بي اختياري در ادرار و درد سينه
سلام دكتر صادقي و خسته نباشيد.چند سوال داشتم.
۱_من يك خواهر ۲۲ ساله دارم كه موقع خنديدن دچار ريزش ادرار مي شود و هيچ علايم ديگري هم ندارد.نه درد و نه سوزش و نه چيز ديگري.فقط مشكل خنده دارد كه وقتي مي خند حتي اگر احساس تخليه نداشته ياشد هم دچار ريزش ادرار مي شود!علت چيست؟؟؟؟؟؟؟؟
درمان چيست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

۲_مادر من ۴۸ ساله است و الان ۶ ماه هست كه مرتب دچار اختلال در قايدگي مي شود.يا ۲۰ روز عقب مي اندازد و وقتي خونريزي شروع مي شود تمامي ندارد.و مشكل جديد او درد سينه است.ماموگرافي انجام شد.ماينه و عكسبرداري هم شد اما هيچي نبود.!علت درد سينه او چيست.؟؟؟البته حتي وقتي خونريزي هم شروع شد باز هم درد داشت!يك دكتر پروژصسترون داد گفت باعث بند آمدن خونريزي مي شود و يك ديكتر ديگر هم اين قرص را داد و گفت باعث شروع خونريزي مي شود!واقعا درمانده شده و نمي داند چه كار كند.يك دكتر ديگر پيشنهاد كورتاژ را داد.سونوئگرافي هم كردمند اما هيچي نبود!علت مشكل چيه؟درمان چيه؟پيشنهاد كورتاژ خوبه؟

ساختار آناتومیک دستگاه ادراری در زنان طوری است که ممکن است بنا به دلایلی با افزایش فشار داخل شکم ادرار بیرون بریزد. در زنان علاوه بر اسفنکترهایی که خروج ادرار را کنترل می کنند دسته ای از عضلات هستند که ساختارهای لگی را حمایت می کنند، بر اثر عواملی مثل وزن بالا و یا مشکلات مادرزادی ممکن است حمایت این عضلات از مثانه کمتر شده و این مشکل پدید بیاد. البته این مشکل جزیی اجتناب ناپذیر از روند پیری است و در زنان بعد از یائسگی و به دنبال تغییرات هورمونی ممکن است تشدید شود. البته ممکن است در زنان جوان این مشکل به طور موقتی باشد و خودبخود بهبود یابد. این مشکل را که به آن بی اختیاری استرسی هم می گویند می توان با تمرینهایی که باعث تقویت عضلات لگنی می شود، کاهش وزن در محدوده سلامت و ترک سیگار بهبود بخشید.

به نظر می یاد که با توجه به سن مادرتان، ایشان در حال عبور از مرحله باروری به یائسگی هستند و این مشکلات با تغییرات هورمونی در این بازه زمانی قابل توجیه است. البته ممکن است علل دیگری هم وجود داشته باشد که مراجعه به پزشک زنان و بررسی بیشتر مفید خواهد بود.