راهنمایی ؟ تشخیص و درمان هموروئید
یکی از دوستای من همه علائم هموروئید رو داره ولی به پزشک مراجعه نمیکنه. میگه خجالت میکشم. اصرارهای منم بی فایده بوده. ممنون میشم اگه دوستانی که اطلاع یا تجربه در این مورد دارند راهنمایی کنن که آیا استفاده از پماد آنتی هموروئید و نشستن در آب گرم و بتادین کفایت میکنه؟ اگه اینطوره هر کدوم چند بار در روز؟ البته میدونم بسته به نوعشه ولی یه چیز کلی که موثر باشه. پماد آنتی هموروئید رو داروخانه ها بدون نسخه میدن؟
اگه درمان نکنه بیماریش بدتر میشه یا فقط اذیتش میکنه؟ و اگه طولانی بشه درمانش سخت تر میشه؟
اینم اضافه کنم که زائده ای که دوستم میگه داره به نظر نمیاد از داخل بدن بیرون اومده باشه بلکه انگار یه تیکه از گوشت مقعدش جدا شده و همیشه هست. نه فقط زمان اجابت مزاج. اصلا آیا این هموروئیده یا زخم رکتال؟
علائم و نشانه هاي هموروئيد عبارتند از :-خونريزي : شايعترين علامت هموروئيد ، خونريزي موقع اجابت مزاج كه بعد از دفع مدفوع سفت ايجاد مي شه و روي كاسه توالت خون به صورت قطره قطره مي چكد . ۲-خروج ( بيرون زدگي ) توده ۳-درد: هموروئيدها به دو دسته تقسيم می شن :دسته اول : هموروئيد داخلي كه اكثرا درد ندارند ، تنها علامت آنها خونريزي به همراه خروج توده از مقعده و .دسته دوم : هموروئيد هاي خارجي كه همراه با درد و لمس توده حساس در ناحيه مقعد ، كه گاها با خونريزي و درد شديد همراهه ، در اين حالت باید به پزشك جراح مراجعه بشه . در صورت وجود خون در مدفوع حتما براي تشخيص قطعي باید به پزشك و به خصوص به جراح مراجعه کرد .چون خونريزي جز علائم بيماريهايي مثل سرطانهاي روده و … می تونه باشه .
دستورات مراقبتي براي درمان هموروئيد :
۱- استفاده از رژيم غذايي پر فيبر از قبيل ميوه جات فراوان ، سبزيجات و مايعات فراوان .
۲- اصلاح عادات اجابت مزاج : اجابت مزاج به موقع و خودداري از نشستن طولاني در دستشويي ، شرط اساسي است . بهترين زمان براي اجابت مزاج معمولا ۶۰ دقيقه پس از صرف غذا ست . صبحها بعد از صرف صبحانه و يابعد از شام شايد زمان مناسبي باشه .
۳- خودداري از زور زدن طولاني موقع اجابت مزاج و جلوگيري از ايستادن هاي طولاني مدت در محل كار يا منزل ..
۴- استفاده از آب گرم جهت شستشو در موقع اجابت مزاج .
۵-نشستن در لگن آب گرم بعد از اجابت مزاج . حداقل روزانه ۲ مرتبه (صبح و عصر ) هر بار به مدت ۱۵ – ۲۰ دقيقه استفاده كنيد .
۷- استفاده از پمادهاي موضعي از قبيل آنتي هموروئيد يا شياف و ليدوكائين هم می تونه موثر باشه ، البته در مورد مصرف پمادها بهتره با پزشک مشورت کنید .
در صورتی که شخصی شقاق یا فیشر داشته باشد اما به ندرت اجابت مزاج سختی داشته باشد ان وقت که چیز خاصی و خظرناکی نیست؟ ؟یعنی بعد مدتی با توجه به زیاد ننشتن وپماد ضد هموروئید خوب می شود یا خیر؟و وجود ان که باعث مشکلاتی مانندسرطان یا… نمی شود؟

۲-بعد فردی که یبوست داره به بیضه هم فشار می یاد ؟یا عضلات اون قسمت درد می گیره که شخص فکر می کنه از بیضه است؟

اگر فرد در سال مثلاً چند مورد به این موارد بربخوره!!فکر نکنم مشکلی پیش بیاد!! ولی اگر بطور مستمر این قضیه حادث بشه!! قظعاً جای نگرانی هم داره!!لذا صرفاً به استفاده از پماد و یا دارو هایی از این دست، اکتفا نکنید!! حتماً از طریق متخصصین مربوطه، کنترلهای لازمه رو در این مورد داشته باشید!! چون احتمال بوجود آمدن بیماریهای خطرناک در این موضع وجود داره!!
و اما در مورد سئوال دومتون باید بگم اصولاً هر زور زدن و فشار به ماهیچه ها، مستقیم و یا غیر مستقیم به این عضوی که گفتید فشار میاره!!مخصوصاً هنگام اجابت مزاج!! اگر زیاد زور زده بشه، شما میتونید خودتون اثراتش رو بر روی کیسه بیضه ها حس کنید و ببینید!!
در آخر باز هم تاکید میکنم از مراجعه به متخصصین مربوطه و کنترل بیماری،هیچگاه عدول نکنید!!