بیماری سینوزیت مزمن
مدت زیادی(بیش از ۷سال) است که به بیماری سینوزیت مبتلا هستم.چندین دوره هم از انواع آنتی بیوتیک ها تحت نظر پزشک استفاده کردم.ولی اصلا پاسخ مناسبی از درمان من گرفته نشد.در ضمن دهانم خیلی بوی عفونت میده.یکی از پزشکان به من عمل سینوس هارو پیشنهاد کردند.ولی بعد تغییر عقیده دادند و گفتند که سینوسهای شما قادر به پاک سازی خود نیستند.
جناب دکتر اگه ممکنه در این مورد توضیح بفرمایید.خیلی ها می گویند سینوزیت درمان ندارد آیا این موضوع صحیح است؟
سینوزیت مزمن یکی از شایعترین بیماریها مزمن است که در جهان تشخیص داده می شود. این بیماری با التهاب غشای پوشاننده سینوسها شروع شده و به دنبال آن ترشحات سینوسها امکان تخلیه پیدا نمی کنند و علایم بروز می کند. اگر این التهاب نهایتا طی مدت ۴ هفته فروکش کند به آن حاد و اگر بیش از ۱۲ هفته متوالی به طول بیانجامد به آن مزمن گفته می شود.

علایم و نشانه ها
در نوع حاد و مزمن شبیه هم هستند ولی در نوع مزمن از نظر زمانی بیشتر طول می کشند؛ معمولا نوع مزمن با تب همراه نیست. در نوع مزمن علایم زیر ممکن است دیده شود:
• احساس درد در روی سینوسها (بینی، دور چشم و ..)
• اشکال در تنفس از بینی
• وجود ترشحات زرد یا سبز رنگ از بینی و یا در پشت حلق
• کاهش حس بویایی یا چشایی
• احتقان و انسداد در بینی
• درد در فک بالا و دندانها
• سردرد
• تنفس بدبو (halitosis)
• گوش درد
• خستگی، تهوع ، سرفه

علل:
• آلرژِی
• عفونت دستگاه تنفسی
• انسداد در سینوس یا بینی
• ضربه و آسیب
• سایر بیماریها (بیماریهای قارچی ، فیبروز کیستیک و …)

درمان:
اساس درمان ایجاد راه مناسب برای تخلیه ترشحات است.می توان از آنتی بیوتیک، استروئیدها، آنتی هیستامین دکونژستان ، مرطوب کردن راه های هوایی و ایمنی درمانی استفاده نمود. در مواردی که با درمانهای بالا همچنان علایم ادامه یابد می توان از جراحی آندوسکوپی سینوسها استفاده کرد. یک راه دیگر هم بالون رینوپلاستی است که در آن یک بالن به داخل سینوس فرستاده شده و باد می شود تا مجاری باز شوند.

جلوگیری:
با به کار بستن موارد زیر می توان از ایجاد بیماری جلوگیری نمود:
رعایت بهداشت مناسب، درمان سریع علایم سرماخوردگی، جلوگیری از آلرژیها، نکشیدن سیگار و عدم قرار گیری در مکانهایی که هوای آلوده دارند، مرطوب کردن راه های هوایی و جلوگیری از حملات آسم.

حال در مورد شما به نظر می رسد در مانهای دارویی موثر واقع نشده و احتمالا به دلیل ساختر سینوسها، امکان آندوسکوپی هم نبوده است. به هر حال ممکن است ساختار بدنی شما این مشکل عدم تخلیه ترشحات را به وجود آورده باشد یا دو راه دارد یکی اینکه با به کارگیری موارد بالا از شعله ور شدن آن جلوگیری کنید و یا اینکه جراحی انجام دهید که آن هم می بایست بعد از انجام تصویربرداری (سی تی اسکن سینوس) و با نظر متخصص انجام شود.

آیا ممکنه که جراحی هم موثر نباشه؟چون مادر من سینوزیت داشتن و عمل آندوسکپی سینوس هم انجام دادن ولی بعد از گذشت یکی دو سال بیماریشون دوباره عود کرده و ترشحات پشت حلق زیادی دارن.آیا عمل بد صورت گرفته؟امکان این هست که سینوس های من اصلا قابل جراحی نباشه؟
بله، احتمال عود وجود دارد. برای ارزیابی امکان عمل جراحی می بایست ساختار سینوسها که در تصویربرداری مشخص می شود، بررسی شود.
با سلام دختری ۲۶ ساله هستم از وقتی یادم میاد ترشحات بینی (آبریزش) داشتم و تو محیط سرد بینیم کیپ میشه و موقع غذا خوردن آب ریزش دارم.موقع خواب به علت گرفتگی بینی(حتی تو تابستون)دچار مشکل تنفسی میشم و ترشحات پشت حلق دارم ولی سردرد ندارم و ترشحات بینیم سبز نیست .از دهنم بوی بد نمیاد و احساس عفونت توی دهنم نمی کنم .تا اونجایی که میدنم به هیچی حساسیت ندارم و این علائم همیشگی بوده
مطلبی رو که در مورد سینوزیت مزمن نوشته بودید رو خوندم من خیلی از اون علائم رو ندارم مثل عفونت توی دهان و یا سردرد یا درد زیر چشم ودور بینی
من نمیدونم اسم بیماریم چیه واصلا بیماری محسوب میشه یا نه لطفا منو راهنمایی کنید
حالاتی که شما ذکر نمودید، به نظر بیماری خاصی نمی آید. اما شاید در داخل بینی شما پولیپ یا مشکل مشابه دیگری وجود داشته باشد که در تمام وضعیتها دچار مشکل تنفسی و گرفتگی می شوید. بد نیست در صورت تداوم علایم و یا تشدید آنها با یک متخصص گوش و حلق و بینی مشورت نمایید.
با سلام خدمت جناب دکتر.آقای دکتر من از دوران کودکی از آمپول میترسیدم و همیشه ترجیح میدادم انتی بیوتیک مصرف کنم تا امپول،خیلی اوقات از ترس آمپول با اینکه حالم بد بود دکتر نمیرفتم و سرما خوردگیم کهنه می شد.الان تقریبا همیشه خلط دارم.خیلی عذز میخوام اما گاهی چرک های سفید خشک از گلوم میاد بیرون که شبیه دنهی برنج هستن،گاهی به سقف دهنم مچسبه .بوی خیلی بدی هم داره.اکثر اوقات بوی بدشو تو دهانم احساس میکنم.بیرون که میرم زودی خسته میشم.سردرد دارم اما اونجور نیست که همیشگی باشه و معمولا روی پیشونیمه.غذا که میخورم دهانم هم خسته میشه اما فکر نمیکنم به خاطر این باشه چون فک بالا و پایینم کمی نا متناسب هستن و هنگام غذا خوردن هم صدا میده نشون دکتر دندان پزشک دادم میخواستم ارتودنسی کنم که گفت باید اول نشون جراح فک بدم.خیلی نگرانم بابت اون چرک های سفید.میترسم چیزی باشه.لطفا راهنماییم کنید.با تشکر از زحمات بی دریغ شما.
احتمال سینوزیت مزمن وجود دارد، بهتر است به یک کتخصص گوش و حلق و بینی مراجعه نمایید.