تفسير ام ار اي مغز
با سلام. همسر من (۲۸ ساله – مرد) به علت حملات سرگيجه كه با تعرق سرد و در برخي موارد تهوع و استفراغ همراه هست و احساس ناراحتي و صداي وزوز در گوش، ام ار اي مغز انجام داد. در نتيجه ام ار اي همه موارد نرمال ذكر شده بجز مسئله ذيل:
posterior fossa, seven and eight nerve complexex

ممنون ميشم اگه در تفسير مورد مذكور راهنمايي كنيد

این عبارتی که نوشتید چیز خاصی را متذکر نمی شود! و احتمالا وسط یک عبارت دیگر می باشد
ترجمه این قسمت یعنی : “حفره خلفی ، اعصاب زوج ۷ و ۸” که مهم جمله ای است که این عبارت در آن قرار دارد و قبل و بعد از این قسمتی که شما نوشته اید!!
posterior fossa, seven and eight nerve complexex are intact
مشكل اصلي همسر من ابتلا به نوعي حملات سرگيجه است كه با تعرق شديد، تهوع و استفراغ و صداي وزوز در گوش همراه است. ايشان آزمايشاتي شامل نوار گوش، نوار مغز، MRI ، اكوي قلب انجام داده اند و هيچ مشكل خاصي تشخيص داده نشده است.
لطفا جهت تشخيص اين بيماري راهنمايي فرماييد
من جمله دکتر صادقی رو تکمیل میکنم (البته با اجازه خودشون)
ترجمه این قسمت یعنی : “حفره خلفی ، اعصاب زوج ۷ و ۸ سالم هستند” انشالله همونطور که فرمودید مشکل خاصی نیست.
با مراجعه به متخصص گوش، مشخص شد كه ايشان مبتلا به بيماري “منير” مي باشند. آيا اين بيماري درمان قطعي دارد؟ علت ابتلا به اين بيماري چيست؟
بیماری منیر

بیماری (یا سندرم) منیر چیست؟

بیماری منیر بیماری گوش داخلی است و معولاً این بیماری دارای ۴ علامت مشخص است: یعنی

۱-حملات ناگهانی سرگیجه ۲-وزوز گوش (صدای مداوم گوش) ۳-کاهش شنوایی ۴- احساس پری در گوش می باشد. بیماری منیر در نتیجه مایع در گوش داخلی بوجود می آید.

همانند دیگر بیماری ها علائم از یک بیمار تا بیمار دیگر متفاوت می باشد. میران کاهش شنوایی ممکن است از حد خفیف تا ناشنوایی کامل دیده شود. سرگیجه در بعضی بیماران آنقدر شدید است که شخص قادر به رانندگی و یا رفتن به سر کار نمی باشدو ممکن است هر چند روز یک نوبت فرد دچار حملات سرگیجه بشود. این بیماری معمولاً یک گوش را درگیر می سازد. اما گاهی متاسفانه هر دو گوش مبتلا می گردند. بدلیل متنوع بودن و درجات مختلف بیماری، درمان بیماران متفاوت است.

درمان های غیر جراحی

رژیم غذایی کم نمک

بیشتر کسانی که از بیماری منیر رنج می برند به نمک بسیار حساسند به همین دلیل رژیم غذایی کم نمک برای این بیماران توصیه می شود. غذاهایی که سدیم کم داند (می توا استفاده نمود):

ماکارونی -برنج-رشته فرنگی-سیب-میوه های دانه ای(حبه ای)-کاهو-آلو-انگور-نارنگینخود سبز-اسفناج-کلم-گلابی-آناناس-گندم-گیلاس-اغلب میوه ها-سبزیجات-مارچوبه-گوشت بره-گوشت گاوگوشت گوساله-ماهی آزاد(تمام ماهی ها)-گوشت چهار پایان-مرغابی

غذاهای دارای پتاسیم بالا(که می توان مصرف نمود):

زردآلو-موز-پرتغال طالبی-سبزیجات-هندوانه-خربرزه-خیارکلم سنگ-هویج-کرفس-سیب زمینی-انواع نخود سبز-گوجه فرنگی-گرفروت-اغلب میوه های تازه-مرغ-کمپوت-گیلاس

غذاهایی که می توان مصرف نمود:

گندم (نان بی نمک)-برنج-جو(سوپ و نان جو)-ذرت-قند-مربا-شیرینی و ژله(اگر بیماری قند ندارید)-تخم مرغ-شیر-کره-خامه- (اگر چربی خون بالا نیست)

غذاهای محدود که دوباره در هفته بیشتر نباید استفاده نمود:

کدو-گل کلم – ترتیزک – ترب – تربچه – جعفری- گرمک- طالبی- توت فرنگی-لیمو شیرین- انجیر- خرما- نارگیل بادام زمین- خردل- هلو

غذاهایی با سدیم بالا(نباید مصرف نمود):

کلوچه-بیسکویت های نمکی-محصولات پنیر-پنیر-شیر غلیظ شده-ترشی های-آب گوجه (رب)-پیاز شور-خیار شور-سوپهای آماده-چیپس سیب زمینی-نانهای نمک دار-باقلا-زیتون-کشمش-خاویار-کره با بادام زمینی-غذاهای از قبل آماده شده-سبزیجات کنسرو شده

جایگزین کردن کلرور پتاسیم بجای کلرور سدیم (نمک طعام):- مصرف روزانه مقداری کمپوت گیلاس

ادرار آورها (زیاد کننده ادارار)

از آنجا که بیماری منیر به علت افزایش مایعات گوش داخلی است داروهای ادرار آور موجب دفع مایع از بدن (کاهش تجمع مایع در بدن) می شود.

داروهای بازکننده عروق

این داروها سبب انبساط عروق خونی شده و موجب بهبود گردش خون در ناحیه گوش داخلی می شود و در نتیجه باعث کاهش فشار مایع گوش داخلی (آندولنف) می شود عده ای مصرف این داروها را توصیه می نمایندو همچنین توصیه می شود از مصرف سیگار(به علت نیکوتین) و قهوه (بخاطر کافئین)که سبب انقباض عروق می شود خودداری گردد.

کاهش اضطراب (استرس)

استرس های روحی در بیماران منیری سبب سرگسجه می شودتمرینهایی که موجب شل شدن عضلات و آرامش بخش باشد یا حتی تغییر در روش زندگی بری بهبود سرگیجه پیشنهاد می شود.

سمعک

یکی از علائم بیماری منیر کاهش شنوایی است که در این زمینه می توان از تقویت کننده های صوتی (سمعک) استفاده نمود.

درمان های جراحی

ارتباط (شنت) بین مایع گوش داخلی و سلول های هوایی گوش (ماستوئید)

در این روش از طریق ساک آندولنفاتیک (که مایع گوش داخلی در داخل آن جمع می شود) مایع اضافی گوش داخلی به تدریج تخلیه می شود.

جراحی قطع عصب تعادلی

در این روش آن قسمت از عصب تعادلی گوش که بین مغز و گوش داخلی است قطع می گردد و در مواردی که سرگیجه و یا حالت گیجی فرد بسیار شدید و غیر قابل تحمل باشد(و روش های قبل موثر نباشد) استفاده می شود، با این کار مانع ارسال تحریکات غیر طبیعی تعادلی (از گوش ضایعه دیده) به مغز می شویم و ین مسئله سبب بهبودی سرگیجه می شود. در مواردی که بیماری منیر با عث ناشنوایی در یک گوش گردد ولی بیمار هنوز دچار سرگیجه باشد تخریب سیستم تعادلی در استخوان گوش نیز توصیه می شود. این روش سریعتر و آسانتر از قطع عصب تعادلی است ولی شرط استفاده از آن عدم شنوایی در گوش مبتلا می باشد. علاوه بر این درمان ها روش های دیگری نیز وجود دارد که در بیماران خاصی استفاده می شوند.

دريافت صدا

روند شنيدن:

۱- اصوات بسوی کانال رفته و به پرده برخورد می کنند.

۲-پرده گوش در اثر برخورد صوت به آن ، همانند پوست طبل شروع به ارتعاش می کند.

۳-ارتعاشات پرده به زنجيرة استخوانچه ای منتقل و از طريق آن به حلزون منتقل می شود.

۴- اين ارتعاشات ،مايع درون حلزون را به حرکت وا می دارد.

۵- حرکت مايع،سلولهای مويی را به حرکت وا می دارد، که موجب ايجاد سيگنال الکتريکی شده و اين سيگنال الکتريکی به عصب شنوائی منتقل می گردد.

۶- مغز ، سيگنال های رسيده را به عنوان صدا تفسير می کند.