دیر راه افتادن کودک
پسر بچه یک سال ونیمه ای داریم که هنوز راه نیفتاده و همچنان سینه خیز میرود.
بر خلاف تلاس ها و تمرینات ما هیچ پیشرفتی نمی کند.
به فوق تخصص ارتپد کودکان هم مراجعه کرده ایم ولی گفتند مشکل خاصی وجود ندارد.
به نظر شما علت چیست؟
اگر کودک تا ۱۸ ماهگی نتونه راه بره، صحبت از تاخیر در راه رفتن به میان میاد، دیر راه افتادن کودک دلایل مختلفی میتونه داشته باشه:
۱- آیا کودک شما اضافه وزن دارد؟ کودکان چاق به دلیل سنگینی وزن دیرتر از کودکان دیگر راه میافتند.
۲- آیا کودک شما بعلت بیماری مدتی بستری بوده؟ بیماری باعث ضعف عمومی در کودک میشود و گاهی راه افتادن کودک را به تاخیر می اندازد.
۳- آیا علائمی از ترس در کودک شما وجود دارد؟
۴- جدی تراز همه حالت کودکی است که نیاز به محبت و اعتمادش ارضاء نشده است، کودکی که خیلی مورد توجه نیست دلیلی برای راه رفتن ندارد، چه کسی را میخواهد خوشحال کند؟
برطرف نمودن نیازهای جسمی و روانی او، استراحت کافی، تامین کمبود ویتامین های مختلف، تمرین راه رفتن، نشان دادن علاقه و جلب اعتماد میتواند مشکل او را رفع کند.
گاهی کودک به دلیل ناکافی بودن مواد غذائی، کمبود آفتاب، هوا و تحرک دچار راشیتیسم شده باشد.
۵- علل دیگر تاخیر مربوط به استخوانها و ماهیچه ها ست ، کودک نمی تواند راه برود چون مشکلی در ران ها از این کار ممانعت میکند، ناراحتی کف پا یکی دیگر از علل است، گاهی علت تاخیر در کودک ۲ ساله ای که هنوز راه نمی رود، مربوط به لاغری ماهیچه های ساق پای اوست، این لاغری ممکن است به بیماری ارثی ماهیچه ای مربوط باشد.
۶- آخرین علت مربوط به نارسائی مغزی ست، طفل دارای هوش عادی ست ولی وجود یک نقص (که به آن نقص تحرک مغزی میگویند) باعث اختلال در تعادل وی می گردد. البته این نقص تنها به یک علامت خلاصه نمی شود بلکه علائم دیگری هم دارد به طور مثال: تنها چند کلمه حرف میزند، اشیاء از دستش می افتد، قادر به نگه داشتن ادرار خود نیست و … .
برای آماده کردن کودک جهت راه رفتن وسایل زیادی وجود داره اما باید دو نکته را در نظر داشت:
۱- به کودک نباید راه رفتن را آموخت، طبیعت خود به موقع عمل می کند.
۲- اگر کودکی را برای مدت زیادی سر پا نگه دارید ولو اینکه پشتش به جایی تکیه داشته باشد، ستون فقرات کودک خسته میشود.
اگر مایل به خرید روروک هستید و کودک از آن خوشش می آید، روروکی بخرید که کودک برای جلو بردن آن مجبور نشود پاهایش را بیش از حد باز نگه دارد و به نشیمنگاهش فشار وارد شود. بهترین راه این است که به او اجازه دهید کالسکه یا صندلی را رو به جلو هل دهد و زمانیکه راه رفتن را آموخت به تناوب یکی از بازوهایش را بگیرید که خسته نشود.