جلوگیری از ساییدگی زانو
۲۶ ساله، مجرد ، ۱۸۰ قد و ۷۵ کیلو وزن دارم
تقریبا ۸ سال پیش مینیسک زانوم پاره شد به تشخیص چند دکتر که گفتند باید عمل کنم این کار را انجام دادم
حالا میخوام راهنماییم کنید چی کار کنم که دچار ساییدگی زانو نشم

مهمه ورزش کردن با شرایط من خوبه یا میتونه مشکل ساز باشه

يکی از راه های جلوگيری از بروز ساييدگی و آسيب ديدگی مفاصل، روش صحيح نشستن است. از خم کردن طولانی مدت زانو جلوگيری کنید و همچنين مفاصل ديگر نظير مچ و لگن در فشار زياد و خم شدن طولانی قرار نگيرید و از افزایش وزن نیز جلوگیری کنید.
مسلماً برای پیشگیری از تشدید ساییدگی به متخصص روماتولوژی مراجعه می کنند. و با نظر پزشک می توانید از مکمل تریپل فلکس استفاده نمائید. زیرا این مکمل حاوی گلوکزآمین و کندرویتین سولفات است که به افزایش روانسازی مفاصل کمک می کند.

باتوجه به اینکه حدود ۸ سال از عمل مینیسک زانو گذشته است و بهبودی کامل یافته اید، ورزش کردن مشکلی برای شما ایجاد نمی کند، ولی باید سعی کنید به زانوی خود زیاد فشار وارد نکنید.
وقتی زانو تورم نداشته باشد و بتوانید زانوی آسیب دیده را به طور کامل و بدون درد خم و راست کنید و اگر به هنگام خم کردن زانو و راه رفتن درد نداشته باشید یا به عبارتی وقتی زانو و پای شما قدرت طبیعی خود را در مقایسه با زمان آسیب به دست آورده باشد میتوانید به راحتی ورزش کنید.

لت دقیق صداهای زانو چیه؟ من از یه پزشک سوال کردم گفت ۷-۸ تا دلیل داره. یکیش رو گفت که آزادشدن نیتروژین و… اما بهم همشو نگفت!!

آخه مدت زیادیه که مخصوصا زانوی چپم این مشکل رو داره و هر از گاهی (توی هر حالتی که باشم) باید زانوم رو خم و راست کنم که یه صدایی بده. اون هم به دلیل فشاریه که توی زانوم احساس می کنم. اغلب هم روی پای چپم می ایستم و کمرمو به طرفین خم می کنم تا فشاری به زانو و کمرم بیاد و صدایی توی اون حالت به وجود بیاد.

خودم فکر میکردم از عادته. اما یه مدت که این کار رو کنار گذاشتم، اون فشارهارو باز هم احساس میکردم.
ضمناً از MRI که از کمرم گرفتم، مشخص شد که هرنیبال (اگه اشتباه نکنم!!!) دارم. ممنون میشم راهنماییم کنید.

علت صدای زانو ، ضعیف شدن غضروف حد فاصل بین استخوانها است. این غضروفها حركت عضلات را راحتتر میكند. اگر به هر دلیلی غضروف ضعیف شود، استخوانها سایش پیدا كرده و صدا در زانو تولید میشود. برای پیشگیری از بروز صدا در زانو باید فشار بر زانو را كاهش داد. با كم كردن وزن، صدا در زانو تا ۵۰ درصد كم میشود. توصیه میشود از دو زانو و چهار زانو نشستن خودداری كرده و بیشتر كارهای روزمره را به صورت ایستاده انجام دهید
در برخی مواقع صدای زانو به علت لغزیدن تاندونها و عضلات اطراف زانو بر روی استخوان است كه با خم و راست شدن زانو و جابجا شدن رابط (عضله) ایجاد صدا میشود. در این حالت داروهای ضد التهابی و داروهای ترمیم غضروف مفصل تجویز میشود.

اگر زانویی که با احساس درد همراه باشد نیاز به درمان دارد درغیر اینصورت بیماری محسوب نمیشود.فقط باید مراقبتهای لازم را مد نظر قرار دهید.

فکر می کنید دویدن هم ممکنه تأثیر منفی داشته باشه؟

االبته خوب، شرط اول همه مراحل درمانی کاهش وزن است…

بله، با توجه به اضافه وزنی که دارید، دویدن یا هر ورزشی که باعث فشار بر زانوی شما ایجاد کنه باعث تأخیر در بهبود وضعیت عضلات اطراف زانو خواهد شد.