فشار خون
لطفا دلايل فيزيولوژيك افزايش و كاهش فشار خون را بيان كنيد
سوال شما بسیار کلی است و این مبحث بسیار گسترده. سعی می کنم به طور کلی علل را بیان کنم:
فشار خون به طور کلی به فشاری گفته می شود که خون در گردش بر دیواره ها رگ وارد می کند. این فشار در سرخرگهای بزرگ به سمت سرخرگهای کوچکتر کاهش یافته تا به مویرگها می رسد. این سیستم به طور مستمر توسط سیستم عصبی اتونوم و با استفاده از گیرنده های عصبی و شیمیایی کنترل می شود.ارزیابی فشار خون می بایست به طور سریال انجام شود چون در شرایط گوناگون و ساعات مختلف روز تغییراتی در فشار خون ایجاد می شود .
در مورد افزایش فشار خون قبلا توضیحات زیادی داده شده است (مثلا: اینجا و اینجا؛ موارد دیگر را هم جستجو کنید).
علل اصلی کاهش فشار خون عبارتند از:
• کاهش حجم خون در گردش : مثلا به دنبال خونریزی شدید یا از دست دادن مایعات به دنبال اسهال و استفراغ
• کاهش برون ده قلبی : مثلا به دنبال نارسایی احتقانی قلب، انفارکتوس قلبی و یا کاهش شربان قلب
• گشادی شدید عروق به دنبال وضعیتهای مختلف مثل کاهش فعالیت سیستم سمپاتیک یا افزایش فعالیت سیستم پاراسمپاتیک به هر دلیلی یا مصرف برخی داروها
من ۳۰ سالمه ! همیشه قبل از اینکه ورزش کنم فشارم بالاتر از ۱۲ روی۸ نیست ! ولی ۵-۴ ساعت بعد از ورزش که فشارم و میگیرم ۱۵ روی ۱۰ هستش !همه میگن ورزش کنیم فشارمون بیاد پایین مال من میره بالا ! به نظرتون مشکل دارم یا طبیعیه ؟
بالا رفتن فشار خون حین و کمی بعد از فعالیت بدنی کاملا طبیعیه اما ۴-۵ ساعت بعد که احتمالا شما کاملا به آرامش رسیدید فکر نمی کنم طبیعی باشه

۱- داروی خاصی مصرف نمی کنید ؟
۲- هیجان و اضطراب ندارید ؟
۳- مشکلاتی مثل سردرد یا بی حالی و تنگی نفس حین فعالیت بدنی ندارید ؟
۴- این بالارفتن فشار بعد از ورزش چندبار اتفاق افتاده ؟ منظورم اینه که آیا در روزهای مختلف فشارتون رو قبل و ۴-۵ ساعت بعد از ورزش چک کردید ؟

متاسفانه من وسواس عجیبی هم راجع به فشارم پیدا کردم ! از این فشار سنجای کامپیوتری خریدم و دائم با استرس و اضطراب وحشتناک با اون فشارم رو میگیرم ! شاید علت فشار بالا همین وسواس خیلی زیاد باشه ؟
به نظرتون علت فشار بالا همین استرس و اضطرابیه که دارم ؟
استرس که بی تاثیر نیست
ولی من ۳-۴ تا سوال از شما پرسیدم که خداروشکر به دوتاشم پاسخ ندادی !

در کل دوست عزیز کنترل فشار خون خوب و مفید هست اما نه اینکه روزی ۱۰ بار اینکار رو بکنید . یک فامیلی داشتیم به من می گفت : فلانی بیا فشار خونم رو بگیر من حالم اصلا خوب نیست ! بعدشم که فشارش رو می گرفتم پا می شد می گفت : آخیش حالم خیلی بهتر شد !!!
خلاصه خودتون رو شرطی نکنید . اگر اصرار دارید روزانه اینکار رو انجام بدید . هر روز سر یک ساعت معین . درحالیکه استراحت کردید و آرامش دارید اینکار رو انجام بدید و اینو بدونید که طی روز و براثر فعالیت و تنشهای رومزه فشار خون اندکی بالا و پایین خواهد شد .
وسواس در هر چیزی خوب نیست

اقای دکتر مادرم ۵۱ سال سن دارد و وزن۶۱ نل وقد۱۶۵و حدود ۲ سال هست که منوپار شده و فشارخون گرفته هستو روزی ۱ اتنول ۵۰ همراه با امیلوپرس صبح و ۱ اتنول ۵۰ با امیلو پرسشب و باضافه نصف الپروزولام و فقط بخاطر قرص ضد اضطراب فشارش کنترل میشه و حدود ۱۵ سال هست که ورزش مکند بطور مداوم حال نمیداند تا کی باید الپروزولام استفاده کند در ضمن پوکی استخوان هم دارد ۲۹ درصد و نمیتواند قرص کلسیم استفاده کند
آلپرازولام از بنزودیازپین های تقریبا کوتاه اثر است و نمی بایست به مدت طولانی مصرف شود چون علاوه بر اعتیاد روانی و فیزیکی دارای عوارضی هم است؛ به نظر من اگر مشکل اضطراب و … برطرف شده دارو را زیر نظر پزشک قطع کنید، به هیچ وجه این دارو را خودسرانه قطع نکنید چون قطعا دچار سندرم ترک خواهید شد.
من وقتی دکتر میرم استرس شدید میگیرم به طوری که فشار خونم روی ۱۸ می اید ولی هر وقت در منزل فشارم رو میگیرم۱۲ روی ۸ هست
من باید چکار بکنم
آیا باید قرص فشار بخورم؟
لطفا من رو راهنمایی کنید
البته بگم که من تیرئید (پرکار) دارم بعد از این تیروئید این طوری استرس میگیرم وپیش دکتر فشارم بالا میرود
اگر استرس شما صرفا در حضور پزشک هست و در سایر موارد مشکلی ندارید ، بنظرم میشه گفت در کل مشکل ندارید اما پیش از این از سلامت دستگاه فشار سنج منزل هم مطلع بشید
ولی اگر حضور دیگران بطور کل شما رو دچار استرس می کنه توصیه می کنم به مشاور مراجعه کنید .

استفاده خودسرانه از هیچ دارویی بخصوص داروی فشار خون جایز نیست و اگر احساس می کنید در طول روز نوسان فشار خون دارید بهتره از پزشک متخصص قلب و عروق کمک بگیرید هرچند که احتمالا ریشه عصبی دارد

من چند روزی هست که قرص آتنول ۵۰ مصرف میکنم (برای کنترل فشارم) البته فشارم رو خوب کنترل کرده ولی کمی نفس تنگی میگیرم وضربان قلبم بین ۵۰ تا ۵۵ مزنه می خواستم بدونم مشکلی ایجاد نمی کنه ؟
{فشار خونم اکــثرا با مصرف قرص روی ۱۱ روی ۵ میشه}
از اونجایی که مصرف خودسرانه هیچ دارویی رو مجاز نمی دونم بخصوص داروهای قلب و عروق ! ترجیح می دم تنها به شما توصیه کنم که مصرف خودسرانه رو قطع کنید.