سونوگرافی واژینال
لطفا این سونو کامل واسم توضیح بدین.(۱-ازش چی می فهمید؟ ۲-من چکار باید بکنم؟)
من ۲۵ سالمه ۴ساله ازدواج کردم و الان حدود یکسال و چهار ماه قصد بارداری دارم و لی تا حالا نشده. از قرص کلومیفن جواب نگرفتم دکتر به من این داروها رو داد و گفت که روز ۱۳عادت برم سونو واژینال بدم .

من از روز سوم تا هفتم عادت شبی یک عدد قرص لتروزول و روز هشتم و نهم امپول مریونال زدم..

من دیروز رفتم سونوگرافی واژینال دادم .(روز ۱۳ عادت) نشون دکتر دادم ولی چیزی نگفت.حالا شما کمکم کنید بگید از این سونو چی متوجه میشین؟

گزارش سونوگرافی:
رحم به ابعاد ۳۰*۴۶ میلیمتر مشاهده شد.
ضخامت اندمتر ۷ میلیمتر است.
اکوی میومتر نرمال است .
تخمدانها با نمای سونو گرافیک نرمال مشاهده شدند.
سایز فولیکول در تخمدان سمت راست ۱۷/۳و۱۶/۶و۱۵/۳و۱۲/۸ م م و در تخمدان چپ ۱۲/۳و۷/۳و۶/۷و۷/۱ م م مشاهده شد.
کلدوساک خلفی فاقد مایع ازاد می باشد.
در تخمدانها ضایعه پاتولوژی مشاهده نشد.

تا اونجایی ک من اطلاع دارم تمام فاکتورهای سونوی شما طبیعی هستش.
فقط فولیکولهای تخمدان چپ شما نابالغ هستن و برای بارداری ب اندازه طبیعی نرسیدن. حداقل باید سایز فولیکول ها در روز ۱۳ ..۱۴ قاعدگی .۲۲ الی ۲۵ م م بشه.
در ضمن فولیکولهای سمت راس هم کمی کوچیک هستن ..البته این نظر من از روی تجربه ای هس ک دارم..دوست عزیز ب نظر من جای نگرانی نداره و با دارو براحتی تخمکهاتون بالغ میشن.
بازم اگه دوستان ارشد و حرفه ای نظر دیگه ای دارن و میگن نه..اینطور نیس و اونطوره..منم خوشال میشم اطلاعات ناقصمو افزایش بدم.
سلام-آيا قرص كلوميفن و آمپول hcg مي تواند نتيجه عكس يعني به عدم تخمك گذاري منجر شود.

خیر. این مواری که ذکر کردین قاعدتا منجر به تحریک تخمک گذاری (آزاد سازی حتی بیش از چند تخمک) می شوند.
مطلب زیرو مطالعه کنین.

آیا کلومیفن برای شما مناسب است؟

اگر تخمک گذاری در شما نامنظم است یا اصلا وجود ندارد ،خصوصا اگر شما سندرم تخمدان پلی کیستیک دارید کلومیفن می تواند به باروری شما کمک کند.(اگر شماسندرم تخمدان پلی کیستیک دارید وبه نظر می رسد که کلومیفن در شما اثر نمی کند ،ممکن است پزشکتان ،متفورمین را به عنوان داروهای حساس کننده به انسولین تجویز کندتا به پاسخ دهی شما به کلومیفن کمک کند).

همچنین ممکن است شما کلومیفن ودیگر داروهای باروری را قبل از انجام تکنیک های پیشرفته کمکی باروری مثل آی وی اف
مصرف کنیدتا باعث تولید چندین تخمک در شما برای این روش شود.

کلومیفن همچنین در مردانی که عدم تعادل هورمونی با منشا هیپوفیز یا هیپوتالاموسی دارندوباعث شمارش وکیفیت وحرکت پایین در آنها گردیده است ،مصرف می شود.

ازدرمان چه انتظاری می رود؟
کلومیفن معمولا به شکل قرص در یک دوره پنج روزه مصرف می شود.که به تولید هورمونهایی که باعث آزاد شدن تخمک می شوند مثل اف اس اچ

کمک می کند و تخمدانها را وادار به تولید یک یا بیشتر تخمک می کند.
بعد از پایان مصرف یک دوره کلومیفن ،هیپوتالاموس ،،،قسمتی از مغز که اعمال حیاتی بدن مثل درجه حرارت را تنظیم می کند،،،هورمون ال اچ را آزاد می کند واین هورمون به تخمدانها فرمان می دهد که یک یا بیشتر تخمک رسیده شده را به داخل لوله های رحمی آزاد کنند.اگر یک تخمک در مسیر خود به سمت حفره رحمی با یک اسپرم سالم برخورد کند ،شما شانس حامله شدن خواهید داشت.

طول درمان:
اگر عادت ماهیانه شما منظم است ،شما مصرف کلومیفن را در روز سوم یا چهارم پریود شروع می کنید وپنج روز به مصرف آن ادامه می دهید.

اگر عادت ماهیانه در شما نامنظم است ،پزشک ابتدا مطمئن خواهد شد که شما باردار نیستیدوسپس با تجویزدارویی به نام پروورا (مدروکسی پرژسترون استات) عادت ماهیانه را در شما ایجاد خواهد کرد، سپس

احتمالا پس از پنج تادوازده روز بعد از مصرف آخرین قرص ،تخمک گذاری می کنید.پزشک به دقت شما ار تحت نظر خواهد داشت وبیشتر نظارت می کندکه چگونه تخمدانها برای آزاد کردن یک تخمک آماده می شوند.
♀اغلب زنان بیشتر اوقات سه تا شش دوره درمان دریافت می کنند.یک یا دو ماه دارودرمانی برای منظم شدن تخمک گذاری لازم است) اگر دوره دریافت دارو افزایش یابد شانس باردار شدن بهبود پیدا نمی کند،بنابراین اگر بعد از سه دوره، موفق نشدید،پزشک ممکن است دوز دارو را افزایش دهد یا داروی دیگری را تجویز کند.

اثرات جانبی :

داروهای باروری حیطه وسیعی از اثرات جانبی کوچک راشامل می شوندکه شامل تورم خفیف تخمدانها،درد معده،حساسیت پستانها،بی خوابی ،تهوع واستفراغ،تاری دید،سردرد،خستگی ،بی حوصلگی ،افسردگی ،بالا رفتن وزن ،ودر موارد نادر کیست های تخمدانی می باشد.

همچنین شما ۱۰درصد احتمال بارداری دو قلویی را با این داروها دارید.(گاهی اوقات زنان سه قلو حامله می شوند)با اینکه خیلی از زن وشوهر ها این مسئله را نعمتی خدادادی تصور می کنند،در جنین های چند قلویی
خطر سقط جنین ودیگر مشکلات وجود دارد.

زنانی که کلومیفن راهمراه با دیگر داروها دریافت می کنند گاهی اوقات دچار سندرم تحریک پزیری تخمدان می شوند.

شرایطی که با زیادشدن وزن واحساس نفخ شکم مشخص میشود . بعضی بیماران کوتاهی تنفس ،گیجی ،دردلگن ،تهوع واستفراغ،دارند. سندرم تحریک پزیری تخمدان زمانی اتفاق می افتد که آنچنان پاسخ شما به داروها خوب است وتعدادزیادی تخمک آزاد کرده اید.،تخمدانهای شما به سرعت به چند برابر اندازه طبیعی بزرگ می شوندومایع به ذاخل حفره شکمی نشت می کند.به طور طبیعی این مایع خود به خود با نظارت دقیق توسط پزشک تحلیل می رود.اما در مواردی نادر این وضعیت مخاطره آمیز است وباید برای مراقبت خیلی بیشتر در بیمارستان بستری شوید.

به عبارتی واضح تر ،محققان اخیرا نتایج هشت مطالعه مختلف را که بین سالهای ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۹ انجام شده است را بررسی کرده اند ودریافته اند که داروهای باروری خطر توسعه سرطان تخمدان را افزایش نمی دهند حتی اگر برای بیشتر از یک سال مصرف شوند. قبلا این موضوع باعث بحث وجدال ونگرانی شده بود.

درصد موفقیت:
داروهای باروری در تحریک تخمدان بسیار موفقیت آمیزند:حدود ۸۰درصداز زنان در اولین سه ماهه درمان تخمک گذاری می کنند.ازآنهایی که تخمک گداری می کنند ،۴۰ درصد حامله می شوند (میزان بارداری وابسته به همه فاکتورهای دخیل در حاملگی هستند،از سنتان گرفته تا سرعت وچابکی اسپرم همسرتان) اطلاعات خیلی کمی در مورد میزان تولد نوزاد زنده در دسترس است اما مطالعات کمی این میزان را بین ۳۰ تا ۶۰ درصد ذکر می کنند.