انگشتنان پا
جوانی ۳۱ ساله هستم نزدیک دو سال و نیمه که در ناحیه انگشتان و کف هر دو پام احساس کرختی و سوزش میکنم هیچ مشكل دیگه ای هم ندارم مثله سرگیجه و ….
میخواستم بدونم علتش چی هست!
مربوط به تاندون های کف پا میشه..تاندون همون قسمتی که دچار کرختی میشه وعصب اون ناحیه برای مدتی از خون رسانی محروم میشن وباعث ایجاد این عمل در شما میشه البته دلایل دیگه ای هم داره..
در بیشتر موارد حس سوزش و سوزن سوزن شدن در هنگامی که اندام ها بی حس شده است علامتی بی خطر است و نشاندهنده این حالت ست که عصبی در این ناحیه تحت فشار است ودر صورت تغییر وضعیت طی چند دقیقه عصب به حالت طبیعی برمیگردد.
از دیگر دلایل بی حسی اندام ها افزایش تهویه تنفسی است که در شرایط اضطراب اور ایجاد شده ولی در مواردی که بی حسی ناگهانی و غیر قابل توجیه روی میدهد ممکن است علامتی از یک بیماری جدی باشد که میبایست تحت بررسی های دقیق قرار گیرد.
از علل جدی بی حسی میتوان به نقص جریان خون . روماتیسم مفصلی . اسکلروز مولتیپل . دیابت و سندرم تونل کارپ (فشرده شدن اعصاب در مچ دست که موجب بی حسی درانگشتان ودست میشود)
اشاره کرد .
بی حسی میتواند یافته ای هشدار دهنده است از یک سکته مغزی قریب الوقوع یاحملات گذرای ایسکمیک که یک سکته مغزی کوچک است و به طور گذرا و موقتی علایمی نظیر فلج و تاری دید را ایجاد میکند .این حملات گذرا بدون درمان مناسب به سکته کامل منجر شده وممکن است عوارض جسمی و ذهنی دائمی ایجاد میکند .
تسکین علائم:
انچه مهم است این است که علایم را کم اهمیت در نظر نگیریم حتی اگر برای چند ثانیه طول بکشد .
در صورت ایجاد بی حسی بطور ناگهانی و یا ضعف در هر نقطه از بدن بدون وجود توضیح قانع کننده در اسرع وقت باید به اورژانس مراجعه کرد .
ورزش مرتب نظیر راه رفتن و دویدن و شنا کردن جریان خون را افزایش میدهد و به کاهش وقوع بی حسی در وضعیت های بدنی مختلف کمک میکند و انتخاب نوع ورزش نیز مهم است مثلا ورزش هایی مثل دوچرخه سواری باعث بیحسی اندامها شده ووضعیت را تشدید میکند.
مصرف دخانیات باعث اختلال جریان خون میگردد و احتمال بروز بی حسی را افزایش میدهد.
اگر بیشتر در ناحیه باسن دچار بیحسی میشوید احتمال دارد مربوط به کیف جیبی و یا محتویات جیب عقب شما باشد و ایجاد مشکل مینماید وباعث ایجاد فشار برروی عصب سیاتیک که از میان عضلات باسن میگذرد مینماید.
خواهر من ۳۸ ساله هست.۲ سالی هست که قوزک پاهاش ورم داره و استخوانهای ساق پاش درد داره و وقتی سرپا هستش وفعالیتش بیشتره دردش بیشتر میشه و موقع راه رفتن درد قوزک پاش بیشتره و موقع خواب درد ساق پاش بیشتره. میخواستم بدونم از چی میتونه باشه؟
ورم قوزک پا دلایل مخالفی دارد، کار کشیدن بیش از حد و خیلی زیاد می‌تواند به تجمع زیاد مایع و تورم منجر شود. حتی کفش تنگ یا گشاد هم می‌تواند باعث ورم قوزک شود. بیماری‌های عروق و گردش خون نیز می‌توانند ورم قوزک ایجاد کند. نارسائی سیاهرگی – یعنی ضعف دریچه‌های درون سیاهرگ‌ها، خون را به درون مفصل قوزک پس می‌زند و به ورم قوزک منجر می‌گردد. ورم قوزک از بیماری قلبی هم به‌وجود می‌آید که خود علل مختلفی دارد، مثل بالا بودن فشار خون یا هر چیزی که ماهیچهٔ قلب را ضعیف کند.
علل شایع دیگر ورم مزمن قوزک بیماری‌های عروق لنفاوی (سپید رگ‌ها) و کلیه، بیماری قند، نقرس، و التهاب شبه روماتیسمی مفاصل است.
بستن مچ پا با استفاده از باندپیچی کشسان یا پابند مخصوص بی‌حرکت کردن مفصل می تواند در تسکین درد موثر باشد.
در آب قدم بزنید. قدم زدن در آب عمیق تا کمر ورزش خوب و مناسبی برای قوزک و کاهش ورم است. حرکت آب به دور ماهیچه‌ها به تخلیهٔ مایع جمع شده کمک می‌کند.
کفش راحتی بپوشید. کفش فرسوده، نامناسب، یا بد ممکن است عامل اصلی ورم قوزک باشد. اگر لازم است با قوزک ورم کرده راه بروید، بهترین کفش، کفش دویدن است، چون سبک و راحت است. کفی، قوس و محافط قوزک دارد و ناحیهٔ آزرده را تحریک نمی‌کند.
برنامهٔ پیاده‌روی و ورزش منظم می‌تواند این چرخه نامطلوب را شکسته و قوزک را بهبود بخشد. برای توضیحات بیشتر باید به پزشک ارتوپد مراجعه نمائید.