عوارض درمان شقاق اسفنکتر با استفاده از پماد نیتروگلیسیرین
من دچار شقاق اسفنکتر شده بودم که به متخصص مراجعه نمودن. تجویز دکتر استفاده از پماد نیتروگلیسیرین (به صورت ترکیب ۱ به ۱۲ با وازلین) و قرص های سیپروفلوکساسین (۱۲ عدد هر روز ۲ قرص) و مترونیدازول (۴۰ عدد هر روز ۳ عدد) بوده است.
پس از استفاده از پماد تپش قلب ایجاد می گردد که متوجه شدم از عوارش پماد است که منجر به سر درد شدید نیز می گردد. ولی مسأله ای که برای من سؤال ایجاد نموده است این است که پس از استفاده از داروها دچار یبوست شده ام. با توجه جستجوهای شخصی این داروها عوارض یبوست ندارند. ولی اکنون نمی دانم که آیا ارتباطی به داروها دارد یا نه؟ چون با توجه به اینکه شقاق خفیف می باشد قصد دارم از استفاده از داروها خودداری کنم.
البته مصرف داروها فایده ای نیز داشته اند: قبل از مصرف از نفخ شدید رنج می بردم که اکنون دو روز است این مشکل حل شده است.
یبوست از عوارض این داروها نیست . دو داروی سیپروفلوکساسین و مترونیدازول هم آنتی بیوتیک هستند و برای عفونت احتمالی شما تجویز شده اند .
یکی از علل نفخ رشد بی از حد باکتریهای موجود در روده می باشد … با مصرف آنتی بیوتیکها این باکتریها هم تحت تاثیر قرار گرفته و از بین می روند و در نتیجه نفخ هم کاهش می یابد.
.بنده حدود ۹ ماه پیش با مشکل یبوست روبرو شدم و در اثر ادامه باعث زخمی در دهانه مقعد شد که با مراجعه به متخصص جراح و گوارش تنها داروهای ملین و شیاف آنتی همورویید تجویز که بطور موقت خوب ولی دوباره این زخم ایجاد میشد. حال مدت یک هفته است که زخمی در بیرون وجودندارد ولی بعداز اجابت مزاج درد شدیدی وجود دارد که حتی قادر به نشستن نیستم.لازم بذکر است که کولونوسکپی هم انجام داده و مشکلی وجود نداشت. لطفأ مرا راهنمایی نماییدکه با این درد چه کنم ؟حتی اگر مدفع روان باشد این درد باز تکرار میشود؟

توصیه اصلی مراجعه به متخصص دیگری هست
شقاق و هموروئید اگر در مراحل اولیه درمان شوند مشکل خاصی پیش نمی آورند اما طولانی شدن این موضوع طول و نوع درمان را متفاوت می کند
بدون معاینه حضوری توسط جراح عمومی نمیشه در مورد شما نظر داد . ممکنه همین الانم درمان دارویی و آنتی هموروئید ها به کمکتون بیاد و ممکنه نیاز به جراحی باشه هرچه زودتر پیگیری کنید به نفع خودتونه

آقای دکتر مشکل اصلی اینه که فعلا من در یکی از شهرهای محروم کشور ساکن بوده و دسترسی به دکتر متخصص عالی وجود نداره.
برا همین فعلا بطورموقت از شما کمک خواستم که زخم دهانه مقعد خوب بشه
چون من کارمند هستم سرکارخیلی اذیت میشم.
تا بتونم در دواران تعطیلی عید به شهر خودمان رفته و معالجه شوم.
ولی ماندم حالا چه کنم؟؟
مگه چقدر تا تعطیلات عید مونده ؟

ببین دوست عزیز اول باید مشخص بشه شما شقاق داری یا هموروئید ؟
اما توصیه های کلی که میشه کرد

۱- غذای پرفیبر مثل سبزیجات و نان سبوس دار و … در رژیم غذاییت استفاده کن
۲- روزانه حداقل یکبار و به مدت نیم ساعت در وان یا تشت آب ولرم بشین . اگر دو بار اینکار رو بکنی (صبح و شب ) بهتره
۳- اگر یبوست و یا اسهال مداوم داری اینها رو رفع کن
۴- سعی کن ناحیه مقعد رو با یک پماد معمولی چرب نگه داری
استفاده از آنتی هموروئید ها و بخصوص پماد نیتروگلیسیرین هرچند مفیده اما بدون داشتن شرح حال و بخصوص اطلاعات در مورد بیماری قلبی نمی توان آنها را تجویز کرد