV با توجه به ساختاری که دارد نمی تواند به مدت طولانی در خارج از بدن میزبان زنده بماند و این زمان بستگی به غلظت و تعداد ویروس موجود در آن نمونه دارد. با این حال مطالعات روی نمونه هایی با غلظت بسیار بالای ویروس نشان داده است که با خشک شدن نمونه مقدار ویروس ۹۰ تا ۹۹ درصد کاهش یافته است و با توجه به اینکه میزان ویروس در نمونه های واقعی که در بدن فرد مبتلا وجود دارد از نمونه های آزمایشگاهی بسیار کمتر می باشد، میتوان نتیجه گرفت که احتمال ابتلا در نمونه هایی که در محیط (خارج از بدن فرد مبتلا) وجود دارند تقریبا صفر می باشد.

ویروس HIV ( ایدز ) خارج از بدن ( برای مثال روی وسایل دندانپزشکی یا سلمانی ) تا چند ساعت زنده و فعال است ؟؟؟؟؟

ویروس HIV همانطور که در بالا گفته شده، مدت زمان بسیار کمی (حدود چند دقیقه) خارج از بدن انسان زنده است که با خشک شدن خون تقریبا به طور کامل از بین می رود.

می خواستم ببینم که آیا الکل ویروس ایدز را از بین میبرد یا نه ؟ مثلا اگر یک تیغ سلمانی آلوده به ویروس ایدز باشد با قرار دادن آن در الکل از بین میرود یا نه ؟ با تشکر

همانطور که در بالا هم ذکر شده، اگر جسمی (تیغ) به خون تازه آغشته نباشد، به احتمال زیاد ویروس از بین رفته است در غیر اینصورت برای رفع آلودگی با ویروس HIV باید درجه خلوص مناسب و زمان مشخصی وسیله در الکل باقی بماند.

سلام.می خواستم بدونم اگر تیغی رو روی چراغ الکلی بگیریم (به مدت۱۰ثانیه)اگر الوده به ویروس باشه ویروس از بین میره یا نه؟

اگر تیغ به خون آلوده آغشته شده باشه حداقل یک دقیقه باید روی حرارت مستقیم ، مثل همون چراغ الکلی گرفته بشه. در اینصورت ویروس از بین میره.