سرایت تبخال با روبوسی
امروز کاملا بدون اینکه حواسم باشه با کسی که سرتا سر بینیش تبخال زده بود روبوسی کردم
بعد از اون به فاصله پنج دقیقه صورتم رو با صابون آنتی باکتریال چند بار شستم بعدش یک کپسول داکسی سایکلین ۱۰۰ مصرف کردم و از کرم موضعی تتراسایکلین استفاده کردم.با این تفاصیر ، بازهم امکان ابتلا وجود داره؟خیلی نگرانم.ممنون بابت راهنمایی
به هر حال هرپس نوع ۱ با تماس قابل انتقاله و شما ریسک کردید.
اگه علائم اون ظاهر شد که هیچ، در غیر اینصورت می‌تونید به پزشک مراجعه‌ کنید تا ایشون با درخواست تست HSV در این مورد ارزیابی لازم رو انجام بدن.
شما بایستی بدونید که در صورتی که انتقال صورت گرفته باشه، درمان قطعی برای اون وجود نداره؛ هر گونه خط درمانی برای کنترل علائم این بیماری هست.

میشه در مورد تست HSV توضیحاتی بدید؟ آیا این تست توسط خود شخص هم قابل انجام هست یا حتما باید تو آزمایشگاه انجام بشه؟ درصد خطاش چقدره؟و آیا فقط برای تبخال صورت استفاده میشه؟ مثلا برای تبخال تناسلی کاربردی نداره؟
اجازه بدید در ابتدا یه مقدار توضیح بدم
ببینید دوست من،
ما دو نوع هرپس داریم:
هرپس نوع ۱ (یا HSV type 1): این نوع معمولا در اطراف لب‌ و بینی علائمش ظهور می‌کنه و با بوسیدن یا استفاده از وسایل شخصی (مثل قاشق غذاخوری و …) فرد مبتلا، انتقال پیدا می‌کنه. تصویر زیر شماتیکی از Herpes type 1 هستش:
رپس نوع ۲ (یا HSV type 2): این نوع معمولا در ناحیه‌ی تناسلی علائمش ظهور می‌کنه و معمولا با انجام رابطه‌ی جنسی (Oral ،Anal ،Vaginal و …) با فرد مبتلا، قابل انتقاله. تصویر زیر شماتیکی از Genital Herpes هستش:

– توجه: تصویر کوچک شده است،
برای دیدن تصویر در اندازه واقعی روی آن کلیک کنید!

همون‌طور که چند خط بالاتر نوشتم این بیماری درمان قطعی نداره. ویروس سیمپلکس هرپس (HSV) در سلول‌های عصبی بدن مخفی می‌شه و در زمانی‌که محرکی وجود داشته باشه (مانند استرس، خستگی، سرماخوردگی، حتی نور خورشید و …) منجر به بروز علائم بالینی این بیماری می‌شه.
حالا برسیم به جواب سوال شما
صد البته که خود شخص قادر نیست تست رو انجام بده!
اساسا برای تشخیص این بیماری علاوه بر معاینه‌ی بالینی متخصص، چند نوع تست داریم مانند کشت ویروس هرپس (Herpes viral culture)، تست تشخیصی آنتی‌ژن (Herpes virus antigen detection test)، تست PCR و تست آنتی‌بادی.
در آزمایشگاه معمولا با دریافت نمونه‌ی خون فرد تست آنتی‌بادی انجام شده و در صورتی که خروجی تست HSV Ab 1+2 رو Positive اعلام کرد ابتلای فرد به بیماری هرپس تأیید می‌شه.