بچه ها و آموزش مسائل جنسی
همه جا این مطلب عنوان می شه که وقتی بچه ها تقریبا دیگه بد و خوب رو از هم تشخیص می دن، بزرگترا دیگه باید راجع به مسائل جنسی با بچه ها حرف بزنن و اونا رو تا حدودی آموزش بدن.
توی جامعه ی ما و تقریبا توی تمام رسانه های سمعی بصری مون، به دلایل زیادی این موارد خیلی گسترده و خوب توضیح داده نمی شه و همیشه کلی ابهام وجود داره…مثل اینکه واقعا شروع این حرفها با بچه ها از چه سن و سالی باید باشه؟ حرفها با چی شروع بشه و به چی ختم بشه؟ در کل، به عنوان یه بزرگتر، یا یه مادر و پدر، چی رو به بچه ها بگیم و چی رو نگیم
می خوام یه مثالی رو ذکر کنم تا حرفهام بهتر مشخص بشه. خواهرزاده ی من یه پسر ۱۰ ساله است. هیچ چیزی، واقعا هیچ چیزی از مسائل جنسی نمی دونه..حتی هنوز توی این سن فکر می کنه آلت تناسلی دختر ها و پسرها مشابه هم هست.. مثلا اگه من یا شما به عنوان یکی از والدین این پسربچه باشیم، باید بشینیم کنارش و چی بگیم؟ این بچه طفلکی یهو سکته می کنه اگه بفهمه تمامی تصوراتش غلط بوده که!
دوست دارم راهنمایی ام کنید.
می خوام بدونم نحوه ی صحیح ارتباط بزرگترهای خانواده با بچه ها در مورد مسائل جنسی چیه؟ من خودم هیچ وقت از طرف خانواده ام، در کودکی، هیچ چیزی رو یاد نگرفتم و نسبت به هیچ چیزی آگاه نشدم. حتی راجع به پرده ی بکارتم یا شروع دوره ی پریودم! خوب به خاطر دارم از زمان های خیلی بچگی ام، توی دوران ابتدایی و شروع دوره ی راهنمایی، کارمون این بود که توی مدرسه با بچه ها بشینیم و در این باره ها حرف بزنیم و کلی اطلاعات اشتباه رو به هم انتقال بدیم. توی دوره ی ما، توی بچگی مون، پدر و مادرها این چیز ها رو به بچه ها نمی گفتن تا نکنه یه وقت بچه پر رو نشه!
مادر بزرگها و پدربزرگها میگن که زمانهای قدیم شام بچه رو زود می دادن تا زود هم بخوابه تا شاهد این نباشه که پدر و مادرش در یک بستر کنار هم می خوابند!!!!!!!!!!!
واقعا ما بزرگترها، الان، توی این نسل، باید چه رفتاری داشته باشیم که بچه ها اطلاعات غلطی رو از بیرون دریافت نکنند؟ و ما بزرگترها یا پدر و مادر ها رو همه جوره محرم بدونن؟
نحوه صحبت كردن با كودكان در مورد مسائل جنسی!
صحبت كردن با كودكان راجع به عشق، علاقه، محبت و مسائل جنسی یك بعد مهم در فرزندپروی
والدین می‌توانند با ایجاد یك محیط راحت و آرام برای گفتگو درمورد مسائل فوق خیلی مفید و مؤثر باشند ولی با وجود این خیلی از والدین از گفتگوی فوق یا اجتناب می‌كنند و یا به نوعی آن را به تعویق می‌اندازند. برای تصمیم گیری مناسب و سالم راجع به رفتار جنسی لازم است كودكان و نوجوانان از والدین اطلاعات بگیرند و راهنمایی شوند چرا كه ممكن است توسط چیزهای كه می‌بیند یا می‌شنوند دچار سردرگمی یا تحریك شوند. صحبت كردن راجع به رفتار و روابط جنسی ممكن است هم برای والدین و هم برای فرزندان مشكل باشد. والدین باید براساس سطح كنجكاوی و نیازهای فردی كودكشان پاسخ دهند و اطلاعاتی فراتر و یا كمتر از آنچه كودك به دنبال آن هست و یا برایش قابل فهم نیست، ندهند. كودكان براساس سن و سطح رشدی درجات متفاوتی از كنجكاوی و درك را نشان می‌دهند و وقتی بزرگتر می‌شوند، به دنبال جزئیات بیشتری راجع به مسائل جنسی هستند خیلی از بچه ها اصطلاحات و كلمات خاص خود را برای قسمت های مختلف بدن دارند، مهم است كه هنگام صحبت كردن با آنها از كلماتی استفاده كنیم كه برایشان قابل فهم تر است و با آن راحت هستند.وقتی كودكی ۵ ساله در مورد چگونگی و بوجود آمدن بچه می‌پرسد ممكن است این پاسخ خوشحال كننده باشد كه بچه ها ازتخم و دانه ای كه در جای خاصی درون شكم مادر رشد می‌كند و بزرگ می‌شود، بوجود می‌آیند. پدر به این موضوع كمك می‌كند وقتی بذر و دانه او با بذر و دانه مادر تركیب می‌شود باعث می‌شود كه بچه رشد خود را شروع كند.یك كودك ۸ ساله ممكن است بخواهد بداند كه چگونه بذر پدر داخل بذر مادر می‌شود؟ والدین ممكن است توضیح دهند كه چگونه تخم و بذر پدر (یا اسپرم) از دستگاه تناسلی او می‌آید و با بذر و دانه مادر (یا تخمك) در رحم مادر تركیب شده و سپس بچه در یك مكان امن در داخل رحم مادر به مدت ۹ ماه رشد كرده و بزرگ می‌شود تا این كه به اندازه كافی قوی می‌شود تا متولد شود.یك كودك ۱۱ ساله ممكن است بخواهد حتی بیشتر از این بداند و والدین با گفتن این كه چگونه یك مرد و زن به یكدیگر علاقمند می‌شوند و تصمیم می‌گیرند با هم رابطه جنسی داشته باشند، می‌توانند به وی كمك كنند.لازم است درمورد مسئولیت ها و پیامدهای ناشی از فعالیت جنسی صحبت شود. حاملگی، بیماری های مقاربتی جنسی، احساسات ما راجع به ارتباط جنسی مسائل مهمی هستند كه باید بحث شوند.صحبت كردن با كودكان به آنها كمك می‌كند تا بهترین تصمیم خود را بگیرند. اگر به آنها كمك كنیم تا بفهمند كه تصمیمات فوق نیاز به مسئولیت پذیری و بلوغ فكری دارد، شانس این كه آنها بهترین انتخاب خود را انجام دهند، افزایش می‌یابد.نوجوانان مجبورند با شدت احساسات جنسی خود، استمنا، قاعدگی، سردرگمی راجع به هویت جنسی و چگونگی رفتار جنسی در یك ارتباط، مدارا كنند و نیازها و احساسات و رفتار خود را با خانواده، مذهب و فرهنگ خود هماهنگ كنند.ارتباط بازو آشكار و اطلاعات صحیح از سوی والدین این شانس را افزایش می‌دهد تا نوجوانان رابطه جنسی را به تعویق بیندازند.*درك فرزندتان را مشخص كنید تا بتوانید متناسب با آن به وی اطلاعات دهید.*حس شوخی داشته باشید و نترسید كه راجع به احساس ناراحتی خود صحبت كنید.*رابطه جنسی را به عشق ، علاقه ، محبت ، توجه و احترام به خود و طرف مقابل ارتباط دهید.*درمورد ارزش ها، علایق درگفتگو با كودك و نوجوان درمورد رفتار و روابط جنسی مفید است كه او را تشویق به حرف زدن و پرسیدن سوالاتش كنید.* محیطی آرام و فارغ از قضاوت را برای بحث حفظ كنید.
* از كلماتی راحت و قابل فهم استفاده كنید.* سعی كنید سطح دانش، آگاهی و نگرانی های خود به طور باز و آشكار با او صحبت كنید* راجع به اهمیت مسئولیت پذیری برای انتخاب ها و تصمیمات بحث كنید.* كمك كنید تا فرزندتان نقاط ضعف و قدرت انتخابش را بفهمد.*با دادن اطلاعات باز و درست درمورد ارتباط و رفتار جنسی ،مسئولیت پذیری و انتخاب می‌توانید به نوجوانتان كمك كنید تا ارتباط جنسی را به روشی سالم و مثبت بیاموزد.

تهیه شده توسط دکتر فریبا عربگل