عدم حضور تیروئید
.اگر تیروئید رو از بدن خارج کنن چی میشه؟( آدم تیروئید نداشته باشه چه مشکلاتی براش پیش میاد؟)

۲٫چی باعث میشه که پزشکان مجبور میشن تا تیروئید رو عمل کنن و در بیارن؟

.۳نام بیماری هایی که منجر به این عمل میشه چی هست؟

غده تيروئيد، غده پروانه اي شکل کوچکي است که در جلوي گردن قرار دارد. اين غده علي رغم کوچکي اندازه اش، نقش بسيار عمده و حياتي در سلامت کل بدن دارد. غده تيروئيد مسوول توليد و ترشح هورمون هايي به نام هاي تيروکسين و تري يدوتيرونين است، که ميزان سوخت وساز بدن يا سرعت مصرف انرژي و سرعت رشد و بلوغ را تنظيم مي کنند. به طور کلي ترشح منظم اين هورمون ها بسياري از اعمال و ساختار بدن را از ميزان ضربان قلب گرفته تا ساختار پوست، تحت تاثير قرار مي دهد. به علاوه هورمون کلسيتونين که در سوخت وساز کلسيم و فسفر شرکت مي کند، از اين غده ترشح مي شود. عملکرد طبيعي غده تيروئيد به عوامل متعددي از جمله عملکرد صحيح هيپوتالاموس، غده هيپوفيز، دريافت کافي يد و تبديل هورمون تيروکسين به تري يدو تيرونين بستگي دارد . هنگامي که هر يک ا ز عوامل فوق به هر دليلي، از تعادل خارج شوند، فرد، متبلا به پرکاري يا کم کاري تيروئيد خواهد شد. اختلال در ميزان توليد و ترشح هورمون هاي تيروئيد از شايع ترين بيماري هاي مربوط به غده تيروئيد است.

ندول تیروئید بزرگی یا برآمدگی موضعی در غده تیروئیدی است که از نظر سایر جهات طبیعی است. ندولها ممکن است منفرد یا متعدد باشند. ۴ نوع شایع ندول تیروئید وجود دارد: ۱-کیستهای نرم محتوی مایع ۲-تورم موضعی ناشی از خونریزی ۳- تومورهای خوش خیم (آدنوم ها). این ضایعات ممکن است تولید تیروکسین و علائم پرکاری تیروئید کنند. ۴-سرطان تیروئید.
اینها نیز ممکن است تیروکسین تولید کنند. اگر در گردن خود ندولی لمس کردید یا دیدید برای تشخیص با پزشک مشورت کنید . نوع ندول را میتوان با کمک تلفیقی از آزمایشهای خونی – تصویربرداری رادیوایزوتوپ – تصویر برداری ماورای صوت(اولتراسوند) و تکه برداری معین کرد.

کیستهای محتوی مایع و خون معمولا نیازی به درمان ندارند. در صورت بزرگی کیست ممکن است مایع آن را با سوزن خارج کرد. اغلب تومورهای خوش خیم ممکن است با دادن هورمون تیروئید فروکش کنند.اکثر این تومورها حین درمان کوچک و یا کاملا محو میشوند. سرطانهای تیروئید با خارج کردن از طریق جراحی و به دنبال آن تجویز ید رادیو اکتیو درمان میشود. پیش آگهی دراز مدت اکثر سرطانهای تیروئید در صورت درمان زودرس و مناسب عالی است.

سلولهای تیروئید، هورمون مختلف ترشح می‌کنند. تیروکسین(T4) ، تری یدوتیرونین ( T3) که معمولا هورمونهای تیروئیدی نامیده می‌شوند و کلسی تونین (Calcitonine). وجود ید برای سنتز هورمونهای تیروئید اهمیت اساسی دارد. در حقیقت غده تیروئید مصرف کننده اصلی ید در بدن است و کمبود ید به اختلالاتی در کار تیروئید منجر می‌شود. ید توسط غذا به بدن و توسط دستگاه گوارش جذب می‌شود. ترشح هورمون تیروئید یا محرک تیروئید (TSH) ، آزاد سازی هورمونهای تیروئیدی را کنترل می‌کند، میزان ترشح TSH نیز بر اساس سطوح هورمونهای تیروئید در خون تنظیم می‌شود.

اختلالات غده تيروييد به شكل غيرمعمول ظاهر مي‌شوند، براي مثال، پركاري تيروييد با حالت‌هاي بي‌خوابي، فراموشي و كاهش تمركز حواس همراه است. كم‌كاري تيروييد نيز به شكل كندي حركات جسمي و ذهني ، ضعيف شدن حافظه، كاهش تمركز و ضعيف شدن قدرت شناخت در افراد بروز مي‌كند.

غده تيروئيد يكي از غدد درون ريز بدن است كه هورمونهايي را براي تنظيم سوخت و ساز بدن شما توليد مي كند.
شايعترين بيماريهاي تيروئيد پركاري و كم كاري اين غده هستند. درهر دو حالت غده تيروئيد ممكن است بزرگتر از حد نرمال باشد. بزرگي غده تيروئيد را گواتر مي‌نامند. گاهي اوقات التهاب غده تيروئيد باعث بزرگي آن مي شود.
بيماران ممكن است دچار توده و يا گره در غده تيروئيد شوند.اين توده‌ها ممكن است به آرامي و يا بسيار سريع بزرگ شوند.اين توده‌ها حتماً بايد توسط پزشك بررسي شوند.

تشخيص بيماريهاي عملكردي يا توده‌هاي تيروئيد در درجه نخست بر اساس شرح حال و معاينه باليني است. پزشك گردن شما را معاينه كرده و از شما مي‌خواهد براي برجسته شدن غده تيروئيد چانه خود را بالا برده و آب دهان خود را ببلعيد.ديگر آزمايشاتي كه پزشك ممكن است براي شما درخواست كند عبارتند از :
۱٫ سونوگرافي گردن و غده تيروئيد
۲٫ اندازه‌گيري هورمونهاي تيروئيد در خون
۳٫ اسكن راديو اكتيو
۴٫ نمونه‌برداري از سلولهاي تيروئيد با استفاده از سوزن ظريف
۵٫ عكس قفسه سينه
۶٫ سي تي اسكن يا ام آر آی
پركاري و كم كاري تيروئيد معمولاً به كمك داروها درمان مي‌شوند. اگر هورمون تيروئيد كمتر از حد نرمال توليد شود (كم كاري تيروئيد) مي‌توان آن را با استفاده از قرص لووتيروكسين درمان كرد.پركاري تيروئيد نيز توسط داروهايي مانند متي‌مازول درمان مي شود اما گاهي اوقات ممكن است براي درمان كامل احتياج به برداشتن غده تيروئيد به كمك جراحي داشته باشد.

جراحي تيروئيد عبارتست از برداشتن همه يا بخشي از غده تيروئيد.اين عمل در بيمارستان و با بيهوشي كامل انجام مي شود.معمولاً لوب يك طرف كه توده دارد همراه با لوب مياني برداشته مي شود.در هنگام جراحي از لوب طرف مقابل نمونه برداري شده و در صورتيكه مشكوك به بدخيمي باشد آنهم برداشته مي شود.
بيماراني كه همه تيروئيدشان خارج مي شود نياز به جايگزيني هورمونهاي تيروئيد با استفاده از قرصهاي هورموني دارند تا با میزان مصرف این قرصها، تنظيم سوخت و ساز بدن به درستی انجام شود.

اگر علاقه مند هستید از میزان هورمون تیروئید خود مطلع شوید می باست در طی آزمایش خون مقادیر T3 – T4 – TSH را بررسی کنید.
مقادیر نرمال تیروئید در کودکان و بزرگسالان متفاوت است.
بطور مثال مقادیر نرمال TSH در نوزادان از بدو تولد تا ۴ روزگی، باید بین ۳۹٫۰ – ۱٫۰ باشد. در صورتی که در بزرگسالان با میانگین سنی ۲۱ تا ۵۴ سال به طور میانگین بین ۴٫۲۰ – ۰٫۴ خواهد بود. اگر میزان TSH در آزمایش تیروئید کمتر از محدوده نرمال بود یعنی شخص دچار پرکاری تیروئید شده ولی اگر مقدار TSH بیشتر از محدوده نرمال بود اینبار فرد دچار کم کاری تیروئید شده و برای درمان باید به پزشک متخصص غدد و متابولیسم مراجعه نمود.