رويش ريش
من الان تقريبا ۱۸ ساله ولي ريشم هنوز كامل نشده
الان ريشم در ناحيه ي چانه و سبيل و همچنين زير خط ريش در اومده ولي قسمت هاي ديگه هنوز خالي مونده
چه راهي براي در آوردن ريش وجود داره؟
همه ي پسر عمو هاي من ريش هاي پرپشت دارن
پدرم هم همين طور ولي من و برادرم ريش كم پشت داريم
در اوردن ريش در بعضي افرادا زود و در بعضي ها دير به وقوع مي پيونده كه به عواملي مثل=ارث و نژاد و هورمون وآب وهواوتغذيه و…. كه در همه ي انسانها متفاوت مي باشد بستگي دارد اگر ساير علائم بلوغ را بصورت طبيعي داريد اصلاٌنگران نباشيد . در صورت تاخير زياد ميتوانيد با پزشك متخصص غدد يا پوست مشورت كنيد.
نیمی از ارث شما مربوط به مادرتان است (خصوصیات ژنتیکی دایی شما) احتمال بروز در شما رادارد .
آیا استفاده از ماینوکسیدین (در این مورد) باعث تسریع در رویش مو نمیشود؟! لطفاً راجع به این کرم (یا محلول؟) و عوارض آن کمی توضیح دهید.
شايد جالب باشد بدانيد ماينوكسيديل خوراكي يك داروي ضد فشار خون مي باشد و باعث گشاد شدن عروق گشته و از اين طريق فشار خون را پايين مي آورد. ديده شد افرادي كه بخاطر فشار خون اين دارو را مصرف مي كنند موهاي ريخته شده آنها رشد ميكند و ريزش مو قطع ميشود. از اين اثر دارو آمدند و نوع موضعي آن را براي افرادي كه ريزش مو بخصوص نوع ارثي دارند استفاده كردند و جواب داد و اين دارو بعنوان داروي موضعي تاييد گرديد. اثر اين دارو بصورت موضعي باعث گشاد شدن عروق پوست سر ميشود و خونرساني ناحيه بيشتر شده و در نتيجه مواد مغذي بيشتري به ريشه مو ميرسد و باعث تقويت رشد مو ميگردد. از طرفي اين دارو از اثر گذاري هورمون تا حدي جلوگيري ميكند يعني آنزيم آلفا رداكتاز را بلاك ميكند. البته استفاده بتنهاپي از اين دارو چندان كمك نمي كند و نياز به مصرف داروهاي مكمل نيز وجود دارد.
اما توصيه هاي سازندگان
‌ دسته دارويي: محرك رويش موي سر
قبل از مصرف دارو به موارد زير توجه نماييد:
۱- مصرف اين دارو در خانم ها به علت درصد بالاي ماده مؤثره و احتمال رويش موي صورت توصيه نميشود.
۲ مطالعات كنترل شده در مورد مصرف دارو در دوران بارداري انجام نشده است.
۳- مصرف اين دارو در دوران شيردهي توصيه نمي شود.
۴- درصورت وجود حساسيت به ماينوكسيديل يا پروپيلن گليكول، بيماري قلبي- عروقي، افزايش فشار خون، تحريك يا خراشيدگي پوستي با پزشك خود مشورت نماييد.
۵- بيش از مقدار توصيه شده مصرف نشود.
۶- در قسمتهاي ديگر بدن استعمال نشود.
۷-ديگر فراورده هاي پوستي روي ناحيه تحت درمان استعمال نشود.
۸-احتمال خطر عوارض سيستميك در صورت مصرف زياده از حد دارو وجود دارد.
۹-از تماس دارو با چشم، بيني و دهان خودداري شود. در صورت آلودگي احتمالي اين نواحي با دارو با آب سرد فراوان شسته شود.
۱۰- از استنشاق فراورده اسپري خودداري شود.
۱۱-مصرف در كودكان طبق نظر پزشك باشد.
مقدار و نحوه صحيح مصرف دارو:
۱-مقدار مصرف دارو را پزشك تعيين مي كند ولي دوز متداول اين دارو ۱۰ پاف ( ۱ ميلي ليتر) ۲ بار در روز مي باشد.
۲-پوست منطقه مبتلا به ريزش مو بايد خشك باشد و استعمال دارو بايد از مركز ناحيه شروع شود. به عبارت ديگر دارو از قسمت وسط به اطراف اسپري شود.
۳-تا ۴ ساعت پس از مصرف ماينوكسيديل نبايستي سر را شست.
۴-پس از مصرف دارو به مدت ۴-۲ ساعت اجازه دهيد تا دارو در سطح پوست سر خشك شود چون ماينوكسيديل باعث لك شدن لباس، كلاه يا رختخواب ميگردد.
۵-جهت تسريع در خشك شدن از سشوار استفاده نكنيد.
۶-در صورت استفاده از فراورده هاي مرتبط با مو (‌مثل رنگ موو…) از مصرف ماينوكسيديل ۲۴ ساعت قبل و بعد از استفاده از فراورده اجتناب شود و از دو برابر كردن دوز دارو جهت جبران دوز ازدست رفته خودداري شود.
۷- در صورتيكه يك نوبت مصرف دارو را فراموش كرديد چنانچه تا مصرف دوز بعدي چند ساعت باقي مانده باشد به محض به خاطر آوردن دارو را استفاده كنيد ولي اگر تا دوز بعدي زمان كمي مانده باشد دارو را استفاده نكنيد و از دو برابر كردن دوز بعدي خودداري نماييد.
احتياطات:
۱-جهت بررسي ميزان پيشرفت درمان به طور مرتب با پزشك خود در تماس باشيد.
۲-در صورت بروز سوختگي، خارش يا قرمزي پس از استعمال دارو با پزشك خود مشورت نماييد.
۳-ريزش مو ممكن است تا ۲ هفته پس از شروع مصرف ماينوكسيديل ادامه يابد اما اگر بيش از اين ادامه يابد در موردنحوه و ادامه مصرف دارو بايد با پزشك مشورت شود.
عوارض جانبي(بندرت):اين دارو عوارض جانبي خاصي مانند (حساسيت به دارو بصورت موضعي كه با خارش و قرمزي سر بهمراست كه بايد مصرف قطع شود. تنگي نفس و گرفتگي سينه و همچنين افت فشار خون. چون دارو بمقدار كمي جذب جريان خون ميشود ميتواند اثر عمومي داشته باشد كه در افراد مستعد افت فشار خون ميدهد)ولي در صورت بروز هر نوع عارضه اي به پزشك مراجعه نماييد. در دوزهاي بالا عوارض زير ممكن است مشاهده شود:
درماتيت تماسي، سوزش پوست سر، فوليكوليت (درد در ريشه مو)، عوارض مربوط به جذب سيستميك، واكنشهاي آلرژيك (‌نادر)
در صورت بروز عوارض سيستميك ( درد ناحيه سينه، ضربان سريع يا نامنظم قلب، كاهش فشار خون، احتباس آب و تاري ديد) مصرف دارو را قطع كرده و به پزشك مراجعه نماييد.
شرايط نگهداري: در دماي بين ۱۵و۳۰ درجه سانتي گراد، در ظرف در بسته و دور از نور نگهداري شود و از يخ زدگي محافظت شود.
من چند ماهی است وارد ۲۳ سال شده ام اما موهای صورت من بسیار نازک هستند و به دلیل اینکه رنگ آنها هم مشکی نیست گمان می شود که هیچ مویی در صورت من نیست به نظر شما راه حل برای درمان این مشکل چیست؟
همانطور که در بالا هم ذکر شده این علایم می تواند ریشه ارثی ، هومونی و … داشته باشد. اگر علاقمند به پیگیری موضوع هستید می توانید برای ارزیابی هورمونی به یک متخصص داخلی مراجعه نمایید.
آیا برای نرم کردن موی صورت (ریش) چی کار باید کرد بعضی ها ریش شان خیلی درشت و کلفت می باشد که شاید بعضی وقتها برای همسر شان و یا کسانی که این فرد را درآغوش بیگیرد و ببوسد برای شان حتی اذیت کننده باشد ، آیا کدام داروی یا راه های دیگری برای نرم کردن این گونه ریش ها وجود دارد؟
شاید استفاده از شامپوهای نرم کننده به نرم شدن موه های صورت هم کمک نماید. البته اصلاح و تراشیدن ریش در مواقعی که آزار دهنده است نیزموثر می باشد
اين حرف كه استفاده از ريش تراش به جاي تيغ براي كسي كه هنوز ريش هاش كامل نشدئه خوب نيست و باعث كم تر شدن ريش ميشه درسته/
در تایید مطلب شما هیچ مقاله علمی وجود ندارد
من شنيدم اگر مواد داخل كپسول ضد حاملگي رو به صورت بزنيم باعث درآوردن ريش ميشه!
آيا اين مطلب درسته؟و اگر درسته عارضه اي هم ممكنه داشته باشه؟
خیر صحیح نمی باشد. موردی که شما ذکر کردید مثل این می ماند که شما بخواهید روغن ماشین خود را تعویض کنید و برای این کار روغن جدید را روی سقف ماشین بریزید. اگر این مشکل به دلیل اختلالات هورمونی هم باشد می بایست زیر نظر پزشک و با مصرف سیستمیک درمان گردد.
من الان حدود ۱۷ سالمه بعد کلا ریش تعطیل هستم Smile شما نوشته بودید ارث میخواستم بگم چه پدر چه دایی هر دو دوران دبیرستان ریششون کامل بوده و مخصوصا پدرم خیلی پر پشت هست ریشش . من وقت نوزادی هم دیر مو دراوردم نسبت به نوزادهای دیگه کم بود موهام
ولی الان پرپشت هست موهام میخواستم ببینم ممکن ریش هم مثل مو باشه یعنی بعد یک مدت درست شه؟
بعد میخواستم ببینم روغن مار و اب سیر توی ریش دراوردن تاثیر داره؟
من دارم میرم پیش دانشگاهی ولی خیلی اعصابم خورده که ریش ندارم
شاید در شما اختلالات هورمونی وجود داشته باشد ولی در هر صورت این موضوع اصلا جای نگرانی ندارد. در مورد روغن مار و آب سیر هم بهتر است از عطاری سوال کنید!
با سلام من ۲۲ سال سن دارم هنوز ریش وسبیلم خیلی کم است و بقول معروف یکی بود یکی نبود میخوا ستم بدونم دلیلش چیست در ضمن در دوره نو جوانی صورتم را هر روز بدلیل جوش صورت صابون میزدم
عوامل مختلفي از جمله بعضي هورمون ها و يا ژنتيك در اين خصوص دخيل هستند براي معاينه به پزشك متخصص پوست و مو مراجعه كنيد
مشكل من در رشد ريش و سبيل هستش.ريش و سبيل من بصورت خيلي كم پشت هست و فقط در قسمت چانه وبصورت خيلي كم رشد كرده.در بقيه جاهاي صورت هم كلا شايد ۱۰ تا دونه رشد كرده باشه.
بايد ياد آور بشم كه اين مشكل به هيچ عنوان ارثي نيست. سن من ۲۲سال هستش.
مشکل شما شاید ارثی نباشه اما به احتمال قریب به یقین ژنتیکی هست
بهرحال شما باید به یک متخصص پوست و مو مراجعه کنید تا با آزمایش سطح هورمن های شما و سایر تست های لازم تشخیص بدهد مشکل چیست و راه درمان کدام است
در برخی موارد پزشکان استفاده از ماینوکسیدیل ۲% را روی ناحیه رویش تجویز می کنند که این راه بعلاوه سایر درمانهایی هورمونی اگر – اگر – لازم باشد زیر نظر متخصص باید انجام شود