سائیدگی مفصل
من مادرم ساییدگی مفصل زانو داره وکم خونی مدتیه پاش کبود میشه و جدیدا پاش ورم کرده یه چیزی مثل گردو بوجود اومده دوستان اگه ممکنه راهنمایم کنین چون خیلی نگرانم ایا ممکن مشکلش شدید باشه؟
برای سیر مراحل درمانی در مورد سائیدگی مفصل، رسیدن به وزن مناسب با درنظر گرفتن رژیم صحیح غذایی اهمیت دارد.
دیابت، فشار خون بالا و افزایش اسیداوریك خون باعث افزایش احتمال سائیدگی مفصلی میگردند. باانجام آزمایشات مربوطه از سلامتی مادرتان مطلع شوید

سعی کنید موارد زیر را مدنظر قرار دهید:
۱- قرار دادن مفصل مبتلا در آب گرم و ماساژ آرام آن.
۲- به جای نشستن روی زمين، از صندلی استفاده کنند.
۳- قرار دادن کيسه آب گرم درون يک حوله و استفاده از آن بر روی اندام مبتلا به درد.
۴- هنگام خوابيدن، بالش را زير زانوهای مادرتان قرار دهيد. چنانچه به پهلو خوابیده اند، بين زانوها بالشی قرار دهيد، اما اگر عادت دارند که بر شکم بخوابند، بالش را زير ساق ها بگذاريد. با انجام منظم ورزش های تقويتی و کششی، قدرت عضلانی و انعطاف پذيری بافت های اطراف مفصل را بهبود ببخشيده و از بروز ضايعات زانو پيشگيری نمائيد.
۵- از انجام اعمالی نظير بلند کردن اجسام سنگين و حمل بار اجتناب کنند، زيرا اين کار فشار زيادی بر زانوها وارد می سازد.

مؤثرترين روش فيزيوتراپی است. این نرمش ها چند هدف عمده را دنبال میکنند:
سعی می شود تا دامنه حرکات زانو توسط نرمش های کششی افزایش یابد. این نرمش ها سعی در افزایش قابلیت کش آمدن لیگامان ها و کپسول مفصلی و عضلات اطراف زانو دارند تا بدین وسیله دامنه حرکات زانو را افزایش دهند.
با انجام نرمش های بخصوصی سعی در افزایش قدرت عضلات ران میشود. با افزایش قدرت این عضلات بخصوص عضله چهارسر ران درد زانو تا حد زیادی تخفیف میابد.
نرمش های متعددی در مراحل بعدی میتوانند هماهنگی بین کارکرد اجزاء مختلف زانو را افزایش داده و مادرتان را آماده انجام بهتر حرکات روزمره زندگی کنند.
۶٫ استفاده از دستشویی فرنگی بجای دستشویی ایرانی

قرص و کپسول های مکمل زیادی توی داروخانه ها هست که اکثراً هم جواب میدن بعضاً نیاز ی هم به تجویز دکتر ندارن.
کپسول آرتواستاپ که یکی از اقوامم استفاده کرد خیلی راضی بود ایشون موقع بالا و پائین رفتن از پله مفاصل زانوش صدا میکرد اما با یک دوره مصرف خوب شد.

.من مدتی است که در ناحیه باسن احساس درد شدید میکنم ابتدا در پای چپم قسمت درشت نی درد شدید داشتم بعد از ۳روز رفع به باسنم منتقل شد الان اطراف گردن و سمت راست شانه ام به شدت درد میکند وقتی هم از خواب بیدار میشوم دستم به طور کامل بی حس و بعد کمی درد دارد به حالتی خشک میشود با توجه به اینکه مادرم رماتیسم دارد ایا امکان دارد من هم رماتیسم داشته باشم..انگشتان پایم هم در ابتدا به شدت میگرفت و درد میکرد.باتوجه به علایم رماتیسم و آرتریت مفصلی ایا امکان رماتیسم هست؟
آیا امکان دارد سیاتیک یا دیسک کمر داشته باشم…لطفا بهم کمک کنید چند بار خواستم بپرسم نشده..؟
به نظرم بهترین توصیه قبل از هر اقدامی و مصرف هر قرصی باید علت اون توسط پزشک متخصص مشخص شود و طبق همون هم عمل شود چون سن بالا اقتضای مراقبت ویژه داره نه درمان خودسرانه.بعد از تشخصی میتونید با نظر پزشک برنامه های جانبی هم انجام بدید مثلا انجام یه ورزش خاص و …
همیشه می گن وقتی می خواین چیزی رو از روی زمین بردارین،خم نشین چون فشار زیادی به کمر میاد. به جاش بشینید روز زمین،برش دارید و بلند شید. که بیشتر فشار به زانو بیاد! حالا اگه کسی هم کمر درد داره هم زانو درد باید چه کار کنه؟! مخصوصا اگه جوان باشه!
بهترين راه بلندكردن جسم از روی زمين اين است كه فرد کاملاً به جسم نزدیک شود، زانوهايش را خم كند و سپس جسم را بلند كند. و از نشستن و خم کردن کمر تا حد ممکن خودداری کند.
در اين حالت فشار بر روی سر زانوها و لگن وارد می شود در حالی كه اگر فرد بدون خم كردن زانوها از كمر خم شود و جسم را بلند كند، فشار زيادی به ستون فقرات می آيد و احتمال آسيب نسبت به حالت اول بيشتر می شود.
بنابراین اگر فردی هم کمر درد داره و هم زانو درد، بطوری که با روشهای مناسب، باز هم در هنگام بلند کردن جسم از زمین احساس درد و ناراحتی میکنه، توصیه میشه حتی المقدور از اینکار اجتناب کنه، یا از شخص دیگری درخواست کمک کنه.