قطع نفس درخواب
مردي هستم ۴۳ سال سن دارم ومتاهل وكارمند اداره مدت سه سال است كه گاهي اوقات درخواب احساس ميكنم كه نفسم داره قطع مي شود وهيچ جاي بدنم قادر به تحرك نيست وقتي اين عمل به من دست مي دهد فورا سعي مكنم از خواب بيدار شوم اما فشار زيادي حدود چند ثانيه دارم تابيدار شوم فكر ميكنم اگرسريع بيدار نشوم هرگز بيدار نخواهم شد درماه رمضان بخصوص بعد از سحر بيشتر تكرار مي شود به كدام متخصص مراجعه وچه بايد كر د.
مشکلی که شما پیدا کردید بیماریست به نام «قطع تنفس در خواب» یا Sleep Apnea .
در این بیماری تنفس در خواب به طور مکرر متوقف شده و باعث کاهش مقدار اکسیژن خون و بالارفتن مقدار دی اکسیدکربن می شود . این اتفاق زمانی رخ می دهد که نفس کشیدن هنگام خواب به طور موقت دچار اختلال می شود و سه نوع دارد :
۱ – نوع انسدادی :
این نوع شایعتر بوده و به دلیل انسداد گلو یا راه های هوایی فوقانی ایجاد می شود . این نوع ۶-۴ درصد مردان میانسال و ۲-۱ درصد زنان میانسال را درگیر می کند (آمار مربوط به آمریکا می باشد). این نوع بیشتر در افراد چاقی که عادت دارند به پشت بخوابند ایجاد می شود . چاقی شاید به همراهی افزایش سن و سایر عوامل باعث باریک شدن راههای هوایی فوقانی می شود . سیگار کشیدن و مصرف الکل این شرایط را وخیمتر می کند .

۲ – نوع مرکزی :
در نوع که نادر می باشد ، مرکز کنترل تنفس در ساقه مغز به درستی عمل نکرده و به میزان زیاد دی اکسی کربن خون به سرعت واکنش نشان نمی دهد .

۳ – نوع مختلط :
که هر دو مکانسیم بالا در ایجاد آن نقش دارند .

در مراحل اولیه علایم توسط همسر فرد مشاهده می شود . وی می گوید که همسرش خرخر می کند ، به طور متناوب تنفسش قطع می شود ، و وحشت زده از خواب می پرد و به دنبال آن در طول روز احساس خستگی می کند تا حدی که ممکن است هنگام تماشای تلویزیون ، و حتی رانندگی به خواب برود .
با توجه به نوع اختلال درمان متفاوت می باشد . مثلا کاهش وزن ، ترک سیگار و الکل در نوع انسدادی کمک کننده خواهد بود . در نوع مرکزی هم بررسی بیماری زمینه ای و داروها باعث کاهش علایم می گردد.