باي پس معده
كسي در مورد باي پس معده اطلاعات داره كسي رو ميشناسين كه اين عمل رو انجام داده باشه نتيجش چي بوده
در این روش دو هدف مد نظر است ، هدف اول اینکه فرد غذای کمتری میل کند و هدف دوم اینکه مواد غذایی کمتر جذب شود .
در این روش دو عمل جراحی ، یک جا روی بیمار انجام می شود.
ابتدا معده را با دوختن بهدو ناحیه تقسیم کرده و قسمت کوچکتر که معمولا حجمی معادل ۵ تا ۱۰ درصد کلمعده را دارد ، مسئولیت نگهداری غذا را به عهده می گیرد . در این روش هیچقسمتی از معده جدا نمی شود و قسمت بزرگتر معده کماکان به ترشح آنزیم هایمعمول می پردازد ولی غذا وارد این قسمت نمی شود .سپس یک قسمت از روده رابه معده ی کوچکتر متصل می کنند . در این عمل قسمتی از روده که در جذب نقشمهمتری دارد از مسیر خارج می شود .
بالطبع فرد خیلی سریعتر از قبل احساس پر شدن معده و سیری خواهد داشت و در ضمن مواد غذایی کمتری نیز جذب می شود .
در این روش ، بیماران ، ۸۰ تا ۱۰۰ درصد اضافه وزن خود را از دست داده و پس از آن تا آخر عمر در وزن ایده آل خود باقی خواهند ماند .
چه کسانی کاندید بای پس معده هستند ؟
این روش در بیماران با BMIبالای ۴۰ که رده چاقی درجه ۳ یا مفرط هستند ، آخرین و قطعی ترین روشدرمانی محسوب می شود .این دسته از بیماران بارها رژیم های غذایی مختلف راتجربه کرده ولی متاسفانه قادر به کاهش وزن در حد وزن ایده آل خود نشده وپس از پایان دوره ی رژیم درمانی به وزنی به مراتب بیشتر از وزن اولیه یخود بازگشته اند .
این بیماران در این دورهبحران روحی شدیدی را پشت سر می گذارند چرا که حاصل رنج هایی که در اثرگرسنگی های طولانی مدت متحمل شده اند را بی نتیجه می یابند .
عوارض بای پس معده چیست؟
بیمارانی که این روشدرمانی مناسب آنها می باشد ، همواره از عواقب و عوارض این عمل هراس دارند.توصیه ی ما به این دسته از بیماران آن است که بدانند خطرات و عوارض اینعمل جراحی بیشتر ازدیگر عمل ها نیست ؛ چرا که هر کدام از ما در هر لحظه اززندگی مان ، ممکن است به دلایلی مجبور به انجام عمل جراحی مختلف ، مثل :آپاندیسیت ، شکستگی ها ، سزارین و … شویم . تیم جراحی بای پس ما به گونهای طراحی شده است که مهارت آنها حتی در کاهش زمان عمل تاثیر گذار است .این عمل توسط این تیم جراحی ظرف مدت یک ساعت و نیم امکان پذیر است ، لذابیمار با قرار گرفتن تحت کمتریت زمان بیهوشی، عوارض و خطرات عمل را بهحداقل ممکن می رساند.
یکی دیگر ازعوارض این عمل سو ء جذب بعضی ویتامین ها می باشد که باتجویز مکمل های ویتامینی رفع خواهد شد.
رژیم غذایی بای پس معده :
بعد از جراحی کاهش وزن چه باید بخوریم؟
رژیم غذایی بای پس معدهبطور خلاصه به شما می گوید که پس از عمل جراحی، شما چه نوع مواد غذایی وبه چه اندازه از آن می توانید مصرف نمائید. همچنین راههای برقراری عاداتغذایی جدید را برای کاهش وزنی موفق به شما نشان خواهد داد.

آنچه که شما می خورید واینکه چگونه غذا می خورید و یا اینکه چه مقدار می خورید بعد از جراحی بایپس معده تغییر می کند. این جراحی آناتومی سیستم گوارشی شما را یه سوی کاهشوزن هدایت می کند.
در این جراحی حجم معده بهاندازه یک گردو و یا یک تخم مرغ کوچک کاهش می یابد و قسمتهایی از رودهکوچک بصورت یک مسیر فرعی در جهت کاهش جذب بکار گرفته می شود و شما نیازخواهید داشت که یک رژیم غذایی خاص را پس از این عمل جراحی پیگیری نمائید.این رژیم شامل این می شود که شما چه نوع از مواد غذایی و چه مقدار از آنرا در هر وعده باید مصرف نمائید. همچنین باید از سازگاری غذاها و ترکیبصحیح مواد غذایی آگاه باشید.
پیگیری دقیق رژیم غذایی بای پس معده شما را به کاهش وزنی سالم تر و تغذیه ای مناسب تر رهنمون می سازد.

* بعد از عمل جراحی: سه ماه اول
۱ تا ۲ روز پس از عمل شمااجازه خوردن نخواهید داشت. سپس شما طبق یک رژیم پیشرفت کننده غذاهای خاصیرا مصرف می کنید. هدف این رژیم آن است که در یک فرآیند درمانی، کمترینفشار را بر روی نقاط عمل داشته باشیم و به بدن شما زمان بدهیم تا باالگوهای غذایی جدید سازگار شده و به آن عادت نماید.
موارد زیر مراحل معمول این رژیم غذایی را پس از عمل بای پس معده نشان می دهد:
*مایعات:
غذاها و مواد غذایی نرم کهدر دمای اتاق مایع یا نیمه مایع باشند و دارای آب بیشتری نیز باشند مانند:آبگوشت، آب میوه، شیر، عصاره های صاف شده سوپ و غلات پخته شده، در بیشترموارد شما به مدت ۱ تا ۲ روز در رژیم مایعات می مانید.
*غذاهای پوره ای:
مواد غذایی با ترکیب خمیری و نرم یا مایعات غلیظ
غذاهای پوره ای شامل تکههای مجزا نمی باشند. غذاهای پوره ای عموماً به مدت ۳ تا ۴ هفته ادامه مییابند. البته این مدت با نظر جراح و متخصص تغذیه قابل تغییر است.

* غذاهای سفت:
غذاهایی که ترد هستند وآسان جویده می شوند مانند: گوشتهایی که خوب ریز و کوچک برش خورده اند،غذاهای کنسرو شده یا نرم، میوه های تازه و سبزیجات پخته.

شما معمولاً به مدت ۸ هفتهقبل از شروع غذاهای معمولی باید از غذاهای نرم استفاده نمائید که این زماننیز با صلاحدید پزشک معالج یا متخصص تغذیه قابل تغییر می باشد.
در طی این رژیم غذایی شما وعده های غذایی کوچکی را در یک روز میل می نمائید و مایعات را آرام آرام می نوشید .
توجه داشته باشید که نوشیدن مایعات باید در طی روز و به آرامی صورت گیرد نه همراه با وعده های غذایی شما .
ممکن است در ابتدا شما با۶ وعده غذایی کوچک در روز شروع به خوردن نمائید سپس این وعده ها به ۴ وعدهدر روز تقلیل می یابد و زمانی که این وعده ها به ۳ وعده در روز رسید شمایک برنامه غذایی عادی را دنبال خواهید کرد .
وعده های غذایی باید شاملپروتئین غنی شده باشند مانند گوشت ، محصولات لبنی کم چرب ( ماست ،پنیر ) یا تخم مرغ . پروتئین به حفظ و بهبود وضعیت بدنی شما بعد از عملجراحی کمک موثری خواهد کرد .
اینکه شما با چه سرعتی ازیک مرحله به مرحله بعدی رژیم غذایی دست پیدا کنید بستگی به آن دارد که بدنشما چگونه با الگوهای غذایی و ترکیب و غلظت آنها سازگاری حاصل نماید .بیماران معمولاً سه ماه بعد از عمل جراحی غذاهای عادی را با یک ترکیب سفتتر شروع خواهند کرد . اما این مسئله هم ممکن است زودتر اتفاق بیفتد .

* تغییرات دائمی :
عادات غذایی جدید
تغییرات در سیستم گوارشیشما منجربه آن می شود که شما در هر وعده چه اندازه می توانید بخورید وبیاشامید . برای جلوگیری از مشکلات احتمالی و اطمینان از این که شما موادمغذی که نیاز دارید را دریافت کرده اید موارد زیر را بدقت دنبال کنید

*مقادیر کوچکی میل نمائید .
بلافاصلهبعد از عمل معده شما تنها تحمل نگهداری یک انس یا ۲۸ تا ۳۰ گرم غذا رادارد گرچه به دلیل خاصیت ارتجاعی معده در انتهای ماه سوم شما ممکن استقادر به خوردن یک تا یک و نیم فنجان غذا در هر وعده باشید .
خوردن بیش از حد نه تنهاکالری بیش از حد نیاز بدن شما می رساند بلکه ممکن است موجب درد و تهوع واستفراغ گردد . سپس مطمئن باشید که فقط مقادیر توصیه شده را میل نمائید وقبل از آنکه احساس سیری کنید دست از غذا خوردن بکشید .
*آرام و آهسته بخورید و بیاشامید .
خوردن و آشامیدن سریعممکن است موجب سندرم دامپینگ شود . این حالت زمانی اتفاق می افتد که غذاها و مایعات به سرعت و بیش از حد نرمال وارد روده کوچک شوند . علائم اینسندرم عبارتند از : تهوع ، استفراغ ، اسهال ، سرگیجه و تعریق .
برای جلوگیری از سندرمدامپینگ غذاها و مایعات کم چرب و کم شیرین را انتخاب نمائید ، آهستهبخورید و آرام بیاشامید . مایعات را ۳۰ دقیقه قبل یا بعد از هر وعده غذاییمیل نمائید برای خوردن هر وعده غذایی حداقل ۳۰ دقیقه وقت صرف نمائید و ۳۰تا ۶۰ دقیقه برای نوشیدن یک فنجان مایع زمان در نظر بگیرید . از خوردنغذاهای پرچرب و شیرین مانند سودای معمولی ، آبنبات ، شکلات و بستنیبپرهیزید .
*غذاها را کامل بجوید .
سوراخ جدیدی که معده شمارا به روده کوچک متصل می نماید خیلی کوچک است و قطعات بزرگتر غذا می تواندآن را مسدود نماید . این انسداد موجب می شود که غذا نتواند از معدهخارج شده و وارد روده گردد و این امر ممکن است منجربه استفراغ ، تهوع ودردهای شکمی شود . پس تکه های کوچکی از غذا را مصرف نموده و تاحدی بجویدکه به شکل پوره های غلیظ درآید و سپس آن را ببلعید . اگر نمی توانید غذارا خوب بجوید و کاملاً نرم کنید از بلعیدن آن خودداری فرمائید .

*مایعات را در بین وعده های غذایی میل نمائید نه همراه آن .
نوشیدن مایعات همراه باغذا می تواند موجب درد ، تهوع و استفراغ شود درست مثل سندرم دامپینگ .همچنین نوشیدن زیاد مایعات همراه با غذا یا نزدیک آن می تواند سبب احساسسیری کاذب شود . و در نتیجه شما نمی توانید غذای کافی دریافت نمائید وبدین ترتیب مواد مغزی لازم به بدن شما نمی رسد . جهت جلوگیری از کم آبیبدن روزانه ۶ تا ۸ فنجان مایعات توصیه می شود .

*غذاهای جدید را همزمان تجربه نکنید .
بعد از جراحی برخی غذاهاممکن است موجب تهوع ، درد و استفراغ شوند یا ممکن است سوراخ معده به رودهرا مسدود کنند . توانایی تحمل غذاها از فردی به فرد دیگر متفاوت است .غذای جدیدی را که امتحان می کنید قبل از بلعیدن خوب بجوید . اگر غذاییموجب ناراحتی شما شد دیگر آن را نخورید . با گذشت زمان شما ممکن استبتوانید آن غذا را تحمل کنید غذاها و مایعاتی که معمولاً می توانندناراحتی ایجاد کنند شامل : گوشت ، نان ، ماکارانی ، برنج ، سبزیجات پخته ،شیر و نوشابه های کربنات دار می شود . ترکیبات غذایی که خوب تحمل نمی شوندشامل : غذاهای خشک ، سخت و چسبناک می شوند.

*مصرف ویتامین و مکمل های معدنی توصیه شده را فراموش نکنید .
بعد از جراحی بدن شمامواد مغذی اصلی را به سختی جذب می نماید چرا که معده شماو قسمتی از رودهکوچک شما بای پس شده اند . برای جلوگیری از کمبود ویتامین ها و موادمعدنی، سعی کنید به طور منظم ویتامین ها و مکمل های معدنی را مصرف نمائید. این مکمل ها شامل مولتی ویتامین ، مولتی مینرال ، کلسیم ، آهن ، ویتامینB12 ویتامین D می باشند .

*کاهش وزن و افزایش وزن چگونه ؟ !
پس از جراحی در طی ۲ سالاول به دنبال رعایت رژیم غذایی فوق و تمرینات ورزشی توصیه شده فرد ۵۰% تا۶۰% اضافه وزن خود را از دست می دهد و می تواند مادام العمر وزن ایده آلخود را حفظ کرده و ثابت نگه دارد پس به یاد داشته باشید که از مصرف غذاهاو نوشیدنیهای شیرین ، پر چرب و پر کالری بپرهیزید .
تحرک داشته باشید و خوبورزش کنید تا کاهش وزن شما همراه با فرآیند زیبایی اتفاق بیفتد . مصرفاسنکها ( هله ، هوله ها ) را کنار بگذارید و از چریدن ( تمام روز غذاخوردن ) خودداری نمائید . تا می توانید به مصرف مواد غذایی سالم و طبیعیروی آورید تا همزمان با فرآیند لاغری ، پوستی شاداب و جوان داشته باشید .ورزش به شما کمک می کند تا پس از لاغری دچار افتادگی کمتری در پوست نواحیشکم ، پهلوها ، بازوها و رانها باشید .