درمان پا درد
دلیل پا درد من چیست؟

بیماری عروق محیطی(PAD)

در این شرایط پاهای شما به اندازه‌ی کافی خون دریافت نمی‌کند. این اتفاق معمولا زمانی می‌افتد که دچار تنگی شریان‌ها شده باشید. در این زمان ممکن است حین راه رفتن در پاهای‌تان، احساس گرفتگی، خستگی، یا ضعف کنید. همچنین پاها مدام سرد باشد و گاهی در رنگ پوست این ناحیه تغییری بوجود بیاید. برخی افراد می‌توانند این بیماری(PAD) را کنترل کنند.(با اقداماتی مانند ترک سیگار) با دکترتان مشورت کنید ممکن است درمان شما را با دارو آغاز کند. در برخی افراد هم ممکن است برای کنترل این بیماری، کار به جراحی برسد.

ترومبوز وریدی عمقی(DVT)

در این مورد، لخته خون معمولا در ران یا ساق پای شما وجود دارد. با وجودی که ممکن است ترومبوز با این نشانه‌ها همراه نباشد اما گاهی درد و تورم و تغییر رنگ به قرمزی نیز همراه خود دارد. ترومپوز ممکن است با سبب بروز آمبولی وریدی نیز شود. زمانی که لخته خون‌ها آزاد شده و به ریه‌ها می‌رسد. دکتر می‌تواند به شما قرص دهد تا این بیماری را تحت کنترل بگیرید. همچنین برای حل این معضل از دستگاه ایرکامپرشن نیز استفاده می‌شود.

 

ایرکامپرشن چیست؟

 

کامپرشن‌تراپی، با دستگاهی به نام ایرکامپرشن یا پمپ dvt دی وی تی، انجام می‌شود. این وسیله که به نوعی دستگاه ماساژ پا و دست محسوب می‌شود، با وارد کردن فشارهای مشخص در نقاط مشخص، باعث افزایش جریان خون اندام شده و مواد شیمیایی مضر را از آن ناحیه دور کرده و باعث ایجاد حس سبکی و گرما در اندام می‌گردد. در این دستگاه، با استفاده از جریان مکانیکی، جریان هوا ایجاد شده از طریق لوله‌های نازکی، به بسته‌های هوایی برده میشود. این بسته‌های هوایی درون لباس‌های آستین و شلوار مانندی قرار گرفته‌اند که دور اندام را کامل فرا می‌گیرند. در این حالت، با توجه به تنظیمات دستگاه، بسته‌های هوایی پر و خالی می‌شوند. هر کدام از این بسته‌ها دارای فشار معینی می‌باشند که مستقیما این فشار بر روی دیواره‌ی رگ اعمال شده و باعث افزایش جریان خون در ناحیه ی مورد نظر می‌شود. مواردی مانند زمان پر شدن کیسه‌های هوایی، زمان کامپرشن تراپی و نوع فشار اعمال شده قابل تنظیم می‌باشند که با توجه به فرد استفاده کننده و شرایط فیزیکی وی، تنظیم می‌گردند.

نوروپاتی محیطی

نوروپاتی محیطی زمانی اتفاق می‌افتد که به نورون‌ها آسیب وارد می‌شود درنتیجه انتقال پیام‌های عصبی به مغز، به مشکل می‌خورد. شایع‌ترین دلیل نوروپاتی، دیابت است اما عوامل دیگری مانند شرایط بهداشتی، آسیب‌ها و عفونت‌ها نیز تاثیرگذار است. اگر این عامل بر روی پاهای شما اثر بگذارد، ممکن است احساس خارش، سوزش، بی حسی یا ضعف در پاهایتان داشته باشید. در اینجا پزشک با درمان شرایطی که باعث شد شما به این بیماری مبتلا شوید و در صورت نیاز تجویز دارو، این عارضه را درمان خواهد کرد.

عدم تعادل الکترولیت‌ها

الکترولیت‌ها، مواد معدنی مانند پتاسیم، سدیم و کلسیم است که برای بهبود عملکرد عضلات بدن ضروری است. زمانی که شما ورزش می‌کنید حجم زیادی از این مواد را با عرق کردن از دست می‌دهید. اگر این میزان، بیش از حد باشد، در پاهای‌تان احساس گرفتگی و ضعف خواهید داشت. نوشیدنی‌های ورزشی که همراه با این مواد معدنی باشد یا سرم قندی،(ترکیبی از آب و قند و نمک) می‌تواند جبران الکترولیت‌های از دست رفته را بکند. اگر دچار کمبود حاد مواد معدنی باشید با شیمی درمانی و داروهای شیمیایی نیز می‌توان این عدم تعادل را بهبود بخشید.

تنگی کانال نخاعی

این وضعیت زمانی اتفاق می‌افتد که فضای بین استخوان‌ها در ستون فقرات شما کم می‌شود. درنتیجه به اعصاب محیطی فشار وارد می‌شود و باعث ضعف، سوزش و بی‌حسی در ناحیه پاها می‌شود همچنین ممکن است تعادل فرد در حین راه رفتن، بهم بخورد. دارو می‌تواند این عارضه را کنترل کند. در بعضی موارد هم درمان‌های فیزیکی، نتیجه بخش است. عمل جراحی برای درمان این بیماری، آخرین مرحله است.

سیاتیک

سیاتیک طولانی‌ترین عصب در بدن است که از ناحیه کمر در ستون فقرات تا نزدیک ساق پا کشیده شده است. درد سیاتیک یکی از دردهایی است که واقعا آرزو می‌کنیم به آن مبتلا نشوید. سیاتیک می‌تواند از یک انقباض و گرفتگی ساده شروع شود و تا جایی ادامه پیدا کند که نشستن و ایستادن را سخت کند. درد سیاتکی ممکن است در اثر فتق دیسک، جابه‌جایی مهره، اسپاسم عضلانی یا تنگی مجاری نخاع نیز اتفاق بیفتد. دکتر در این وضعیت دارو یا فیزیوتراپی تجویز می‌کند. در موارد حادتر نیاز به جراحی است.

آرتروز

آرتروز یک عارضه مفصلی بوده که بر روی مفاصل شما تاثیر می‌گذارد و باعث درد و تورم و سفتی آن‌ها می‌شود. زمانی که آرتروز در ناحیه‌ی کمر، زانو یا مچ پا اتفاق می‌افتد، می‌تواند باعث مختل کردن فعالیت‌های روزمره و راه رفتن شود. درمان دارویی برای آرتروز چندان تاثیر گذار نیست اما می‌توان با انجام حرکات ورزشی مخصوص، یا قرار دادن کیسه یخ یا آب گرم، با درد و تورم ناشی از آرتروز مقابله کرد.

کشیدگی عضلات

این عارضه زمانی اتفاق می‌افتد که عضله تحت کشش شدیدی قرار بگیرد که بیشتر در بین ورزشکاران شایع است. درد آن قابل لمس و آنی است. معمولا منطقه‌ی درد را می‌توانید پیدا کنید و با یخ درمانی آن را بهبود ببخشید. به این ترتیب که هرروز تا زمان بهبود کامل، حدود ۲۰ دقیقه، کیسه یخ بگذارید و ناحیه‌ دور آن را به آرامی ماساژ دهید و اگر می‌توانید آن را با پارچه یا باند ببندید. پمادهای ضددرد و التیام بخش هم در این زمینه موثر است.

پیچ‌خوردگی

این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که یک بافت یا رباط پاره شده و دو استخوان به هم برخورد می‌کنند. پیچیدگی مچ پا یکی از شایع‌ترین اتفاقات به خصوص در میان ورزشکاران است و با درد و ورم و کبودی همراه است. بعد از پیچیدگی پا شدت درد آنچنان زیاد است که نمی‌توانید روی مچ پای خود بایستید. بهترین روش برای درمان پیچ خوردن پا، روش (R.I.C.E) می‌باشد. به این ترتیب که R:استراحت، I:یخ درمانی که حدود ۲۰ دقیقه در هر روز چندین مرتبه قرار می‌دهید، C: باند پیچی و بستن ناحیه و E: قرار دادن پا در ارتفاعی بالاتر از ارتفاع بدن. البته اگر دچار پیچ خوردگی شدید ابتدا از ناحیه آسیب دیده عکسبرداری کنید.

گرفتگی عضلات

این اتفاق زمانی می‌افتد که ماهیچه ساق پای شما به طور ناگهانی دچار گرفتگی می‌شود. این عارضه می‌تواند همراه با درد شدیدی باشد به طوری که در زیر پوست خود، یک طناب گره خورده(که همان ماهیچه‌ی شماست) حس کنید. این گرفتگی‌ها بیشتر به سن‌ برمی‌گردد. اگر در شرایط آب و هوایی گرم زندگی می‌کنید، به میزان زیادی آب بنوشید. یکی از دلایل گرفتگی عضلات، کم آبی بدن است که قابل درمان می‌باشد.

برآمدگی ساق پا

این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که ماهیچه و بافت اطراف استخوان ساق پای شما، ملتهب شده و به لبه داخلی استخوان، آسیب می‌زند. این اتفاق بیشتر در بین کسانی شایع است که فعالیت زیادی دارند یا دونده‌اند. افراد با کف پای صاف، انعطاف ناپذیر و یا کسانی که از کفش‌های نامناسب استفاده می‌کنند، می‌تواند منجر به این عارضه شود. بهترین درمان این است که به پاهای خود استراحت بدهید و هرروز حدود ۲۰ دقیقه آیس پک یا کیسه یخ روی آن قرار دهید. در صورت نیاز می‌توانید از پمادهای ضددرد نیز استفاده کنید. در نهایت بهتر است قبل از هر درمانی که خودتان انجام می‌دهید به پزشک مراجعه کنید.

ضربه شکستگی

اگر دردی که احساس می‌کنید، مانند درد برآمدگی ساق پا است که حس می‌کنید بهتر نمی‌شود، احتمالا یک شکستگی کوچک در ناحیه‌ی استخوان ساق پای خود دارید. این عارضه زمانی رخ می‌دهد که ماهیچه‌های اطراف استخوان بیش از حد استفاده می‌شود و فشار حرکتی را آنطور که باید کاهش نمی‌دهد. استراحت بهترین درمان برای این عارضه می‌باشد اما ممکن است حدود ۶ الی ۸ هفته بازه‌ی درمانی آن زمان ببرد. تا بهبودی کامل استخوان‌تان، صبوری کنید و تا زمان که از خوب شدن کامل آن مطمئن نشدید، شروع به تمرین و فشار بر روی آن نکنید. چرا که دوباره آسیب می‌بینید و آسیب روی آسیب قبلی ، خودش یک آسیب جدی محسوب می‌شود.

تورم تاندون

تاندون‌ها، طناب‌های قابل انعطافی هستند، که استخوان را به ماهیچه متصل می‌کند. التهاب و تورم تاندون‌ها یکی از انواع دردناک‌ترین آسیب‌ها است که می‌تواند خطرناک باشد به خصوص زمانی که مفصل‌هایتان را حرکت می‌دهید. این آسیب می‌تواند در اثر پارگی یا کشیدگی تاندون اتفاق بیفتد و معمولا در مفصل ران، زانو یا مچ پا رخ می‌دهد.(مچ پا حتی از دو تای دیگر دردش بیشتر است!) برای درمان این عارضه، مثل پیچیدگی پا، روش R.I.C.E به کار می‌آید. البته دکتر ممکن است با توجه به میزان آسیب و دردتان، مسکن‌هایی مانند ناپروکسین و ایبوپروفن هم تجویز کند.

واریس پا

اگر دقت کرده باشید در افرادی که اضافه وزن دارند یا ناچارند مدت زمان زیادی را بایستند، رگ‌های واریسی در پاهای آن‌ها پدید می‌اید. زمانی که رگ‌های خونی مجبور شوند برای رساندن خون به قلب، بیش از حد کار کنند، رگ‌ها حالت تورم و پیچ‌خوردگی پیدا می‌کنند و به رنگ آبی یا صورتی تیره درمی‌آیند. این رگ‌ها می‌تواند باعث سنگینی پای شما، سوزش یا گرفتگی شوند. علت ایجاد رگ واریسی معمولا بخاطر اضافه وزن، ایستادن زیاد، باردار بودن یا سن بالا می‌باشد. این رگ‌ها قابل درمان هستند و می‌توانید با ورزش یا استفاده از جوراب مخصوص واریس آن را درمان و کنترل کنید. اگر این موارد نتیجه بخش نبود با دکترتان مشورت کنید.

مرالژیا پارستتیکا 

این اسم نسبتا سخت، اشاره به یک بیماری نسبتا شایع بویژه در خانم‌ها دارد، علایم این بیماری، دردهای سوزشی و گزگز یا مور مور یا سِر شدن بخش جلویی و خارجی ران است! خیلی از این دسته بیماران، با انبوهی از ام آر آی و عکس از کمر و لگن و انواع و اقسام آزمایشات مراجعه می‌کنند که همگی نرمال هستند و انواع داروهای مسکّن برایشان تجویز شده است که همگی بی اثر بوده‌اند.

عصبی حسی و سطحی به نام لترال فمورال کوتانئوس از کنار برجستگی کنار لگن شما که با دست هم این برجستگی را می‌توانید در سمت چپ و راست لگن‌تان لمس می‌کنید، از زیر یک رباط و غلاف رد می‌شود و به بخش جلویی و خارجی ران شما عصب‌دهی حسی می‌نماید ، حال به هر علتی این عصب زیر این رباط یا در غلاف خود چه در اثر التهاب و چه در اثر فشار خارجی مانند شلوارهای استرچ تنگ و یا لباس زیر تنگ و یا گِن و یا skinny jeans ها گیر بیفتد، علایم بیمار شروع می‌شود. چون خانم‌ها بیشتر ازین گونه لباس‌ها استفاده می‌کنند، بویژه در ورزش و یا در مهمانی‌ها که بخصوص با پوشیدن کفش پاشنه بلند هم همراه است، پس این بیماری در خانم‌ها بیشتر است و چون دردی با منشا عصب می‌باشد (درد نوروژنیک) پس به مسکّن‌ها هم پاسخ نمی‌دهد و فقط به انواع خاصی از داروها جواب می‌دهد، و مهم‌ترین عامل در رفع این سوزش‌ها و دردها ، پوشیدن لباس‌های گشاد بجای لباس‌های استرچ و تنگ است.
در مواردی که درد بیمار به هیچ کدام از روش‌های فوق پاسخ ندهد، بلوک عصب با تزریقی خاص در محلی که عصب از زیر رباط و غلاف خود خارج می‌شود می‌تواند مشکل را حل کند.

 

 

 

 

.

منبع:گروه تحقیق و توسعه برانکارد