سوال در مورد انتقال هپاتیت و اچ آی وی (مورد خاص)
۲ تا مورد هست که میخوام درموردش نظر بدید.

۱٫ داشتن رابطه ی دهانی افراطی،و خوردن مایعات از دهن هم (مثلا یه نفر نوشابه رو تو دهنش نگه داره و بریزه تو دهن یکی دیگه ) باعت انتقال بیماری( اچ آی وی و هپاتیت) میشه؟ الان حدود ۳ماه از رابطه گذشته.
۲٫

یه نفر از یه ماشین ریش تراش استفاده کرده، و هنگام استفاده صورتش جوش داشته . بعد از مدتی(حدود۳ ماه) نفر دیگه ای با همون ماشین اصلاح میکنه و یکی از جوش های صورتش میترکه . ویروس اچ آی وی که زنده نمیمونه، اما آیا امکان انتقال هپاتیت هست؟ اگه بدون بریدگی از ماشین استفاده کنه مشکلی پیش میاد؟

تو هیچکدوم ازین موارد افراد سوال کننده دارای علایم خاصی از بیماری ها نبودند.

اگه هر دو نفر هم به hiv و هم به هپاتیت آلوده نبودن، امکان ابتلا نیست چون ویروس خود به خود به وجود نمیاد.

یکی از دوستای من رفته انتقال خون آزمایش hiv داده چون چند سال پیش یه سر سوزن تو دستش رفته بوده که خدارو شکر جواب منفی بوده ولی از اون روز داره رو اعصاب من راه میره که از شما بپرسم امکان هست کسی تو سازمان موقع آزمایش مبتلا به ایدز یا هپاتیت بشه انقدر حالش بده که احساس می کنم تا چند وقت دیگه خونه نشین بشه می گه من ندیدم سرنگ و از تو جلد بیاره بیرون .می گه من می دونم سرنگه یکی دیگرو واسم استفاده کردن؟آخه مگه ممکنه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟اگه می شه زود جواب بدین.تازه من همش بهش می گم ویروس چند دقیقه فقط روی اجسام زنده می مونه اگه اون جور باشه که تو می گی بازم مبتلا نمی شی!

پرسنل اونجا از من و شما به این موضوعات حساس ترن؛ آموزش های تخصصی دیدن و نهایت دقت شونو میکنن.
دوستتون بیخودی حساس شدن؛ جای نگرانی نیست.
بوسیدن و لب دادن باعث انتقال ویروس ایدز میشه؟
در صورتی که
۱٫ یه نفر به ویروس آلوده باشه و
۲٫ بزاق دهان رد و بدل بشه (به اصطلاح بوسه ی خیس باشه مثله فرنچ کیس)
امکان آلودگی دیگری هم وجود داره.

پ.ن: برقرار بودن هر دو شرط ملاک خواهد بود.

من همه ی نظراتتون رو به دوستم منتقل کردم حتی با سازمان تماس گرفتم و مساله رو در میون گذاشتم واون ها اطمینان دادن که همکارشون هیچ وقت همچین اشتباهی نمی کنه.ولی متاسفانه دوستم به شدت ترسیده که فکر کنم یه کم غیر عادیه.من بهش پیشنهاد دادم که پیش روان پزشک بره،چون کم کم داره قضیه رو بزرگ می کنه.حتی اجازه نمی ده همسرش بهش نزدیک بشه!!!!!نمی دونم پیشنهادم به جا بوده یا نه؟لطفا یه کمک فکری به من بکنین دوستم خیلی برام عزیزه؟من نمی فهمم مگه امکان داره کسی همچین کار وحشتناکی ازش سر بزنه؟
دوستتون داره زیاده روی میکنه و پیشنهاد خوبی کردید که به روانپزشک مراجعه کنن.اما میتونید با مسئولین اون محل مجدد در میون بذارید و وضعیت دوستتون رو گزارش کنید تا حضوری ببریدشون و اونها براشون توضیح بدن.ایشون چون قبلا نیدل استیک شدن دچار ترس تو ذهنشون هستن و این مسئله تشدیدش کرده اما اگر روند کار رو حتی در یک مورد دیگه ببینن شاید بهشون کمک کنه.حتی میتونید بگید تا خودشون تو سایت وارد بشن و پست بذارن تا با خوندن پاسخ های بپه ها و موارد مربوط به اچ آی وی آرومتر بشن چون شنیدن حرف از دیگران هم میتونه موثر باشه
دوستم بعد ازمایش مشخص شد که ۳ساله ایدز داره اما نوع خیلی خفیف وغیر فعال
هپاتیت هم داشت که مشخص شد از بین رفته میخوام بدونم با استفاده از دارو و افتاب درمانی و درمان توسط سیستم سلول های بنیادی امکان داره این بیماری از بین بره؟
علاج داره؟
اولا از اینکه مبتلا به ایدز هستن خیلی متاسف شدم اما در زمینه درمان ،هنوز درمان قطعی براش وجود نداره اما به هر جهت در زمینه درمان پیشرفتهای زیادی رخ داده.اولین مساله اینه که ایشون تحت نظر یک متخصص عفونی باید باشن و طی برنامه مشخصی باید برای تست خون و فاکتورهای خونی مراجعه کنن خصوصا cd4چون ملاک تشخیص جهت آغاز درمان ضدر رتروویروسی سطح فاکتورهای خونی ایشونه.با توجه به این عوامل و مقاومت سیستم ایمنی شون درمان با داروها آغاز میشه که خودش به چند سطح تقسیم شده و بعد از اینکه در خط اول جواب گرفته نشد یا فاکتورها تغییر کرد به خط دوم میرن.
اما نکته دیگه ای که در مورد مبتلایلن به ایدز مهمه سایر بیماریهای همراهه که در اثر ضعف سیستم ایمنی براشون پیش میاد و در این چکابها پزشک فرد رو از نظر این علائم بررسی میکنه و در صورت آغاز بلافاصله درمان رو شروع میکنن تا بیشترین جواب رو بگیرن مثلا سل یا بیمااریهای قارچی ومقاربیتو…در این افراد سطح این بیماریها با پیشرفت بیماری بیشتره
نکته دیگه در مورد واکسنهایی که این افراد به جهت پیشگیری باید تزریق کنن تا حداقل در مقابل گروهی از بیماریها ایمن باشن مثلا واکسن آنفلونزا یا مننگوکوک و یا حتی زگیل تناسلی و….برخی از این واکسنها سالانه و برخی چند ساله است.
بهترین کار تشکیل پرونده پیش پزشک متخصصه و تقویت بدن با ورش و رزیم غذایی بسیار عالیه و مهم ترین چیز حفظ روحیه است که این منوط به کمک دوستانش چون شما داره.چون ممکن ویروس تا آخر هم فعال نشه و ایشون فقط ناقل بمونن اما مساله اینجاست که بار روانی این قضیه خیلی سنگینه و بساری از موارد رو برای شخص سخت میکنه.توصیه میکنم اطلاعاتتون رو در مورد ایدز بالا ببرید تا بتونید ایشون رو حمایت کنید و اگر متاهل هستن یا رابطه جنسی محافظت نشده بهتره به اون افراد نیز اطلاع داده بشه تا بتونن برای آزمایش مراجعه کنن و بعد از این هم واقعا در زمینه بیماری مسئولانه باید برخورد کنن مثلا در روابط جنسی ومراجه به دندانپزشکی و….
در زمینه درمان با سلولهای بنیادی هم تا الان چیزی نشنیدم و فکر نمیکنم در حال حاضر انجام شده باشه

امیدوارم بیماریشون همینطور در حالت بدون علامت باقی بمونه و به مرحله بالینی وارد نشه.پیروز و سالم باشید