ايا علت خشكي دهان كم ابي بدن است !
خدمت دوستان . من در ماه رمضان به شدت دهان و حلقم خشك مي شود ولي نمي دونم علتش چي هست ايا به نظر شما خشكي دهان مي تواند به دليل كم ابي بدن باشد !
خشكی دهان

بعضی افراد از خشكی و سوزش بافت‌های دهان طی روزه‌داری گله می‌كنند یا حتی گاهی متوجه خشكی دهانشان نیستند و فقط احساس می‌كنند وقتی روزه می‌گیرند، در مخاط دهانشان احساس سوزش و گاهی درد دارند.
این حالت كاملا طبیعی است چون هنگام روزه‌داری و در طول روز، هیچ‌گونه مایعی از راه دهان مصرف نمی‌شود و می‌تواند موجب خشكی بافت‌های دهان شود.
معمولا بزاق نقش مرطوب كردن دهان را بر عهده دارد. بنابراین به نظر می‌رسد افرادی كه به دلایل متفاوت میزان ترشح بزاقشان كاهش یافته، بیشتر با این مشكل‌ در روزه‌داری روبه‌رو شوند.
از جمله این افراد می‌توان به كسانی كه دیابت یا بیماری قند دارند، اشاره كرد.
خشكی دهان می‌تواند موجب احساس گلودرد مداوم، احساس سوزش در گلو، اشكال در صحبت كردن، سخت شدن بلعیدن آب دهان و خشكی مجاری بینی شود.
فراموش نكنید بزاق نقش مهمی در دهان ایفا می‌كند و آن شستن باقیمانده مواد غذایی از دهان و خنثی كردن اسید تولید شده به وسیله پلاك‌های میكروبی روی دندان‌هاست بنابراین اگر به خشكی دهان مبتلا هستید، به‌سادگی در خطر پوسیدگی‌ دندانی قرار خواهید گرفت چون اسیدهای روی سطوح دندان، پاك نمی‌شود و در مجاورت مینای معدنی دندان‌ها قرار می‌گیرد و به زودی باعث پوسیدگی دندان‌ها می‌شود. برای حل این مشكل و افزایش بزاق دهانتان می‌توانید آدامس‌های بدون قند بجوید یا از دهانشویه‌ها استفاده كنید.
البته این راهكار در ماه رمضان برای رفع خشكی‌ دهان كه ناشی از روزه‌داری است چندان قابل استفاده نیست. بنابراین تلاش كنید در طول روز چند بار دهانتان را با آب بشویید. اگر با این روش مشكلات شما برطرف نشد، می‌توانید با مشورت دندانپزشكتان از قرص‌هایی كه ترشح بزاق را افزایش می‌دهند، استفاده كنید.