بیماری قلب
من بهزاد ۱۸ ساله سوالی در مورد قلب از شما داشتم.
حدود ۲ سال پیش وقتی با چندتا از دوستانم به گیم نت رفته بودم و بازی بسیار حساس بود در یک لحظه حساس احساس کردم که قلبم یک تکان خورد و حس عجیبی(که نمی تونم بگم درد بود)در قفسه سینه ام پیچید…بعد از آن قلبم شروع به تند تپیدن کرد ولی این اتفاق آنقدر شدید نبود که تعادل خودم رو از دست بدم و بدون هیچ مشکلی به کار خودم ادامه دادم و بعد از ۲ ساعت هم مساله به کلی فراموش شد.
ولی اینطور که خودم فکر میکنم بعد از اون واقعه خیلی زودتر دچار تپش قلب میشدم و با یک بحث کوچک که در سایت های forum دار پیش می آمد دچار تپش قلب میشدم.
تا اینکه حدود ۶ماه قبل نیمه شب پس از یک جدل طولانی با یکی از اعضای سایتی که در آن فعالیت داشتم با تپش قلب خوابیدم ولی یک ساعت بعد در حالی که قلبم بسیار سریع میزد از خواب پریدم ولی دوباره به خواب رفتم و صبح هم که بیدار شدم تپش قلب کمی داشتم که تا بعد از ظهر رفع شد…نظیر همین اتفاق یک هفته بعد هم افتاد ولی این بار صبح آن روز دچار آنفولانزا شدم و تپش قلبم بهتر که نشد هیچ بدتر هم شد.احساس تنگی نفس.تپش شدید قلب.بی میلی به غذاو…
پس از مراجعه به دکتر عمومی و درمان آنفولانزا موضوع مشکل قلبم رو به دکتر گفتم ولی پس از معاینه گفت که فقط معلول اضطراب و اعصابه و قلبت سالم میزنه و فقط یه قرص پروپرانولول به من داد…ولی اون روز باز هم حالم بد بود و دوباره به یک پزشک عمومی و قلب مراجعه کردم که او هم پس از معاینه گفت که مشکلی ندارم…
وقتی که هردو دکتر گفتند مشکل نداری کمی خیالم راحت شد و به دنبال اون قلبم هم آروم تر شد…۲روز بعد هم پیش دکتر عمومی اول نوار قلب گرفتم که نوار قلبم هم از نظر ایشون مشکل نداشت…و بعد از اون قلبم بلکل خوب شد…
ولی با این حال بعضی وقتا که یاد قلبم میفتم با احساس بی میلی.نامنظم بودم ضربان قلب و… بهم دست میدهد.۲بار هم شب که خیلی نگران قلبم بودم عضلتم دچار رعشه و لرز شد.
حالا به نظر شما من مشکل دارم یا نه؟

به نظر من همانطور که سایر همکاران نیز به شما گفته اند، شما دچار بیماری قلبی نیستید و این علایم تنها به حالات اضطرابی بر می گردد. در مواقعی که احساس می کنید مشکلی برای قلبتان به وجود آمده بهتر است از همان داروهایی که برایتان تجویز شده مصرف کنید تا مشکل برطرف شود.
آقای دکتر لطفا به دادم برسید…توی بد وضعیتی گیر کردم…سردرگمم…نه میتونم مطمئن باشم که سالمم و با خیال راحت زندگیمو بکنم…نه مطمئنم که مریضمو دنبال درمان باشم.
آقای دکتر من پیش بهترین متخصص قلب اراک رفتم.ایشون با گوشی قلبمو معاینه کرد…نوار قلبمو چک کرد…به پیشنهاد خودم اکو هم گرفت…دست آخر گفت قلبت مشکل حادی نداره فقط دریچه میترالت کمی کلفت و چند شاخه است که اینم یه مساله کاملا خوش خیمه و هیچ مشکلی رو برات ایجاد نمی کنه(به گفته ایشون از هر ۱۰۰نفر ۲ نفر در مردان و ۴ نفر در زنان این مشکلو دارند)…
ولی باز هم منو مطمئن نکردن و هنوز هم فکر میکنم قلبم مشکل داره…
اولا فکر میکردم اون روز در گیم نت دچار سکته خفیف قلبی شدم ولی از دکتر پرسیدم گفتند سکته در نوار مشخص میشه..گفتم شاید بر اثر استرس مشکل دیگری برای قلبم پیش اومده و به همین دلیل عوارض استرس بر قلب رو از شما پرسیدم.
آقای دکتر من نه فشار خون دارم نه چربی خون نه قند خون.از نظر ژنتیکی هم هیچ عارضه قلبی در خانواده ما وجود نداره..نوار و اکو هم زیر نظر متخصص گرفتم…بارها هم مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه روی tread mill دویدم بدون اینه برای قلبم مشکلی پیش بیاد…بعد از اون اتفاق در گیم نت من یک سال تحصیلی دیگر هم در مدرسه گذروندم بدون اینکه مشکل قلبی داشته باشم یا اصلا به قلبم فکر کنم…ولی از وقتی پشت کنکور موندم حس میکنم قلبم بیماره…من استرس کنکور ندارم ولی وقت کافی برای فکر کردن به قلبم دارم…به همین دلیل همیشه قبل از خواب تپش قلب دارم(البته ظهرا بدتر)…بعضی وقتا فکر میکنم قلبم تیر میکشه بعضی وقتا هم احساس درد قفسه سینه دارم…ابعض وقتا هم حس میکنم ماهیچه کمرم درست در پشت قلبم(کتف نه پایین تر از کتف) میگیره…اینرو هم اضافه کنم که یکم کم جربزه هستم و از اینکه بیماری قلبی داشته باشم خیلی میترسم به همین دلیل هر وقت احساس میکنم قلبم عادی نیست به شدت میترسم…..
حالا آقای دکتر به نظر شما چقدر احتمال داره که من مشکل قلبی داشته باشم…چقدر احتمال داره اون روز در گیم نت در سن ۱۶ سالگی بدون اینکه بیماری خاصی داشته باشم مشکلی برای قلب من پیش اومده باشه(غیر از اون روز هرگز اتفاقی برای قلبم نیوفتاده)
من فکر میکنم مشکلم بیشتر روانی باشه تا جسمی پس خواهش میکنم جوری بگید که مطمئن بشم(چه از سلامتی چه بیماری)
حالا اگر شما بیماری هم شبیه به مورد من به ذهنتون میرسه به من بگید تا با وضعیت خودم مقایسه کنم…اگر هم نه یعنی ممکنه استرس و ترس از بیماری این احاس هارو در کسی به وجود بیاره؟
اول اینکه مشکلی که پزشک برایتان شرح داده، احتمالا پرولاپس دریچه میترال است و همانطور که پزشکتان گفته هیچ مشکلی برایتان ایجاد نخواهد کرد و برخی حتی تا زمان مرگ هم از این اشکال آگاهی پیدا نمی کنند.
به نظر من شما سالم هستید و بهتر است که این افکار خود بیمار انگاری را از خود دور کنید در غیر اینصورت این افکار هستند که بر شما تسلط پیدا کرده و مشکلاتی برایتان ایجاد می کنند.
من بعضي اوقات دچار درد در ناحيه قفسه سينه ميشم درد به يكباره طوري قفسه سينه من رو ميگيره كه براي لحظاتي قادر به نفس كشيدن نيستم اين درد از سمت چپ قفسه سينه شروع ميشه وبه سرعت كل قفسه سينه رو مي گيره وبا هر بار تلاش براي نفس كشيدن اين درد شديدتر ميشود ومن فقط مي تونم كه خيلي سطحي و كوتاه نفس بكشم و شدت اين درد در حين نفس كشيدن در سمت چپ بسيار زياد است.
موقع بالا رفتن از پله فرضا ۴ طبقه ، مشکلی از اینجهت ندارید ؟ موقع فعالیت و دویدن و … ؟

درد در قفسه سینه نیاز به پیگیری داره اگرچه لزوما به مشکلات قلب و عروق باز نمی گرده ، مشکلات گوارشی و تنفسی و اسپاسمهای غیرارادی عضلات قفسه سینه و … از جمله علل دیگرش هستند اما باتوجه به تنگی نفس و با توجه به سمت سوی درد ، توصیه من اینه که ابتدا از متخصص قلب شروع کنید و هرگز به گرفتن یک نوار قلب ساده اکتفا نکنید چون بسیاری از مشکلات قلب و عروق با نوارقلب قابل شناسایی نیستند .

من در طي فعاليتهايي مثل بالا رفتن از پله مشكلي ندارم .
من سالها به صورت حرفه ايي ورزش كردم حتي تا يكسال پيش فعاليتهاي شديد بدني من ادامه داشت( به دليل شغلم نتونستم ورزشم رو ادامه بدم) ودر حين ورزش هيچ وقت اين مشكل رو نداشتم . اين درد بدون هيچ علائمي معمولا در حالتهايي كه من ايستادم يانشستم ويا حتي دراز كشيدم سراغ من مياد . و بعضي اوقات به حدي برام سخت ميشه كه تا چند دقيقه بعد از اون تقريبا بي حال ميشم .
به پزشك عمومي مراجعه كردم و گفت هيچ مشكلي ندارم .
ببین دوست عزیز ، من یک زمانی ۴ دور دور زمین فوتبال بدون مشکل میدویم اما یکسال بعدش بدلیل رها کردن ورزش دو بار دور زمین والیبال ! که در مقایسه با زمین فوتبال بقول معروف عددی نیست اومدم بدوم ، دیدم دارم خفه می شم !
پس اینکه یکسال پیش چقدر بدنتون آماده بوده زیاد ملاک نیست
ولی اگر همین امروزم ۴ طبقه رو بدون مشکل یکنفس بالا می رید اونوقت احتمال اینکه مشکل به عروق مربوط باشه کمتر میشه .

بهرحال مورد شما طبیعی نیست و همونطور که گفتم علل مختلفی داره
حتی بد نشستن و فشار روی عضلات سینه و حتی اضطراب هم می تونه چنین اسپاسمهایی رو سبب بشه اما بهتره حدس و گمان نزنیم و شما پیگیری کنی تا بهت بگن مشکلی نداری و صد البته برای این پیگیری پزشک عمومی ، خیلی مورد خوبی نیست . دستکم متخصص داخلی پیشنهاد می شه