انتقال بیماری از لاک پشت
با سلام بسیار متاسفم که این پست رو می نویسم با توجه به این که ارسال پست ها با محدودیت مواجه شده اما خانوم های عزیز خواهش می کنم اینفدر سوال های الکی در مورد بکارت نپرسین آخه شاید یه بابایی یه سوال درست حسابی داشته باشه آخه اگه قرار بود پرده بکارت با دویدن و دستشویی پاره بشه که الان هیچ باکره ای تو دنیا وجود نداشت پرسیدن این سوال ها که جواب شون معلومه چه فایده ای غیر از اعصاب خوردی داره؟پرده تا چیزی توش نره پاره نمیشه که؟لطفا سوال های خودتون رو با دقت بپرسین…و اینقدر به این بکارت فکر های الکی نکنید

و در پایان یک سوال:
آیا دست زدن به لاک پشت که در خانه از آن نگه داری می شود باعث بزور بیماری پوستی می شود؟

با قسمت اول فرمایشتون موافقم و بهش اینم اضافه می کنم که دست زدن به لاکپشتها مشکلی برای بکارت بوجود نمی آورد !

در پاسخ به سوالتون باید بگم
بیماری مشترک شایعی که بین لاکپشت ها و انسان وجود دارد بیماری سالمونلا هست که عامل انتقال آن یک نوع باکتری هست
توصیه شده همه کسانی که با لاکپشتها در ارتباط هستند بخصوص افراد مسن و افراد داری ضعف ایمنی پس از دست زدن به لاکپشتها حتما دستهای خود را بشویند

در ادامه خواندن متن زیر هم خالی از لطف نیست

…………………

آیا لاک پشت ها سرگرمی خوبی برای کودکان ما هستند ؟

دکتر شهرام موحدی

(اداره کل دامپزشکی استان اصفهان)

MOVAHEDI52@YAHOO.COM

خطر انتقال باکتری سالمونلا از لاک پشت ها و خزندگان به انسان امروزه به اثبات رسیده است . بیش از ۲۵۰۰ سروتیپ از گونه های سالمونلا تاکنون شناسایی شده که از این تعداد ۲۰۰ سروتیپ برای انسان بیماری زا هستند . سالمونلوزیس بیماری خطرناک و بالقوه کشنده ای بویژه در کودکان و اشخاص با سیستم ایمنی ضعیف می باشد . مرکز کنترل و پیشگیری از بیماریهای آمریکا(CDC1) تخمین میزند سالیانه ۴/۱ میلیون نفر در آمریکا مبتلا به سالمونلوزیس می شوند که حدود ۷۴۰۰۰ مورد در سال در ارتباط مستقیم یا غیر مستقیم با خزندگان ، دوزیستان و لاک پشت ها در انسان ایجاد می گردد که خود موجب ایجاد نگرانی در سطح بهداشت جامعه است . این گزارش در عین حال به این نکته اشاره دارد که بچه ها بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری سالمونلوزیس منتقله از لاک پشت ها و خزندگان هستند و این در حالی است که تعداد کثیری از صاحبان این حیوانات هنوز از خطرات احتمالی بی اطلاع هستند .

CDC توصیه می کند که خزندگانی همچون لاک پشت ها و همچنین دوزیستانی مثل قورباغه ها را نباید در خانه هایی که بچه های کمتر از ۵ سال یا افرادی که به هر دلیلی دچار مشکلات سیستم ایمنی در آنها زندگی می کنند ، نگهداری شوند . بعلاوه این افراد باید از تماس مستقیم و غیر مستقیم با این حیوانات به شدت اجتناب کنند . همچنین کودکان نباید مراقبت از این حیوانات را در منزل عهده دار باشند .

سابقه ارتباط بین بیماری سالمونلوزیس و لاک پشت ها :

در آمریکا و در دهه ۱۹۷۰ میلادی و به دنبال علاقه عمومی به نوعی لاک پشت بنام Ninga ، میلیون ها قطعه بچه لاک پشت به عنوان حیوان خانگی در منازل نگهداری می گردیدند ، به طوریکه در ۴% از خانه های ایالات متحده این حیوان دیده می شد . در آن زمان این نوع لاک پشت ها به سرعت برای فروش پرورش داده و بچه های ۲ و ۳ ساله و حتی بزرگترها با این حیوانات بازی میکردند . بر اساس برخی گزارشات به دلیل کم بودن سطح آگاهی مردم از بهداشت در آن زمان ، حتی تعدادی از آنها ، لاک پشت ها را در دهان خود می گذاشتند و یا از آبی که لاک پشت ها در آ ن شنا میکردند ، می نوشیدند . پس از آن و در مدت کوتاهی۱۴% از کل موارد سالمونلوزیس در آمریکا مربوط به سروتیپ های مربوط به خزندگان و این نوع لاک پشت بود . به دنبال آن اداره غذا و داروی آمریکا(FDA) از فروش و توزیع این لاک پشت ها جلوگیری کرد که این امر باعث کاهش عفونتهای انسانی ناشی از سالمونلای وابسته به خزندگان گردید . اما افزایش دوباره این بیماری در سالهای اخیر شاید ناشی از در دسترس بودن و تمایل دوباره مردم به نگهداری گونه های مختلف خزندگان و دوزیستان در منزل باشد . از آنجا که بیش از ۹۰% خزندگان و دوزیستان به طور طبیعی و بدون هیچگونه علائم کلینیکی ، ناقل طبیعی باکتری سالمونلا هستند ، می توان همۀ این حیوانات را یک منبع مهم این باکتری تلقی کرد .

نکته مهم این است که انتقال عفونت هم به صورت تماس مستقیم مثل دست زدن به لاک پشت ها و هم به صورت غیر مستقیم مانند تماس با سطوح آلوده یا شستشوی آنها در آشپزخانه ها می تواند رخ دهد .

عفونت سالمونلایی در انسان :

این باکتری عمدتاً باعث گاستروآنتریت در انسان با علائمی مثل تب ، تهوع ، درد شکم و اسهال می شود . کودکان و افراد سالمند و کسانی که دچار ضعف سیستم ایمنی هستند بسیار مستعد به عفونت خطرناک سالمونلایی با عوارض شدیدی همچون مننژیت(تورم پرده های مغز) هستند . هر چند طبق گزارش CDC در سال ۲۰۰۱ ، از مجموع ۷۲۴۳ مورد بیماری سالمونلوزیس با منشاء غیر انسانی که باکتری از آنها جدا گردیده ، تنها ۲۰۷ مورد مربوط به سالمونلوزیس وابسته به خزندگان می باشد ، اما با افزایش علاقه مردم کشورمان به نگهداری از لاک پشت ها ، باید به شدت مراقب این بیماری بویژه در کودکان باشیم .

توصیه های بهداشتی :

۱- صاحبان لاک پشت ها باید از خطر بالقوه انتقال بیماری سالمونلوزیس توسط حیوانات خود ، آگاه باشند .

۲- لاک پشت ها نباید در خانه هایی که بچه های کمتر از ۵ سال یا هر شخصی که دچار ضعف سیستم ایمنی در آن زندگی می کنند ، نگهداری شوند .

۳- افراد فوق باید از هر گونه تماس مستقیم و غیر مستقیم با آن ها خودداری کنند .

۴- بلافاصله پس از دست زدن به لاک پشت ها ، خزندگان و دوزیستان ، دست ها باید با آب و صابون شسته شوند .

۵- به این حیوانات نباید اجازه گردش آزاد در منزل و آشپزخانه داده شود .

۶- قفس و لوازم مربوط به این حیوانات نباید در آشپزخانه تمیز شوند .

۷- در مهد کودک ها و مدارس از نگهداری این حیوانات باید جداً خودداری کرد .

۸- به هر حال اساس نگهداری لاک پشت ها ، نگهداری از آنها در یک منطقه مشخص و محدود است . این منطقه را می توان به راحتی از آلودگی پاک و ضد عفونی کرد .