سنگ لوزه و راه های پیشگیری و درمان آن
سنگ لوزه دقیقاً چیست؟ برای رفع و همچنین پیشگیری از بوجود آمدن آن چه دارویی (یا دهان شویه ای) را توصیه میکنید؟ عامل آن چیست؟ آیا ارثی است؟
لطفاً اگر عکسی از این بیماری دارید یا در اینترنت است آدرس آنرا بنویسید (ویا در گالری بگذارید). چون من مطمئن نیستم که این بیماری (ونام آن) همان بیماری است که من مدنظرم هست یا خیر!
سنگ لوزه قطعه ای کلسیمی است که در قسمت عقب دهان و در کریپتهای لوزه های کامی تجمع پیدا می کند . سنگهای لوزه معمولا ترکیبی از قطعات غذا ، گلبولهای سفید و باکتریهای دهانی می باشند . در افرادی که دچار این مشکل هستند معمولا بوی خاصی از دهان به مشام می رسد . فرد مبتلا معمولا احساس جسم خارجی در محل می کند . این سنگها ممکن است آزاردهنده باشند ولی خطرناک نیستند.
این سنگها که بر اثر وجود باقیمانده های غذا و ترکیب آنها با تولیدات باکتریها به وجود می آید معمولا کوچک و زرد رنگ هستند و تشخیص آنها احتیاج به بررسی دقیق دارد.
این سنگها در بالغین بیشتر از کودکان دیده می شود . علایم غیر اختصاصی بوده و شامل زخم گلو ، سرفه مزمن و بوی بد دهان می باشد . همچنین احساس جسم خارجی در گلو به همراه بوی نامطبوع عود کننده از دیگر علایم می باشد .
این سنگها ممکن است به طور خودبخود خارج شوند در غیر این صورت درمان معمولا جراحی و برداشتن سنگ می باشد .
برای پیشگیری می توان از غرغره آب نمک ، سرکه سیب و دهانشویه های غیر الکلی – غیر قندی بهره جست. همچنین کم کردن مصرف شکر سفید به کاهش تولید این سنگها کمک می کند.
اگر لوزه شياردار و حالت چرك دار بودن آن عامل بوي بد دهان و تنفس باشد , غير از برداشتن لوزه راه حل موثر ديگري وجود دارد؟ چون من شنيدم كه با روشي به اسم دوشيدن لوزه ها مي توان مشكل را برطرف كرد.
و اينكه جراحي لوزه چه هزينه اي در بر دارد؟ آيا مشمول بيمه درماني ميشود؟
من حدود یک ماه پیش لوزمو عمل کردم چون سنگ لوزه داشتم و خیلی اذیتم میکرد

اگر از من میشنوید این کارو نکنید عمل چیزی نیست یکی دو ساعت تموم میشه ولی بعد از عمل واااایییی وحشتناکه من حدود ۳ هفته حتی نفس کشیدنم برام مشکل بود تو این مدت ۲۰ کیلو کم کردم ۳ هفته هیچی نتونستم بخورم فقط کیسه یخ زیر گلوم بود که وروش بخوابه خلاصه وحشتناکه الانم با گذشت یک ماه هنوز تو غذا خوردن مشکل دارم هنوز گلوم ورم داره و در مورد بیمه اگه تامین اجتماعی هستید که اون حدود ۱۰۰۰۰۰ تومنشو میده و اگر بیمه تکمیلی دارید که تقریبا کاملشو میده من تو یه بیمارستان خصوصی عمل کردم حدود ۵۰۰۰۰۰ تومن هزینش شد که با بیمه تامین اجتماعی و تکمیلی ۲۰۰۰۰ تومنشو من دادم